Studovat IT může na FIT ČVUT v Praze každý bez ohledu na věk a předchozí znalosti

Každý, kdo chce, může získat nebo si rozšířit své znalosti v oboru informačních technologií, a to bez ohledu na věk a vzdělání. To vše díky programu celoživotního vzdělávání na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Zájemce může absolvovat jeden nebo klidně i více standardních předmětů z nabídky bakalářského i magisterského studia studijního programu Informatika. Vybrat si je možné v prezenční či kombinované formě studia v českém i anglickém jazyce. Zájemci si mohou podat přihlášku nejpozději do 21. září 2023 pro letní semestr nebo do 18. února 2024 pro následující zimní semestr. Přijetí je však limitováno kapacitními možnostmi předmětů.

Nabídka předmětů z deseti bakalářských a devíti magisterských specializací je opravdu široká a pokrývá všechny oblasti informatiky. Od úvodu do kybernetické bezpečnosti, etického hackování, softwarového inženýrství, umělé inteligence, počítačové grafiky, programování a algoritmizace, matematické logiky, bezpečnosti vestavných systémů, práva a informatiky až po vytěžování znalostí z dat, a to je jen zlomek nabídky předmětů, ze které mohou zájemci vybírat. Studium není podmíněno předchozími odbornějšími znalostmi informačních technologií a nepřináší stres ze složení zkoušky. Na druhou stranu pokročilejší předměty lze těžko absolvovat bez předpokládaných předchozích znalostí.

„Na FIT ČVUT považujeme celoživotní vzdělávání za nedílnou součást vzdělávací činnosti naší fakulty. Věříme, že význam i potenciál studia touto formou dlouhodobě ještě poroste, protože znalosti z dynamického oboru informačních technologií najdou v dnešní době široké uplatnění ve všech odvětvích lidské činnosti,“ uvádí Ing. Zdeněk Muzikář, CSc., proděkan pro studijní a pedagogickou činnost.

Vystudované předměty v rámci programu celoživotního vzdělávání prohloubí odbornost, mohou nabídnout nové uplatnění na trhu práce nebo mohou být uznány, pokud se účastník rozhodne přihlásit do řádného studia na FIT ČVUT. Program celoživotního vzdělávání poskytuje vzdělání vysokoškolského typu bez získání akademického titulu. Studium je zpoplatněno, a i když účastníci nemají právní status studenta, mají jedinečnou možnost studovat informatiku na nejžádanější fakultě ČVUT.

Podrobné informace a podmínky programu: 

https://fit.cvut.cz/cs/uchazeci/programy-a-obory/celozivotni-vzdelavani

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete na www.fit.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm cca 18 000 studentů. Pro akademický rok 2022/23 nabízí ČVUT svým studentům na 350 akreditovaných studijních programů a z toho přes 130 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings: v celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 280. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 201. až 250. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.-300. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 190. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Více na www.cvut.cz.