Arthur Hayes se ve svém nedávném Crypto Trader Digestu zabývá dopadem koncentrace bohatství na kryptoměnové trhy

Arthur Hayes, spoluzakladatel a bývalý CEO BitMEX, jedné z předních světových platforem pro obchodování s deriváty, 16. června vydal svůj nejnovější esej „Fungible“, neboli „Zaměnitelný“. Tento Crypto Trader Digest se zaměřoval na čtyři v poslední době nejčastěji rezonující témata v odvětví. Arthur Hayes věnoval pozornost následujícím otázkám:

  • Jak vznikající měnová válka mezi Čínou a Japonskem přesune část čínského kapitálu do kryptoměn prostřednictvím hongkongských finančních trhů
  • Jak takticky využít nevybíravý prodej shitcoinů jako vstupní likviditu do vysoké úrovně jistoty
  • Proč se Spojené státy budou snažit udělat vše, co je v jejich silách, aby udržely své občany v přesvědčení, že jejich kapitál je „v největším bezpečí“ v rukou amerických finančních institucí
  • Jak zaměnitelnost kapitálu vede k tomu, že i když je pro většinu majetných retailových investorů ve Spojených státech obtížné nebo nemožné získat přístup na kryptoměnové kapitálové trhy, bohatí v Americe budou stále moci snadno vystoupit z fiatového finančního systému a zakoupit tvrdá kryptoměnová aktiva

(Veškerá níže uvedená vyjádření jsou osobním názorem autora, a neměla by být základem pro investiční rozhodnutí, nebo považována za doporučení či poradenství k investičním transakcím.)

„Obyvatelstvo Spojených států tvoří asi 4 % světové populace. To je extrémně malé číslo, ale ta 4 % jsou ve srovnání s ostatními lidmi na světě poměrně bohatá. Proto nás jako investory zajímá, co tato malá část populace dělá se svými penězi.

Nicméně toto bohatství není rovnoměrně rozloženo mezi americkou populaci – je vysoce koncentrováno na vrcholu. 70 % bohatství Ameriky je ve vlastnictví pouze 10 % Američanů. Většina Ameriky je prakticky bez peněz a je tak irelevantní, pokud jde o globální kapitálové trhy. Odložme nejbohatších 10 % stranou a zaměřme se na další skupinu v americkém ekonomickém žebříčku: majetní lidi. Jak jsem již zmínil, pod tímto termínem definuji všechny domácnosti, které vydělávají ročně 100 000 až 200 000 amerických dolarů, což představuje přibližně 25 % populace.

Důležité na této skupině je, že když udeřila COVID pandemie, tito lidi byli pravděpodobně zaměstnáni v práci, kterou mohli vykonávat z domova. Takže když přišly lockdowny a stimulační šeky, nemuseli využívat vládní podpory, aby přečkali dobu, než se mohli vrátit do práce. V podstatě měli další příjem, který mohli použít na spotřebu nebo investování do čehokoliv se jim zachtělo.

Tato skupina lidí při boomu kryptoměn během COVIDu posílila trh. Nicméně tato skupina není ve skutečnosti tak bohatá. Možná mají pár drobných na rozdávání, ale finanční zprostředkovatelé, kteří vydělávají na bohatých klientech, pro tuto skupinu účty neotevřou. Majetní lidé spadají přímo do kategorie maloobchodu a mají proto omezené možnosti snadného přístupu ke kryptoměnám. Coinbase, Kraken, Gemini, Crypto.com, Binance.us a Robinhood jsou některé z hlavních platforem, na které jsou tito maloobchodní investoři nuceni se obrátit.

Důvodem, proč byly tyto burzy a fintech hráči během posledního boomu na trhu s kryptoměnami tak vysoce ceněni, je to, že se zaměřovali na majetné lidi, kteří díky vládě Spojených států měli hodně volného kapitálu k investování. Bez služeb těchto fintech hráčů zaměřených na retail by však majetní neměli snadný přístup ke globálním kryptoměnovým trhům.

Tato skupina se poprvé zapojila do kryptoměn kvůli vládní podpoře. Nicméně se ukázalo, že stimulační šeky během COVIDu byly evidentně tak hluboce inflační, že si nemyslím, že se měnové autority v blízké budoucnosti k takovému chování znovu odhodlají. Místo toho se Fed (Federální rezervní systém USA) a Ministerstvo financí vrátí k rozdávání volných peněz bohatým lidem prostřednictvím úroků z vládních dluhopisů a depozitních zařízení Centrální banky (proces, který jsem podrobně popsal v mém posledním eseji „Patience is Beautiful“, neboli „Trpělivost je krásná“. Je to způsob, jakým obvykle posilují finanční trhy.

Pokud se vláda rozhodne distribuovat další vlnu čerstvě tištěných peněz ve formě úroků místo stimulačních částek, nepůjde to majetným, kteří mají malé nebo žádné úspory. Peníze se namísto toho přímo dostanou ke 10 % nejbohatších a možná dokonce jen k 1 %, kteří vlastní většinu bohatství v Americe. Toto bohatství se pak dostane do různých forem tvrdých aktiv a uchovávání hodnoty. Díky svému bohatství má 1 % obrovské množství poradců, kteří prosazují různá řešení, jak dosáhnout co největšího výnosu z jejich peněz. Jsou to nejvíce přebankovaní lidé na světě. I když jsou Američané, mají přístup ke všem finančním aktivům obchodovaným globálně – což znamená, že pokud tato bohatá skupina začne věřit, že bitcoinu a kryptu se v inflačním prostředí dobře daří, mohou si je snadno koupit od obchodníka specializujícího se na prodej kryptoměn bohatým lidem. Mluvím o firmách jako Cumberland, NYDig a OTC obchodních pultech kryptoměnových burz sídlících ve Spojených státech, jako jsou Coinbase a Kraken.

Hlavním bodem, který se snažím zdůraznit, je, že navzdory všem diskusím a obavám na kryptoměnovém trhu, je ve skutečnosti naprosto irelevantní, zda majetní lidé a ti, kteří jsou pod nimi, mohou vlastnit nebo obchodovat s bitcoinem nebo méně hodnotnými shitcoinami. Oni jsou na mizině, a vláda již neposkytuje finanční podporu. I kdyby platformy jako Robinhood stále umožňovaly obchodování s XYZ shitcoinem, přesto by neměli dostupný kapitál k jeho nákupu. Na druhé straně mají bohatí mnohem větší kapitál, který je směnitelný po celém světě – a to díky celé řadě zprostředkovatelů, kteří se zaměřují na bohaté Američany a ochotně budou vykonávat všechno, co jim bude zadáno, pokud dostanou tučnou provizi.“

Celý článek Crypto Trader Digest Fungible naleznete na webových stránkách:

https://blog.bitmex.com/fungible/