Brno, 14. srpna 2023 – Společnost ASN Plus (ASN), přední český vývojový partner pro elektroniku, embedded software a komunikující aplikace, porovnala průměrné náklady na interní prototypování IoT hardwaru s outsourcovaným vývojem. Data z posledních pěti let ukazují zásadní význam trendu externího vývoje elektroniky.
Většina dodavatelů, zabývajících se vývojem elektronických zařízení a systémů, řeší vývoj nových produktů interně. To ovšem, a to nejen u nově založených nebo méně zkušených společností, často vede k nevhodnému nacenění finálních výrobků, do kterého se firmy snaží promítnout příliš rychlou návratnost investic. Nevhodně nastavená – tedy příliš vysoká – cena může přitom způsobit celkový obchodní neúspěch nebo jen minimální zájem o produkt na trhu, který ve většině případů ovlivňuje především jeho cenovka.
Až tři miliony do vývoje
Podle interních dat ASN se průměrné celkové náklady na interní vytvoření prototypu nového IoT zařízení pohybují mezi dvěma až třemi miliony korun. Dílčí náklady na návrh hardwaru přitom tvoří přibližně 34 % výdajů, vývoj firmwaru 42 % a vytvoření komunikující aplikace 24 %. Úspěšné dotažení vývoje prototypu přitom samozřejmě ještě automaticky neznamená zaručené zahájení návratnosti investic, ale poskytne pouze přesnou představu o výrobních nákladech.
ASN se v oblasti zakázkového vývoje pohybuje od roku 2014. Od roku 2018 začali analytici ASN sledovat rozdíly mezi náklady na vývoj interními vývojáři firem ve srovnání s externím týmem ASN, a dopad obou variant na koncovou cenu. Tato data aktuálně ukazují, že náklady na interní vývoj jsou přibližně o 45-55 % vyšší než náklady na vývoj externím dodavatelem. Firmy využívající služby externích vývojářů tak mohou při stejné plánované délce návratnosti investic nabídnout výrazně nižší cenu koncových zařízení, dostat se rychleji na trh a podstatně tak zvýšit šanci na vyšší prodeje.
Vysoké nároky na odbornost vývojářů
Při vývoji IoT hardwaru v současnosti neexistují žádná technologická omezení, která by neumožnila proměnit koncepty v plnohodnotné produkty. Při nejisté síle komerčního potenciálu je ovšem klíčové, aby se náklady na prototypování povedlo udržet v únosných mezích. Přestože se interní vývoj může zdát procesně snazší a rychlejší, firmy často podceňují jeho složitost a nevypočitatelnost.
Interní tým musí umět pracovat s návrhem desky plošných spojů, mít přehled o moderním hardwaru a jeho cenách, dokázat vyvinout spolehlivý firmware, webovou část včetně front-endu, back-endu a vlastního API, a samozřejmě si poradit i s mobilní aplikací pro bezproblémovou správu a nastavení zařízení. Mezi důležité faktory, které ovlivňují náklady na vývoj IoT zařízení, patří také počet podporovaných platforem, integrace se službami a aplikacemi třetích stran, zdroje pro příjem dat a bezpečnostní standardy.
Při takové šíři požadavků na vývojáře je prakticky nemožné, aby prototypování zaštítil pouze jediný interní odborník. Ufinancovat během vývoje pracovní úvazky většího počtu interních vývojářů je tak velmi nákladné, nehledě na další náklady čítající potřebný software nebo nutnost řízení vývojového týmu. Externí vývojové firmy jsou proto mnohem pružnější, odbornější a levnější, navíc mají díky různorodým zakázkám i výrazně větší oborový přehled, praxi i motivaci.
Externí vývoj je rychle nastupující trend
Pokud chtějí dodavatelé elektronických zařízení snížit své náklady na výzkum, vývoj a tvorbu prototypů, a přitom získat také prostor pro „rozumnou“ marži, která neodradí zákazníky, jednoznačně se jim vyplatí využívat služeb externích vývojářů. A to nejen k samotnému vytvoření funkčního prototypu zařízení, ale také pro vývoj dalších rozšiřujících služeb a aplikací, které mohou přinášet nové příjmy. I tyto doplňkové služby mohou dále kompenzovat náklady na výzkum, vývoj a výrobu.
„Nejčastěji poptávají naše služby zákazníci, kteří očekávají dlouhodobou spolupráci ve vývoji elektronických zařízení nebo softwaru. Část našich klientů využívá jen dílčí služby jako je návrh desky plošných spojů nebo vývoj embedded softwaru a aplikací, pro některé naše partnery zajišťujeme i samotnou výrobu elektroniky,“ říká Pavel Schiller, CEO společnosti ASN Plus.
O společnosti ASN Plus
Společnost ASN Plus byla založena v roce 2014 a rychle se vypracovala mezi přední poskytovatele vývojových služeb na českém trhu. Mezi její služby patří především vývoj elektroniky, embedded i běžného softwaru, aplikací, výroba elektroniky a návrhy desek plošných spojů. ASN Plus klade důraz na inovativní myšlení, díky kterému efektivně propojuje svět softwaru a elektroniky. Komerční projekty řídí tak, aby vytvářely vysokou přidanou hodnotu a poskytovaly zákazníkům konkurenční výhodu. Další informace lze najít na webu www.asnplus.com.