Abilympiáda pro děti a mládež – již tuto sobotu 13. 5.

Již v sobotu 13. 5. se bude konat Abilympiáda 2023, která je tradičním setkáním mladých lidí se zdravotním postižením. Lidí, kteří jsou šikovní. Ti změří svoje síly v různých disciplínách. V letošním roce se koná 19. ročník a za organizací stojí Nadace Jedličkova ústavu společně s Jedličkovým ústavem a jeho školami.

Abilympiádu v posledních letech bohužel přerušila epidemiologická omezení Covidu 19.  „Akce se znovu koná po tříleté přestávce a jsme rádi, že můžeme opět navázat na tradici soutěže. V tuto chvíli máme přihlášeno přes 70 dětí a mladých lidí s handicapem, kteří se těší na nové zážitky a soutěžní atmosféru,“ řekla výkonná ředitelka Nadace Jedličková ústavu Markéta Balvínová.

Účastnit Abilympiády se mohou všechny děti a mladí lidé se zdravotním postižením ve věku od 6 do 18 let z celé České republiky. Hlavním cílem Abilympiády je všestranná podpora dětí s různým typem postižení v dovednostech, které pak využijí v běžném životě a praxi. 

Na programu bude 11 různých disciplín, zaměřených na praktické dovednosti soutěžících. Své umění předvedou při aranžování květin, keramice, korálkování, skládání lega, malování, práci se dřevem, skládání puzzle, studené kuchyni, tkaní a vyšívání, to vše pod přísnými zraky rozhodčích. 

„Moderátorem akce bude stejně jako v předchozích ročnících Martin Zach,  který je nejenom velký profesionál, ale také může sloužit jako motivace pro zúčastněné děti, že i lidi s handicapem si mohou plnit své sny a dělat, co je baví,“ řekl vedoucí Abilympiády Martin Knapp.

Abilympiáda má v České republice, ale i ve světě, vybudovanou tradici. Má původ v Japonsku, které bylo první zemí, která se pokusila důsledněji řešit problematiku zaměstnávání zdravotně postižených. Protože anglické slovo „ability“ znamená „schopnost“, bylo hnutí pojmenováno „Abilympics movement“ neboli Abilympijské hnutí. V souvislosti s tímto hnutím vznikly abilympiády – soutěže pracovních schopností a dovedností zdravotně postižených. Abilympijskému hnutí se věnuje většina států jihovýchodní Asie a postupně se jeho myšlenky rozšířily i do Evropy, Ameriky a Austrálie.