Novým fenoménem stavebnictví se stává výstavba budov ze dřeva. V zahraničí se běžně z tohoto ekologického materiálu staví nejen rezidenční, ale i veřejné budovy. Školy a školky, které splňují požadavky uhlíkové neutrality a udržitelného rozvoje, ve Finsku buduje mimo jiné společnost YIT. Její zástupci společně s představiteli finské státní správy přijeli 3.- 4. května na dvoudenní misi do Prahy, aby v rámci exportního programu „Low Carbon Build Environment“ sdíleli své zkušenosti v oboru, v němž je Finsko lídrem Evropy. Cílem mise bylo také rozvíjet dialog mezi veřejnou a komerční sférou v segmentu dřevostaveb a v neposlední řadě navázat spolupráci finských a českých společností zabývajících se výstavbou veřejných budov ze dřeva.
S ohledem na nové trendy a udržitelnost ve stavebnictví se do popředí začínají dostávat přírodní materiály, především dřevo. Rostoucí zájem o dřevostavby mají v České republice jak developerské společnosti a architekti, tak i samospráva – například pro školy a školky. Většímu využití dřeva ale v Česku zatím brání malé zkušenosti i problematická legislativa.
Lídrem ve výstavbě s nulovými emisemi oxidu uhličitého, který zároveň využívá digitalizaci, nízkoenergetická řešení a inovace, je mezi evropskými státy Finsko. Své zkušenosti s výstavbou veřejných budov ze dřeva (zejména škol a školek) během dvoudenní mise v Praze prezentovala finská delegace pod vedením náměstkyně ministra zahraničních věcí Finské republiky Niny Vaskunlahti, ředitele speciálního programu na výstavbu ze dřeva v rámci ministerstva životního prostředí Finské republiky Petriho Heina a čelních představitelů skupiny YIT, která je finským developerem a generálním dodavatelem č. 1. Pod taktovkou české odnože YIT – společnosti YIT Stavo – vzniká na bývalém brownfieldu v Praze 9 v 11 etapách nová rezidenční čtvrť Suomi Hloubětín s navazující infrastrukturou: např. novým náměstím s obchody a v neposlední řadě také s mateřskou školkou podle návrhu finského architekta profesora Jyrkiho Tasy. Školka, ač se nejedná o dřevostavbu, má na první pohled patrné dřevěné prvky: celá její fasáda je totiž z kanadského cedru. Dřevo se hojně vyskytuje i v interiéru budovy. YIT Stavo má ovšem nyní vizi vybudovat v rámci svého plánovaného velkého rezidenčního projektu na Kladně novou školku jako dřevostavbu.
Návštěvy finské čtvrti Suomi Hloubětín se zúčastnili mj. náměstkyně ministra zahraničních věcí Finské republiky Nina Vaskunlahti (uprostřed v zeleném), výkonný viceprezident YIT Group Juha Kostiainen (6. zprava, vedle Niny Vaskunlahti), velvyslanec Finska v České republice Pasi Tuominen (5. zprava), ředitel speciálního programu na výstavbu ze dřeva v rámci ministerstva životního prostředí Finské republiky Petri Heino (7. zleva) a ředitel YIT Stavo Marek Lokaj (4. zleva). Fotografie byla pořízena před mateřskou školkou, která má celou fasádu z kanadského cedru.
Ředitel YIT Stavo Marek Lokaj provádí finskou delegaci areálem nové rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín.
Náměstkyně ministra zahraničních věcí Finské republiky Nina Vaskunlahti na prohlídce interiéru mateřské školy v areálu Suomi Hloubětín.
O YIT a YIT Stavo:
Společnost YIT (výslovnost: vaj aj tý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let – původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny finské YIT sahají až do roku 1912, vloni tak oslavila již 110 let fungování. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila 24 projektů (včetně jednotlivých etap větších celků, které samy o sobě de facto představují středně velké bytové projekty). Ve výstavbě je nyní 5 projektů: Vesi Hostivař, Happi Milánská, Rivi Bachova, přelomový projekt Suomi Hloubětín s 11 etapami bytových domů a sousední polyfunkční projekt Lappi Hloubětín s téměř 290 byty a komerčními prostory. Na ploše původního více než 10hektarového brownfieldu v Hloubětíně tak vzniká nová čtvrť s bydlením, obchodními prostory a školkou, kde najde domov zhruba 3 500 obyvatel. Další projekty má developer v přípravě.
YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol”, kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.
Skupina YIT je největší stavební a developerskou firmou ve Finsku a řadí se na přední příčky v celé severní Evropě. Při všech svých stavbách dbá na trvalou udržitelnost a respekt k životnímu prostředí. Realizuje bytové i komerční nemovitosti a soustředí se zejména na projekty rozvoje velkých městských urbanistických celků. Její obrat v roce 2022 dosáhl 2,4 mld. eur. Skupina aktuálně působí v 9 zemích: Finsku, Švédsku, Norsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku. Pracuje pro ni přes 5 000 lidí. Akcie společnosti YIT jsou kotovány na burze v Helsinkách.