Naděje pro pacienty s hyperaktivním močovým měchýřem: Česká společnost Stimvia potvrzuje bezpečnost a účinnost přístroje URIS v prestižní klinické studii

19. června, 2023 – Výsledky nedávné klinické studie české společnosti Stimvia, publikované v prestižním žurnálu The Journal of Urology, potvrzují, že neuromodulační systém URIS® je bezpečnou a účinnou metodou pro léčbu hyperaktivního močového měchýře, a tedy i léčbu inkontinence, která onemocnění doprovází. Získaná data také ukazují, že léčba pomocí přístroje URIS® je jednou z nejefektivnějších metod v boji s touto nemocí. Navíc se jedná o neinvazivní léčbu s minimem vedlejších účinků a dlouhodobým efektem. Zvýšit povědomí o inkontinenci a s ní souvisejících problémů chce v těchto dnech každoroční iniciativa Světový týden kontinence, který letos trvá od 19. do 23. června 2023. 

Klinická studie porovnávala léčbu pomocí přístroje URIS® a léků Vesicare, který se běžně při problémech s hyperaktivním močovým měchýřem podává. 72 účastníků studie bylo náhodně rozděleno v poměru 2:1, přičemž 47 pacientů používalo přístroj URIS® a 26 pacientů bralo lék Vesicare. Studie byla ukončena po 12 týdnech léčby. Pozitivní přínosy stimulace přístrojem URIS přetrvaly u 60 % pacientů i po 1 roce od ukončení léčby. 

„Studie prokázala, že unikátní léčba pomocí zařízení URIS® je bezpečná, dobře snášená a účinná. Klinicky významné zlepšení zaznamenalo více než 85 % pacientů. Důležité také je, že patentovaná technologie peroneální elektrické transkutánní neuromodulace (eTNM®), kterou URIS® využívá, je spojena s výrazně nižším výskytem nežádoucích efektů souvisejících s léčbou ve srovnání s lékem Vesicare,” říká MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF a FN Motol. Závěry studie proto přinášejí novou naději na léčbu pro přibližně 500 milionů lidí po celém světě, kteří onemocněním hyperaktivního močového měchýře trpí, a u kterých selhala předchozí farmakoterapie. 

Pacienti používali zařízení URIS® ve svých domovech jednou denně po dobu 30 minut. Skupina s farmakologií užívala 5 mg léku Vesicare jednou denně po snídani.

„Ukázalo se, že pacienti, kteří brali léky měli čtyřikrát více nežádoucích účinků souvisejících s léčbou než ve skupině pacientů s neurostimulací. Technologii léčby peroneální eTNM® také z objektivního hlediska dvojnásobně zvýšila kvalitu života pacientů oproti léku Vesicare. Z hlediska subjektivního hodnocení pacientů zlepšila naše léčba jejich zdraví více než šestkrát oproti léku Vesicare. Výsledky také ukázaly klinicky významné snížení počtu epizod úniku moči, a to v průměru o 83 %,“ říká Lukáš Doskočil, CEO Stimvia.

Právě inkontinence neboli únik moči, v souvislosti se stavy silného nucení na močení, je jedním z hlavních příznaků onemocnění hyperaktivního močového měchýře. Urgence se může objevit kdykoliv bez ohledu na příjem tekutin. Pacienti se proto mnohdy raději zdržují doma, omezují kontakty a postupně se dostávají do společenské izolace. 

V literatuře je udáváno, že až 6 % populace trpí denním únikem moči. Občasné projevy inkontinence má pak v průběhu života 40–63 % žen. 

„Inkontinence váš život ovlivní úplně ve všech ohledech – od cestování až po běžnou práci. V podstatě zůstáváte doma uvězněná. Pořád jen myslíte na to, až si budete moct odskočit a jestli to stihnete. Vyzkoušela jsem celou řadu dostupných léků na trhu. Po těch jsem měla ale často řadu nežádoucích účinků. Až se zařízením URIS jsem byla spokojená. V porovnání s ostatními léčbami je to o 100 % lepší,” hodnotí léčbu pacientka paní Veronika. 


Kompletní data studie byla zveřejněna v oficiálním časopise Americké urologické asociace The Journal of Urology. (Krhut J, Rejchrt M, Slovak M, Dvorak RV, Peter L, Blok BFM, Zvara P. Prospective, Randomized, Multicenter Trial of Peroneal Electrical Transcutaneous Neuromodulation vs Solifenacin in Treatment-naïve Patients With Overactive Bladder. J Urol. 2023 Apr;209(4):734-741. doi: 10.1097/JU.0000000000003141. Epub 2022 Dec 29. PMID: 36579932). 

O společnosti Stimvia: 
Společnost Stimvia založil v roce 2014 Lukáš Doskočil pod názvem Tesla Medical. Svou činností společnost navázala na výzkum v rámci 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který se věnoval léčbě hyperaktivního močového měchýře. Výsledkem několikaletého výzkumu a klinických studií společnosti Stimvia je vznik unikátní technologie URIS® pomocí které, je možné vůbec poprvé neinvazivní cestou stimulovat hluboké struktury v mozku, kde vzniká původ řady chronických onemocnění. Klíčové technologické prvky a metody společnosti Stimvia jsou už nyní chráněny prostřednictvím 100 mezinárodních patentů v rámci EU, Japonska, Ruska a USA. Pyšnit se mohou také jednou z nejprestižnějších certifikací od renomované německé instituce TÜV SÜD.