Sedm počítačových her vyvinuly studentské týmy v rámci programovací soutěže GameJam 2023 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Pouhých 48 hodin měly týmy na to, aby vymyslely počítačovou hru dle zadaných čtyř ingrediencí. Všechny hry si můžete vyzkoušet a napsat autorům her, jak se vám líbí. Třetí ročník soutěže pořádala výzkumná skupina GraFIT ČVUT 7. až 9. dubna 2023.
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/04/3.-misto-Dicey-Rollin-1024x566.png)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/04/2.-misto-Magicman-defends-a-village.jpg)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/04/1.-misto-Quantumage-1024x576.jpg)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/04/GameJam-2023-predavani-cen-1024x684.jpg)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/04/GameJam-2023-prezentace-1024x684.jpg)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/04/GameJam-2023-tvorba-her.jpg)
Sedm různých počítačových her vytvořily studentské týmy během 48hodinové programovací soutěže GameJam 2023. Od propojení top-down střílečky a kuchařské hry, 2D puzzle plošinovky zasazené do sci-fi světa, kdy hrajete za čaroděje, až po hru o statečném obránci království kostek. 30 vysokoškoláků ze sedmi týmů dostalo na začátku soutěže jako zadání čtyři ingredience: Atypické použití kostky, Legie, Nečekané souvislosti a Smysl. Tři z těchto ingrediencí pak musely ve svých hrách použít a záleželo pouze na nich, jestli je využijí obsahově, mechanicky, v příběhu či jinak. Kreativitě se meze nekladly a ve výsledných hrách spolu ingredience vzájemně i ladily.
Letošní ročník byl nový v hodnocení. Každý z porotců, který výsledné hry GameJamu 2023 hodnotil, vybral svého favorita, kterému udělil cenu. Konečné pořadí her z GameJamu 2023 určilo počet hlasů na platformě itch. První místo a největší počet hlasů získala hra nazvaná Quantumage, druhé místo obsadila hra Magicman a na třetím místě skončila Dicey Rollin‘.
Pravidelně se GameJamu účastní vývojáři z Warhorse Studios. Studenti s nimi mohou své herní nápady konzultovat a vidí jejich pohled. Letošní ročník navštívili i lidé z projektu VisionGame, jejichž velkým cílem je podpora herního průmyslu a kteří monitorují a podporují vzdělávací obory. Podporují studenty v prezentacích vlastní tvorby.
V rámci akce dostali studenti také příležitost se navzájem poznat a předat si své zkušenosti. Tomu byl přizpůsoben i program akce. Studenti si ověřili GameQuiz plný otázek z herního designu a české herní subkultury, odreagovali se na lanparty nebo se jednotlivé týmy radily navzájem mezi sebou, aby si pomohly podle svých silných a slabých stránek. Jiný pohled a zkušenosti často pomohou posunout se dál, vychytat spoustu chyb a v neposlední řadě je to pro týmy příležitost se navzájem poznat. Studují totiž na různých fakultách a školách, např. FIT ČVUT, Matematicko-fyzikální fakultě UK nebo Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara.
Výsledky hlasování a všechny hry zdarma ke stažení najdou zájemci na webové stránce https://itch.io/jam/easter-gamejam-fit/entries.
Soutěž GameJam 2023 podpořilo několik firem a organizací: Warhorse Studios, Zotac, VisionGame, CESNET, hlavní město Praha a IPR Praha.
Více informací o akci na
https://fit.cvut.cz/cs/zivot-na-fit/aktualne/udalosti/19340-gamejam-2023
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm cca 18 000 studentů. Pro akademický rok 2022/23 nabízí ČVUT svým studentům na 350 akreditovaných studijních programů a z toho přes 130 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 378. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz.
Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete na www.fit.cvut.cz.