PRAHA 3. srpna – Investoři letos přes crowdfundingovou platformu Fingood do středně velkých českých firem investovali téměř půl miliardy korun. Průměrné zhodnocení investic přitom dosáhlo 12,05 procenta. Fingood počítá s dalším růstem, celoroční objem investic by měl dosáhnout 1,8 miliardy.
- Fingood pokračuje v rychlém růstu, objem investic vzrostl o 63 procent
- Průměrný výnos pro investory dosáhl 12,05 procenta
- Důraz na kvalitní portfolio se odráží v poklesu podílu nesplácených úvěrů, spuštění nového vlastního ratingového hodnocení
- Fingood má zažádáno o evropskou crowdfundingovou licenci
- Technologický rozvoj: spuštění investorských peněženek
Více než 12procentní průměrný výnos láká stále víc českých investorů, kteří hledají nový způsob zhodnocení svých peněz. Přes crowdfundingovou platformu Fingood v 1. pololetí letošního roku investovalo více než 11 tisíc Čechů. „Výnosy na spořicích účtech, termínovaných vkladech či podílových fondech už Čechy neuspokojují, hledají proto nové způsoby investování. Většina našich nových investic je navíc vypisována s tříletým investičním horizontem, investoři si tak fixují v průměru 12procentní výnos na 3 roky. Taková sazba bude za dva až tři roky představovat opravdu vysoké zhodnocení,“ vysvětluje generální ředitel Fingoodu Vít Endler.
Pokračující rychlý zájem investorů i firem
Za první pololetí tak čeští investoři přes Fingood do malých a středně velkých firem investovali 466 milionů korun, meziročně o 63 procent více. „Počítáme dále s rychlým růstem, máme připravenou řadu velmi zajímavých investičních příležitostí. Malé a střední firmy totiž mají výrazně ztížený přístup k bankovnímu financování, úrokové sazby jsou na 20letých maximech, úvěrové požadavky jsou přísnější, celý proces zdlouhavý,“ vysvětluje Vít Endler, proč se ke crowdfundingu přiklánějí i firmy. Celkový objem investic přes Fingood se podle něj proto za celý rok bude blížit 1,8 miliardy korun.
V 1. pololetí Fingood investorům nabídl 63 investic s průměrným výnosem 12,05 procenta. „Kromě výnosu nás klienti hledají i investici s příběhem, typicky rodinné firmy vybudované od úplného počátku, příběhy úspěchu, záchrany tradičních značek,“ připomíná Vít Endler. Mezi takové patřily v 1. pololetí např. Bagind, Decoled, přeměna zchátralé ostravské Marici nebo Znojemský pivovar.
Důraz na kvalitu úvěrového portfolia: tři čtvrtiny firem procesem neprojdou
Fingood se dlouhodobě zaměřuje na kvalitu úvěrového portfolia. „Naším schvalovacím procesem projde pouze jeden ze čtyř zájemců. Nově jsme, zřejmě jako jediná podobná platforma v Evropě, spustili vlastní ratingové hodnocení. A když už se ve výjimečných případech firma dostane do potíží se splácením, máme velmi efektivní restrukturalizační proces. To vše vedlo v 1. pololetí k dalšímu poklesu podílu nesplácených úvěrů,“ vysvětlil Vít Endler. Podíl nesplácených úvěrů tak ke konci června dosáhl 1,7 %.
Zhruba dvě třetiny ze všech úvěrů jsou podle něj zajištěny z více než 100 % nemovitostí nebo jiným podobně kvalitním zajištěním, zástava nemovitostí je nejčastějším způsobem zajištění i u ostatních investičních příležitostí.
„Část potenciálních investorů stále bojí alternativních investic, chceme proto ukázat, že naše úvěrová pravidla jsou minimálně stejná, nebo přísnější než v bankách,“ dodal Vít Endler. Fingood v nově spuštěném ratingovém hodnocení všechny investiční příležitosti hodnotí podle 12 předem pevně daných kritérií. Investoři se tak mohou v potenciální rizikovosti jednotlivých nabídek snadno a jednoduše orientovat a mohou své portfolio efektivně spravovat.
Evropská crowdfundigová licence umožní další expanzi
Fingood se připravuje na budoucí expanzi do zahraničí, usiluje o získání evropské crowdfundingové licence od České národní banky. „To nám umožní nabízet investorům ještě bohatší nabídku investic, a naopak evropští investoři budou moci podpořit vybrané české projekty,“ uzavřel Vít Endler s tím, že věří, že licenci Fingood obdrží ještě v letošním roce. Letošní plánovaný rychlý růst je spojený i s technologickým rozvojem a zaváděním řady novinek. V 1. pololetí tak platforma mj. umožnila rychlejší a jednodušší investování s investorskou peněženkou, další novinky plánuje na 2. pololetí letošního roku.
O Fingood
Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům zajištěné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 300 firem, celkový objem investic přesáhl 1,5 miliardy korun.