Skupina VELUX se ve spolupráci s WWF zapojuje do dvou projektů na ochranu přírody ve Vietnamu a na Madagaskaru

Skupina VELUX bude financovat další dva projekty na ochranu a obnovu lesů v tropických oblastech. Spolu s prvním projektem v Ugandě přispějí nové aktivity ve Vietnamu a na Madagaskaru významně k zachycení emisí CO2. VELUX tímto partnerstvím chce kompenzovat dopad vlastních historických emisí z provozu. 

Skupina VELUX se v rámci svých aktivit zaměřených na ochranu klimatu mj. zavázala zachytit ekvivalent svých historických emisí CO2 z provozu od roku 1941 do roku 2041. Ve spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) proto financuje projekty vedoucí k obnově tropických lesů.  Partnerství VELUX a WWF jde nad rámec snižování emisí ve vlastních provozech skupiny VELUX, kde si skupina stanovila cíl dosáhnout do roku 2030 100% snížení emisí z vlastního provozu a 50% v dodavatelsko-odběratelském řetězci.

“Časový prostor, kdy lze udržet nárůst globální teploty pod 1,5 °C, se rychle uzavírá. Zavázali jsme se k nejambicióznějšímu postupu podle Pařížské dohody a k tomu, že budeme financovat lesnické projekty, které zachytí ekvivalent všech našich historických emisí z provozu od založení společnosti v roce 1941. Jsem velmi rád, že nyní můžeme naše portfolio rozšířit o nové projekty a že se nám podařilo najít dvě nové lokality, které se zaměřují na různé typy lesů, divokou přírodu a místní komunity,” říká Lars Petersson, generální ředitel skupiny VELUX.

“Nejnovější zpráva WWF Living Planet z roku 2022 ukazuje, že od roku 1970 došlo ve světě k poklesu počtu divoké zvěře o 69 %. Protože dopady klimatické a přírodní krize jsou stále zřetelnější, je naléhavě zapotřebí ambiciózních opatření a akcí k vybudování odolnější a udržitelnější budoucnosti pro všechny. Přijetí dohody z Kunmingu a Montrealu, která zavazuje svět k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti do roku 2030, dává naději. Partnerství, jako je to mezi VELUX a WWF, ukazuje cestu vpřed,” říká Bo Øksnebjerg, generální tajemník WWF Dánsko.

První společný projekt se nachází v Ugandě, kde v jedné z nejhůře postižených oblastí, ugandském Kagombe, v posledním desetiletí vzrostla míra odlesňování o 73 %. Cílem projektu je obnova lesů, výsadba nových stromů a ochrana stávajících lesů.  Tento projekt by měl zachytit až milión tun CO2. Doposud bylo v rámci projektu vysazeno více než 180 000 stromů, součástí projektu je i podpora života místních komunit.

Dva nové projekty pro lidi, přírodu i klima 

Na základě dlouhodobé udržitelnosti, přínosu pro biologickou rozmanitost i místní komunity byly nově vybrány dva další projekty. Projekt ve Vietnamu se nachází v Annamském pohoří u laoských hranic. Tento projekt by mohl přispět k odstranění více než 2 milionů tun CO2. Druhý nový projekt se zaměří na mangrovové porosty na Madagaskaru, příspěvek ke snížení CO2 by mohl být oproti Vietnamu zhruba čtvrtinový. Jedná se samozřejmě pouze o předběžné odhady, které budou ještě ověřovány nezávislými experty.

Cílem projektů je především zastavení odlesňování a obnova lesů v oblastech s vysokou biodiverzitou, zároveň je součástí projektu spolupráce a podpora místních komunit. Tyto projekty jsou navrženy tak, aby zastavily odlesňování a obnovily přirozené lesy v klíčových oblastech s vysokou biodiverzitou ve spolupráci s komunitami a místními orgány. 

Více o projektech v Ugandě, ve Vietnamu a na Madagaskaru.

O další informace se můžete obrátit na:

Christine Boeriis Dannisøe, manažerku pro vztahy s médii: + 45 28 97 80 72 nebo christine.dannisoee@velux.com 

Mai-Britt Noe, vedoucí vztahů s veřejností a médií, WWF Dánsko: +45 28 93 63 28 nebo mai-britt.noe@wwf.dk 

Základní fakta o spolupráci:

Skupina VELUX a WWF zahájily v roce 2020 ambiciózní partnerství zaměřené na zmírňování dopadů klimatických změn na přírodu. Zároveň chce VELUX převzít odpovědnost za historické emise skupiny. Výsledkem dvacetileté spolupráce budou lesní projekty v tropických krajinách financované skupinou VELUX. Tyto projekty by měly po dokončení snížit a odstranit nejméně 4,5 milionu tun CO2, což je ekvivalent všech emisí oxidu uhlíku, které skupina VELUX vypustila od svého založení v roce 1941.

Základní fakta: Pokrok v projektu v Ugandě

  • V centrální lesní rezervaci Kagombe bylo vysazeno přes 180 000 stromů.
  • Projekt začíná mít pozitivní dopad i na místní komunity, neboť zavádí alternativní možnosti obživy, jako je pěstování hub a velkoplošné včelíny.
  • Ve dvou komunitách bylo zřízeno přes 400 včelích úlů, které zajistí 80 členům komunitní skupiny značný ekonomický přínos. 
  • Očekává se, že každý úl přinese hrubý příjem 124 USD ročně, což v této oblasti odpovídá 92 % ročního příjmu na obyvatele.

O skupině VELUX 

Již více než 80 let skupina VELUX pomáhá lidem proměnit vnitřní prostory budov pomocí denního světla a čerstvého vzduchu, které přivádí dovnitř střechou. Náš výrobní program zahrnuje střešní okna a světlíky, venkovní stínění na ochranu před horkem, dekorativní rolety a žaluzie, montážní doplňky a řešení pro chytrou domácnost. Vytvářením prosvětlenějších, zdravějších a udržitelnějších míst pro práci, učení, hru i zábavu zlepšujeme každodenní život lidem po celém světě. Pracujeme v globálním měřítku – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a po celém světě máme přibližně 11 500 zaměstnanců. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, společnost s ručením omezeným zcela vlastněná neziskovými charitativními nadacemi (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodinou. Pro více informací navštivte velux.com.

Více informací o skupině VELUX najdete na webu velux.com.

O Světovém fondu na ochranu přírody

Světový fond na ochranu přírody je nezávislá organizace na ochranu přírody s více než 30 miliony příznivců a globální sítí působící ve více než 100 zemích. Posláním WWF je zastavit znehodnocování přírodních zdrojů planety a utvářet budoucnost, ve které budou lidé žít v harmonii s přírodou, tím, že budeme chránit světovou biodiverzitu, zajišťovat udržitelné využívání obnovitelných přírodních zdrojů a podporovat snižování znečistění a nehospodárné spotřeby.

Nejnovější informace a zdroje pro média najdete na www.panda.org/news nebo na www.wwf.dk a sledovat nás můžete také na Twitteru @WWF_media.