Kalifornské regulační orgány vyhlásily 11. března 2023 bankrot banky Silicon Valley Bank (SVB), která byla 16. největší americkou bankou s aktivy ve výši 212 miliard dolarů. Podle agentury Associated Press se SVB stala druhým největším bankrotem v historii USA (po Washington Mutual Bank, která zkrachovala v roce 2008). Po SVB americké regulační orgány zavřely banku Signature Bank, která obchodovala s kryptoměnami. Tato banka patřila mezi 30 největších amerických bank s aktivy ve výši 110 miliard dolarů.
„Klíčové důvody jsou ve skutečnosti velmi zajímavé. Banky čelily klasickému bankovnímu runu, který byl vyvolán obavami klientů, zda banka nepřijde o příliš mnoho peněz kvůli znehodnocení portfolia akcií. Klíčovým problémem u Silicon Valley Bank bylo, že u některých Wells Fargo je pojištěno asi 85 % vkladů, jsou kryty pojistnou částkou. V Americe existuje FDIC, americký Fond pojištění vkladů, který kryje vklady do výše 250 000 dolarů. Pokud banka zkrachuje, oni podle toho vyplatí peníze vkladatelům druhý den. V bance Silicon Valley tvořili vkladatelé s vklady do 250 000 dolarů asi 5 % celkového zůstatku – neuvěřitelně malé číslo, stejně jako v bance Signature. Velmi se zaměřovali na bohaté klienty, na firemní klientelu, “ vysvětluje Timur Turlov, zakladatel a majitel Freedom Finance Europe.
Podle názoru experta se vedení banky nedopustilo žádných zásadních chyb, pokud jde o řízení portfolia. Banka investovala do spolehlivých nástrojů a snažila se vyhnout rizikům: většina aktiv (120 miliard dolarů) byla umístěna v likvidních akciích, především v dluhopisech. Výnosy portfolia, které se skládalo z nástrojů s dobou trvání do 10 let, činily 1-2 % ročně. Když se odvětví rizikového kapitálu ocitlo v cyklickém poklesu, začalo kapitál banky zatěžovat úrokové riziko. V důsledku toho se začaly snižovat vklady banky a společnost začala prodávat akcie ze svého portfolia – objevily se ztráty z přecenění aktiv v důsledku zvýšení základní úrokové sazby v USA. Kvůli nízkým výnosům z dluhopisů (1-2 % ročně) požadovali klienti po SVB vyšší diskont, aby při stejné kupónové sazbě získali vyšší výnosy.
Udržitelnost amerického bankovního systému
Podle Turlova jsou krachy amerických bank přímým důsledkem zvýšení základní úrokové sazby. „Představit si klasickou deflační krizi, krizi řetězce bankovních úpadků, za současné architektury globálního měnového systému obecně, která existuje, je vlastně nemožné. Za zlatého standardu, pevného peněžního oběhu, kdy nebylo možné jen tak vzít peníze a natisknout je – to byl přesně ten typický příběh. A slavné středověké evropské bankovní krize, které mohly trvat desítky let, vedly k téměř nepřetržitému řetězci krachů bank jednoho za druhým. Nyní vlastně, pokud regulátor začne pozorovat nějaké známky systémových problémů, může samozřejmě v první řadě vždy tytéž banky saturovat penězi, aby to zastavil, protože jakákoli deflace, jakýkoli řetězec bankrotů a destabilizace finančního systému způsobí ekonomice nepoměrně větší škody než jakákoli inflace,“ uvedl expert.
Nicméně problémy, které se nyní objevují ve finančním systému USA, budou bránit inflaci. FED poskytne bankám přístup k neomezené likviditě, zejména budou provedeny emise na odkup aktiv bank, které čelí odlivu vkladatelů. Podle Timura Turlova bude FED nadále zvyšovat sazby, některé finanční instituce se budou nadále stahovat z trhu a jejich akcionáři a podřízení věřitelé budou přicházet o peníze. Přesto není pochyb o tom, že americké banky se s dalším zvyšováním sazeb vyrovnají – takové změny systému jsou testovány prostřednictvím zátěžových testů. Páteř odolnosti finančního trhu tvoří neomezený přístup k likviditě a růst zisku amerických společností.
O Freedom Finance Europe
Freedom Finance Europe je mezinárodní online makléř známý pod značkou Freedom24. Zajišťuje klientům vše potřebné pro úspěšné investice – přímý přístup na největší akciové světové burzy, profesionální analytiku cenných papírů a komfortní obchodní aplikaci. Freedom Finance Europe je dceřinou společností mezinárodní investiční skupiny Freedom Holding Corp. a akcie holdingu se obchodují na americké burze Nasdaq. Oficiální zastoupení a zprostředkovatelé společnosti se nachází na Kypru, v Německu, Španělsku, Polsku, Francii a Řecku. Jednoduchá investiční aplikace a platforma Freedom24 je od června 2021 dostupná i českým a slovenským uživatelům.