Potravinové přebytky pomáhají lidem s napjatým rozpočtem

Praha 15. února – Dopřát si ovoce a zeleninu, jogurt nebo dobré pečivo není v dnešní době ekonomické krize samozřejmostí. Tíživá finanční situace ovlivňuje běžné fungování seniorů, samoživitelů i rodin s dětmi. Rostou náklady na výdaje spojené s bydlením, energiemi i jídlem. Společnost Tesco dlouhodobě a pravidelně shromažďuje potravinové přebytky v podobě neprodaných potravin, a následně je nabízí neziskovým organizacím. Od těch pak pomoc putuje přímo k lidem. 

 „V roce 2021 jsme takto zachránili 1443 tun potravin. To odpovídá 3,4 milionu porcí jídla, které jsme darovali. Pomáháme po celé České republice, a tak se s námi může spojit jakákoliv nezisková organizace. Hledáme cesty, jak darovat ještě více, postupně vylepšujeme aplikaci, která obchodům pomáhá potraviny darovat a potravinovým bankám zjednodušuje administrativu,“ říká generální ředitelka Tesco Katarína Navrátilová. 

Jediná potravinová pomoc v okolí

Tesco zajišťuje potravinovou pomoc směrem k neziskovým organizacím prostřednictvím mobilní aplikace Foodiverse. Přebytky potravin, které řetězec každý den uvolňuje pro neziskové organizace spolupracující s potravinovou bankou, jsou významným ulehčením rozpočtu mnoha domácností. 

Podání pomocné ruky ze strany spolku Živá duše v nouzi (ŽDVN) využil například 71letý Alois. Těžké zdravotní problémy ho dostaly do nelehké životní situace. Po rozvodu se odstěhoval z rodinného domu do malé chaty sám, kde musí vyžít s penzí 6 910 korun měsíčně. „V listopadu 2022 mě samy nečekaně kontaktovaly dvě dámy z ŽDVN s nabídkou potravinové pomoci. Je to jediná pomoc v okolí, na kterou se mohu spolehnout, a já jim velice děkuji,“ svěřuje se.

Stejné starosti trápí také 68letou důchodkyni Zuzanu, které zkomplikoval život těžký pracovní úraz. „Vždy jsem se snažila i s malým důchodem vyjít, ale v poslední době, kdy se vše začalo šíleně zdražovat, například energie, léky, potraviny, to začal být veliký problém. Mám si koupit léky na bolest, nebo něco k jídlu? Řešila jsem to mnohokrát,“ sděluje. Kvůli invalidnímu, poté starobnímu důchodu a nemožnosti pracovat se i ona s prosbou o pomoc obrátila na spolek, který jí díky potravinovým přebytkům řetězce může pomoci. Podle jeho předsedkyně Michaely Hostové se lidé v podobné situaci často stydí a jsou si potřebou volat „SOS“ nejistí. 

Říct si o pomoc není ostuda

Největší nárůst zájmu o potraviny zaznamenávají neziskové organizace u samoživitelek, samoživitelů a rodin s dětmi, pro které je potravinová pomoc obrovskou úlevou v jejich rozpočtu na živobytí.

„Například jedna paní přivedla šest maminek, protože ony samy cítily stud,“ popisuje jednu ze situací Michaela Hostová. Dle slov Veroniky Láchové, ředitelky České federace potravinových bank, by se však lidé rozhodně ostýchat neměli. „Často to tak mají paradoxně ti, kteří by měli nejvyšší nárok nebo by jim bylo potřeba opravdu pomoci,“ vysvětluje s tím, že se pomoci dostane každé organizaci, která projeví zájem.

Za možnost využít potravinovou banku je vděčná samoživitelka a maminka dvou malých holčiček školního věku. Nájem téměř 20 tisíc korun ji vystavuje pocitu nejistoty a problému s uživením všech tří členek domácnosti. „Potravinová banka mi ušetří hodně starostí a financí,“ říká. 

„Do tíživé situace jsem se dostala tím, že přítel onemocněl vážnou nemocí a já jsem na mateřské dovolené. Tím jsme přišli o hlavní příjem. Máme dvě děti, a jak všichni víme, tak je v dnešní době drahé vše a něco si ani nemůžeme dovolit,“ popisuje další z maminek, které potravinová pomoc přijde vhod. 

Každá pomoc může mít velký význam

Potravinová pomoc může mít různé podoby. Ať už se jedná o celostátní projekt potravinových sbírek, nebo formu darování potravinových přebytků, každá podpora ohrožených skupin se počítá.

 Tesco posiluje své aktivity na snížení plýtvání potravinami a dlouhodobě usiluje o to, aby žádné jídlo nepřišlo nazmar. V nejlepším případě, aby ulevilo lidem s napjatým rozpočtem a darované potraviny tak našly svůj smysl a uplatnění. Aplikace Foodiverse je dalším krokem k prohloubení závazku neplýtvat. Potravinové přebytky se tak díky efektivnímu sdílení rychle dostanou k lidem, ať už ve formě balíčků nebo navýšení možnosti kolektivního stravování. 

Do celonárodních sbírek potravin zapojuje řetězec všechny své obchody. V loňském roce se v potravinových sbírkách na jaře a na podzim podařilo Tescu a jeho zákazníkům vybrat 170 tun potravin a drogerie.