Valuace v RSM povede Jiří Skotnica, cílem je vybudovat jedničku v Česku i na Slovensku

Česká poradenská společnost RSM, důležitý byznysový partner středních a velkých firem, zásadním způsobem posílí svůj valuační tým. Do čela nastupuje zkušený dlouholetý manažer, který ho má připravit na budoucí proměny trhu a udělat z RSM v otázce valuací českou jedničku.

Jiří Skotnica (48) vystudoval pražskou Stavební fakultu ČVUT, obor podnikání a řízení ve stavebnictví.  Před nástupem do RSM v roce 2006 působil sedm let ve společnosti Novota na pozici specialisty na oceňování nemovitostí a později vedoucího týmu.  

V RSM se z pozice senior konzultanta brzy posunul do role senior manažera celého oddělení pro oceňování nemovitostí, které se za dobu jeho řízení stalo jedním z nejvyužívanějším v Česku a pracovalo pro klienty jako CPI PG, Accolade, CIMEX nebo J&T. Nyní Skotnica přebírá řízení a zodpovědnost za strategii celého valuačního oddělení. Jeho původní roli pak přebírá Tomáš Seidl, který s ním doposud v týmu realitních valuací působil.

Jeho cíl je jednoduchý: udělat z RSM v otázce valuací jedničkou v Česku. A to ve všech oblastech, tedy v oceňování podniků, nemovitostí, v oblasti transfer pricingu při oceňování pro české účetní standardy nebo například v souvislosti s finančními asistencemi. Zároveň chce v budoucnu výrazně více vsadit na rostoucí ekonomické poradenství.

„Jsem nyní připraven personálně posílit všechny naše valuační týmy a v následujících letech začít rozšiřovat portfolio služeb a projektů. Soustředit se chceme například na pravidelná fondová přecenění, oceňování při transakcích nebo na restrukturalizace. Celé oddělení chci také připravit na budoucnost, která bude z mého pohledu méně stát na příležitostech vyplývajících z požadavků kladených na firmy zákonem. Cestou je hledání příležitostí na úrovni ekonomického poradenství, které české firmy budu potřebovat pro svůj další rozvoj,“ domnívá se Jiří Skotnica. „Celé odvětví teď navíc v Česku a obecně střední Evropě čeká velice rychlý a souvislý růst.“

To ostatně potvrzují také čísla RSM. V loňském roce například výrazně rostl zájem o transakční poradenství, zajišťujícího kompletní servis pří fúzích a akvizicích, které mimo jiné využívá služeb valuačních expertů. Rostl také zájem o služby samotné znalecké kanceláře, a to především v realitní oblasti. A tyto služby budou v budoucnu pravděpodobně ještě využívanější. Obrat celé skupiny se v Česku díky tomu zvýšil na 395 milionů.

A zájem o ekonomické poradenství podle Moniky Marečkové, řídící partnerky skupiny RSM Česko & Slovensko teď dále poroste. Zvýší se počet fúzí nebo akvizic a poroste počet firem, které procházejí transformací. Do oblasti oceňování majetku bude navíc zasahovat inflace a očekávaný slabší výkon ekonomiky.

„Mít po boku silného partnera pro ekonomické konzultace a profesionály, kteří mají mnoholeté zkušenosti s oceňováním, bude pro řadu situací nezbytné. A čím dostupnější tyto služby budou i pro segment středně velkých společností, tím více se z nich stane nedílná součást podnikání,“ uvádí Monika Marečková. „A i to je jeden z důvodů, proč věříme, že se v této oblasti můžeme stát v následujících letech jedním z nejdůležitějších hráčů na trhu.“

O RSM

RSM je globální poradenská síť, zaměřující se především na středně velké společnosti. V roce 2021 byla nejrychleji rostoucí poradenskou společností z desítky největších. Po takzvané „velké čtyřce“ (tzn. Deloitte, PwC, EY a KPMG) je druhým největším poradenským subjektem na světě, tedy šestým celkově. V Česku ji pak (opět s vyloučením velké čtyřky) patří čtvrtá příčka, osmá celkově. Celkově síť působí s 860 pobočkami ve 123 státech. V Česku a na Slovensku provozuje pobočky v Praze, Brně, Pardubicích, Třebíči a Bratislavě.