Leaseurope: Nové leasingové obchody v Evropě rostly v minulém roce o 7,3 %

Praha, 14. srpna 2023 – Podle aktuálních statistik evropské leasingové federace Leaseurope vzrostl
v roce 2022 celkový objem nových obchodů ve srovnání s rokem 2021 o 7,3 % na 417 miliard eur. Objem nových obchodů v segmentu stroje a zařízení stoupnul o 7,2 %, leasing vozidel o 7,6 %. Členem Leaseurope za ČR je Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), která v minulém roce zaznamenala růst o 7,5 % na 164 miliard Kč. 

Všechny národní leasingové trhy v celé Evropě zaznamenaly stabilní nebo pozitivní výsledky
v celkovém objemu nových pronájmů, přičemž více než třetina zemí zaznamenala v roce
2022 dvouciferný růst ve srovnání s předchozím rokem. K největšímu nárůst nových obchodů došlo
v zemích střední a východní Evropy, konkrétně v Chorvatsku, Bulharsku, na Slovensku a v Maďarsku. 

„Evropské podnikatelské investice zůstaly v loňském roce na vysoké úrovni. I když nezvykle vysoké úroky u úvěrů mohou znamenat určitá omezení pro investice, předpokládaný nárůst podnikových investic je podpořen postupnou normalizací ekonomických činností a zdravou finanční situací podniků. Evropský leasingový sektor očekává v průběhu roku 2023 další růst objemů, podpořený podpůrnými politikami EU, které upřednostňují firemní investice, zejména v oblasti financování ekologické transformace,“ uvedl Jaroslav Krutilek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace.

O České leasingové a finanční asociaci (ČLFA)

ČLFA je zájmovým sdružením finančních institucí, které poskytují služby financování v oblasti finančního a operativního leasingu, úvěry pro domácnosti i podnikatele a factoring. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má
37 členů. Více na: http://www.clfa.cz/