PRAHA 4. května – Velkou překážkou návratu českých firem k růstu je drahé financování. Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci prvního čtvrtletí téměř 9 procent, drží se tak na suverénně nejvyšších úrovních od roku 2004, kdy ČNB tyto statistiky sleduje. Ještě před dvěma lety se přitom sazby pohybovaly pod dvěma procenty. Kromě vysokých úrokových sazeb banky rovněž zpřísnily pravidla pro poskytování úvěrů, firmy proto hledají alternativní způsoby financování, jako je crowdfunding.
Průměrná úroková sazba nově poskytnutých firemních úvěrů dosáhla v březnu letošního roku 8,92 procenta. Za rok tak vyrostla o více než dva procentní body a za poslední dva roky firemní úvěry zdražily více než čtyřnásobně. „Vysoké úrokové sazby České národní banky se logicky promítly nejen do úročení hypoték a dalších úvěrů domácnostem, ale možná ještě ve větší míře i do firemních úvěrů. Banky jsou navíc v úvěrování opatrnější, výrazně zpřísnily podmínky poskytnutí půjčky i požadavky na její zajištění,“ vysvětluje spolumajitel a jednatel crowdfundingové platformy Fingood Vít Endler.
Úrokové sazby firemních úvěrů se v posledních letech držely stabilně kolem dvouprocentní, maximálně tříprocentní úrovně. I v době poslední větší finanční krize v letech 2007–2009 jen krátkodobě přesáhly pětiprocentní úroveň. Současné úrokové sazby jsou tak suverénně nejvyšší od roku 2004, od kdy centrální banka vývoj sazeb pravidelně monitoruje. Navíc se nedá předpokládat, že by sazby rychle klesly. „Trh předpokládá, že prakticky po celý letošní rok zůstanou sazby na současných hodnotách. Původní předpoklady o rychlém návratu inflaci k blízkosti inflačního cíle ČNB se nenaplňují, dvouciferná inflace a s tím spojené vysoké úrokové sazby zůstanou v ekonomice minimálně po celý letošek,“ dodal Vít Endler.
„Česká ekonomika je v tuhle chvíli v recesi, která ale snad bude krátká a poměrně mělká. V řadě sektorů, např. ve stavebnictví či službách, je hlavní překážkou návratu k růstu právě ztížený přístup k financování. České firmy jsou přitom zdravé, chtějí se dále rozvíjet, nabírat nové lidi, digitalizovat a modernizovat se,“ vysvětluje Vít Endler.
Vývoj úrokových sazeb firemních úvěrů (data ČNB, údaj vždy ke konci března):
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/05/image-3-3-1024x640.jpg)
K rozvoji ale firmy potřebují průběžné financování, ke kterému se teď nedostanou nejen kvůli vysokým sazbám, ale i kvůli dodatečným požadavkům na zajištění. Řada z nich tak hledá alternativní možnosti. „Pro středně velké firmy je jednou z nejoblíbenějších financování prostřednictvím crowdfundingu. Umíme nabídnout konkurenceschopné sazby, celý proces je navíc výrazně jednodušší a rychlejší,“ dodal Vít Endler.
„Banka vás dnes profinancuje dva roky zpátky. Ale my jsme potřebovali někoho, kdo nám pomůže jít dopředu, takže se nám nehodil úplně konzervativní způsob financování,“ popisuje spolumajitel firmy Kolovna Rostislav Posker svoje důvody, proč zvolil crowdfunding. „Není to o tom, že k nám chodí firmy, kterým v bance řeknou, že je nikdy financovat nebudou. Ale mohou třeba dosáhnout svého úvěrového limitu nebo potřebují peníze rychleji,“ dodal k tomu Vít Endler.
Rychlost a jednoduchost financování potvrzuje i majitel developerské firmy Rybka, která přes Fingood už financovala developerské projekty v objemu přes 100 milionů korun. „Je to win-win způsob financování. Investorům zaručuje zajímavý výnos a nám dává možnost rychle dokončit naše stavby a postupně růst,“ vysvětluje oblíbenost crowdfundingu David Rybka.
Právě stavebnictví je přitom jedním ze sektorů, kam vysoké úrokové sazby a požadavky na dodatečné zajištění dopadají nejvíce, stavební trh i kvůli tomu letos poklesne. „Jsme svědky nižšího počtu vydaných stavebních povolení i zahájené bytové výstavby. Řada projektů se odkládá. Developeři i soukromí investoři mají obavy především z vysoké inflace a drahých úvěrů. Právě problémy s financováním trh nejvíce brzdí, část stavebníků raději začátek stavby odkládá a čeká na lepší úrokové sazby, které ale zřejmě nepřijdou dříve než ve druhé půlce roku,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Xella (mj. výrobce Ytongu) pro ČR a Slovensko Peter Markovič.
Firmy přitom hledají i další možnosti, jak vysokým úrokovým sazbám čelit, stále oblíbenější je např. financování v eurech. „Příčinou jsou stále výrazné rozdíly mezi úrokovými sazbami české a evropské centrální banky, a tím pádem i levnější úvěry. Nejdál jsou v tomto ohledu odvětví jako reality, energetika nebo automotive, kde se eurem běžně platí nájmy, komodity nebo dodávky. Podobně na tom jsou i velké infrastrukturní projekty typu rozvodné sítě a privátně financované dálnice a železnice. A hodně zřetelně je teď vidět, že i ostatní odvětví se snaží navázat koncové výrobky a služby na cenu v eurech, aby se jim cesta k úvěrům v evropské měně také otevřela,“ vysvětluje partner PwC Česká republika a expert na financování Jan Brázda.
Crowdfundingová platforma Fingood pokračuje i díky tomu ve výrazném růstu. Objem investic do českých firem přesáhl miliardu korun a v letošním roce dále rychle roste. Platforma Fingood umožňuje malým a středním firmám získávat peníze na rozvoj pomocí investic soukromých investorů. Nezaměřuje se přitom na start-upové investice, ale spíše na zavedené firmy, které chtějí dále růst a hledají financování v řádu od stovek tisíc až po několik desítek milionů korun. Mezi nejzajímavější firmy, které získaly financování přes Fingood, patří např. Remoska, Kilpi, Jarošovský pivovar nebo Kolovna. Loni takto investoři přes Fingood podpořili téměř
100 českých projektů.
Průměrné zhodnocení pro investory přitom v loňském roce dosáhlo 10,34 %. „Z tohoto pohledu proto mohou být naši investoři velmi spokojeni. Nejvíce ale oceňují přidanou hodnotu – podílejí se na růstu menších českých firem, podporují tak lokální byznys a přispívají k pozitivnímu vývoji české ekonomiky,“ uzavřel Vít Endler.
O Fingood
Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům bezpečné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 200 firem, celkový objem investic přesáhl miliardu korun.