Americký dolar by se mohl stát pákou akciového trhu

Komentuje Timur Turlov, generální ředitel společnosti Freedom Holding Corp. a zakladatel společnosti Freedom Finance Europe.

Federální výbor pro volný trh (FOMC) v diskuzi o měnové politice věnoval značnou pozornost americké ekonomice a jejímu potenciálnímu dopadu na americký dolar a akciový trh. Vzhledem k našemu očekávání, že po červnové přestávce dojde 26. července ke zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, se pozornost soustředí na pokračující zpřísňování měnové politiky, které je vyvoláno silnými výsledky domácí ekonomiky, zejména velmi odolným trhem práce a spotřebou.

Tato očekávání jsou v souladu s prognózami investiční komunity pro zbytek roku, což naznačuje, že červencové zvýšení sazeb bude pravděpodobně poslední v tomto roce. V opačném případě Fed riskuje, že místo „měkkého přistání“ ekonomiky, které se v loňském roce zdálo většině účastníků trhu nemožné, vyvolá recesi. Ukončení cyklu zvyšování sazeb způsobí pokles dolarového indexu (DXY) do pásma 90 až 100 bodů a americká měna v příštích 12 až 18 měsících výrazně oslabí. Hluboký pokles dolaru bychom však neměli očekávat, protože dolar zůstává jednou z nejstabilnějších měn na světě.

Pro drobné investory je pokles zelené bankovky spíše pozitivním faktorem. Negativní aspekty slabé měny převáží mezinárodní výnosy a především zájem zahraničních investorů. Na konci prvního čtvrtletí vzrostly tržby společností, které generují více než 50 % svých příjmů v USA, o více než 6 % a zisky o téměř 3 %. Byli to právě tito emitenti, včetně gigantů jako Amazon (AMZN), kteří byli motorem růstu indexu S&P 500 v prvním pololetí.

Společnosti, které generují více než 50 % svých příjmů mimo území Států, zaznamenaly v období od ledna do března pokles příjmů o více než 2 % a pokles zisku o 10 %. Právě firmy s vysokým podílem mezinárodních příjmů budou s největší pravděpodobností schopny investorům zajistit vyšší zisky než ostatní členové indexu S&P 500. V důsledku toho bude široký tržní index v průběhu roku nadále růst, avšak na úkor akcií s převahou mezinárodních zisků.

Mezi klíčové sektory, které je třeba sledovat, patří komodity a IT. Například technologičtí giganti jako Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) a Nvidia (NVDA), průmysloví hráči jako Linde (LIN), Air Products and Chemicals (APD) a Freeport-McMoRan (FCX) spolu s telekomunikační společností T-Mobile (TMUS) a Meta Platforms (META).