Pět tipů na chytré úspory energií nejen pro firmy

PRAHA, 31. ledna 2023 – Zima ve druhé polovině ledna ve střední Evropě opět udeřila, v době energetické krize se nyní hodí úspory jakéhokoliv charakteru. Spotřebu energií musí regulovat a optimalizovat zejména průmyslové firmy, máme nejen pro ně několik tipů jak dosáhnout co nejlepšího poměru cena/výkon v otázce úspor.

1. Pravidelná kontrola spotřeby

Dohled na tok energií se vyplatí firmám i domácnostem. Ušetřit cenné finanční prostředky mohou živnostníci i velké společnosti. „Vnímáme aktuální požadavky zákazníků na okamžité řešení v úsporách energií. Pravidelné vyhodnocování jejich spotřeby je základním předpokladem úspěchu,” říká ředitel OKIN FACILITY CZ Jaroslav Vaněk s tím, že k optimalizaci spotřeby v současnosti výrazně pomáhají i moderní IoT technologie. 

2. Detailní analýza údajů

Energetický management významně pomáhá snižovat množství nadbytečné energie. Je třeba ale zůstat s nohama pevně na zemi a nemít nerealistická očekávání. „Nejsme Chuck Norris, nemožné na počkání prostě neumíme. Posloupnost měřit – analyzovat – optimalizovat má svou logiku, kterou zatím neumíme zkrátit. Co měříme, můžeme řídit. I když často nemáme okamžitá zázračná řešení, je prospěšné, aby klienti začali měřit. Čím dříve začnou, tím dříve budou v budoucnu šetřit. Naše řešení postavené na IoT a prostředí umožňující vizualizace a reporting měřených parametrů je připravené na využití v téměř jakémkoli prostředí ať výrobních, administrativních nebo síťových objektů,” míní Vaněk z OKIN FACILITY CZ

Analýza nákladů za energie je pro firmy tím, čím je pro pacienty lékařská diagnóza. Na jejím základě lze stanovit úspěšnou energetickou „léčbu”. Analýza se skládá z několika fází. „Nejdříve se vždy zaměříme na analýzu celkového rozsahu energetického procesu dané společnosti a revizi energeticky náročných technologií. Pak následují analýzy jejich dodavatelů energií, výstupů z realizovaných energetických projektů a následně přijatých opatření. Na základě této hlubší analýzy dodáme konkrétnímu klientovi na míru šitý návrh optimalizace,” doplňuje Vaněk.
 

3. V průmyslu se úspory vyplatí nejvíc

Český průmysl má ve světě dlouhodobě dobrý zvuk např. díky výrobě aut či  sklářství. Právě skláři spoléhají na masivní přístup k energiím, bez nichž by jejich skvosty nikdy nevznikly. Úspory přijdou vhod zejména průmyslovým společnostem, nicméně mají přínos téměř pro všechny byznysové hráče. „Největší příležitost k úsporám v oblasti energií spatřujeme zejména v průmyslovém sektoru nebo v odvětvích, která se neobejdou bez energeticky náročných výrobních technologií. Jedná se např. o ocelárny, sklárny či strojírenský a chemický průmysl obecně,” doplňuje Vaněk z OKIN FACILITY CZ

Jak dochází k úsporám energií v průmyslových firmách v praxi? „U jedné firmy produkující součástky jsme pomohli s optimalizací chodu výroby, významně tak ušetřila. Nainstalovali jsme čidla, která zjistila, že přes noc běží kompresory, když se nic nevyrábí. Vedení o tom nevědělo. Nechtěný noční chod zrušilo, a tak díky nám ušetřilo stovky tisíc korun,” říká generální ředitel OKIN FACILITY Václav Trávník
 

4. Sázka na moderní technologie

Energetický management v poslední době dělá mílové kroky kupředu i díky zapojení moderních technologií. Strojové učení je jednou z nich. „Machine learning skýtá mnoho současných i budoucích příležitostí a výzev. Konkrétním příkladem je nabídka instalace různých bezdrátových typů senzorů pro dálkové řízení kvality výrobního či pracovního prostředí, monitoring spotřeby různých energetických médií a v neposlední řadě profesionální software zobrazující dashboard i detailní analýzu výstupů ze sledovaných dat,” uzavírá Vaněk s tím, že v OKIN FACILITY CZ díky důrazu na využití moderních technologií takové postupy ovládají. 
 

5. Topte a větrejte s mírou, sviťte rozumně

Ideální teplota pro práci v kancelářích je okolo 20 °C, v průmyslových provozech to může být i o čtyři stupně méně. Pokud se dá v kancelářích regulovat teplota na termostatu, může její snížení o jeden stupeň znamenat i úsporu více než pěti procent z celkových výdajů na energie.

Intenzivní větrání během topné sezóny spíše připomíná energetické harakiri. „Nejlepší je větrat krátce a intenzivně. Z pohledu úspor energií nejlepším řešením je zhruba na 10 minut vpustit do místnosti čerstvý vzduch ještě před zapnutím topení,” radí Vaněk z OKIN FACILITY CZ.

Když v kancelářích vyměníte klasické žárovky za jejich moderní LED verze, dosáhnete až 80 procentních úspor energií. A to se při jejich mnohem delší výslovnosti skutečně vyplatí, byť jejich pořizovací cena je vyšší.

O OKIN FACILITY
OKIN FACILITY je nadnárodní poskytovatel integrovaného facility managementu. Společnost vznikla v roce 1993 a aktuálně působí v šesti evropských zemích: v České republice, Polsku, Rumunsku, Bulharsku, na Slovensku a Ukrajině. Veškeré své technologické a softwarové nástroje využívá k řízení efektivity svých zkušených týmů. Společnost má vlastní HelpDesk systém, který umožňuje stálou komunikaci s klienty. V oblasti technické správy si tato firma vyvinula aplikaci DRIVE!, která efektivně řídí všechny činnosti probíhající u zákazníků. OKIN FACILITY si zakládá na inovativním přístupu a neustálém zlepšování kvality svých služeb. Je členem mezinárodní aliance European Customer Synergy. Aktuálně spravuje přes 9 000 objektů.