Objem firemních úvěrů je nejnižší za 20 let. Firmy odkládají investice, odrazují je vysoké sazby

PRAHA 5. září – Banky v 1. pololetí letošního roku poskytly firmám nejméně úvěrů za posledních 20 let. Za poslední dva roky klesl objem poskytnutých úvěrů více než dvojnásobně. Vysoké úrokové sazby a dodatečné požadavky na zajištění úvěrů nutí firmy odkládat investice nebo hledat financování jinde. Stále populárnější tak je crowdfunding, přes platformu Fingood už středně velké české firmy získaly téměř dvě miliardy korun.

České banky v prvním pololetí poskytly firmám úvěry v objemu 177 miliard korun. To je nejméně od roku 2004, od kdy Česká národní banka tyto údaje zveřejňuje. Ještě před dvěma lety banky poskytly více jak 2x tolik úvěrů (380 miliard), i oproti loňsku klesl objem téměř o 100 miliard.

Investiční růst brzdí vysoké sazby i požadavky na zajištění

„Hlavním důvodem jsou samozřejmě vysoké úrokové sazby, zatímco před dvěma lety se úroky držely mezi 2 a 3 procenty, nyní je průměrná sazba pod 9 procenty,“ vysvětluje generální ředitel crowdfundingové platformy Fingood Vít Endler. „Kromě toho banky v řadě odvětví
i výrazně zvýšily požadavky na dodatečné zajištění úvěrů. To firmám komplikuje život, odkládají své investice, omezují výrobu, hledají úspory. A zároveň řeší, jak jinak si financování opatřit,“ dodává. 

Tempo růstu inflace sice v letošním roce klesá, ale další pokles už bude spíše pozvolný, dvouprocentní inflační cíl ČNB zatím zůstane v nedohlednu. „Současný pozvolný pokles inflace zatím nenaznačuje, že by Česká národní banka měla přistoupit k razantní změně úrokových sazeb. To mj. povede k tomu, že sazby nejen firemních úvěrů zůstanou na velmi vysokých úrovních, což vede k výraznému omezení investičních aktivit českých firem,“ dodal Vít Endler.

Objem poskytnutých úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů a revolvingů) v mld. Kč (vždy za 1. pololetí daného roku, zdroj: ČNB):

Firmy hledají nové cesty k financování, jednou z nejoblíbenějších je crowdfunding

Úrokové sazby firemních úvěrů se v posledních letech držely stabilně kolem dvouprocentní, maximálně tříprocentní úrovně. I v době poslední větší finanční krize v letech 2007–2009 jen krátkodobě přesáhly pětiprocentní úroveň. Současné úrokové sazby jsou tak suverénně nejvyšší od roku 2004, od kdy centrální banka vývoj sazeb pravidelně monitoruje. 

Vysoké úrokové sazby jsou přitom hlavní překážkou rozvoje firem, jejich nižší ekonomická aktivita se odráží i v poklesu celé ekonomiky. Ta podle posledních dostupných čísel meziročně spadla o 0,4 %. „My přitom vidíme řadu firem se silným podnikatelským příběhem, se zdravým fungováním, se zájmem růst a dál se rozvíjet,“ připomíná Vít Endler. Právě problémy s financováním ale firmy v růstu brzdí, dodává s tím, že některé sektory, typicky stavebnictví, jsou přísnými úvěrovými podmínkami zasaženy ještě více.

Firmy proto hledají nové způsoby financování, jedním z nejoblíbenějších je crowdfunding. Přes platformu Fingood investoři do českých firem jen v prvním pololetí investovali téměř půl miliardy korun, meziročně o dvě třetiny více. Celkově tak přes Fingood do českých firem zamířily skoro dvě miliardy korun. „V celkovém objemu samozřejmě nemůžeme a nechceme konkurovat bankám. Na druhou stranu, zaměřujeme se především na menší a střední české firmy, letos už jsme podpořili více jak stovku různých projektů. Kromě konkurenceschopných sazeb je velkou výhodou crowdfundingu rychlost a jednoduchost, to vše při zachování velmi přísného posuzování úvěrového rizika,“ dodal Vít Endler.

„Banka vás dnes profinancuje dva roky zpátky. Ale my jsme potřebovali někoho, kdo nám pomůže jít dopředu, takže se nám nehodil úplně konzervativní způsob financování,“ popisuje spolumajitel firmy Kolovna Rostislav Posker svoje důvody, proč zvolil crowdfunding. „Není to o tom, že k nám chodí firmy, kterým v bance řeknou, že je nikdy financovat nebudou. Ale mohou třeba dosáhnout svého úvěrového limitu nebo potřebují peníze rychleji,“ dodal k tomu Vít Endler.

Rychlost a jednoduchost financování potvrzuje i majitel developerské firmy Rybka, která přes Fingood už financovala developerské projekty v objemu přes 100 milionů korun. „Je to win-win způsob financování. Investorům zaručuje zajímavý výnos a nám dává možnost rychle dokončit naše stavby a postupně růst,“ vysvětluje oblíbenost crowdfundingu David Rybka. 

Fingood nově firmám umožňuje i investovat

Vysoké úrokové sazby v ekonomice mají i své výhody, např. atraktivnější zhodnocení peněz. Průměrný výnos investorů ve Fingood se letos pohybuje na úrovni 12 %, tedy výrazně více než u termínovaných vkladů či např. spořicích účtů. „Nejen od řady firem, které přes nás získaly financování, jsme proto často slyšeli, že by je zajímaly i investiční možnosti. Nově proto umožňujeme investovat i firemním klientům,“ zdůraznil Vít Endler.

Velká část investičních příležitostí přes Fingood nabízí tříletou splatnost úvěru. I firmám se tak nově nabízí možnost, jak uložit volné peníze za úrokovou sazbu, která je nyní výrazně nad konzervativními bankovními produkty, navíc se sazbou fixovanou na tři roky. „Až začnou úrokové sazby klesat, tak 12procentní výnos v roce 2024 nebo 2025 bude bezkonkurenční, a to jak pro fyzické osoby, tak i pro firmy,“ uzavřel Vít Endler.

O Fingood

Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům bezpečné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 200 firem, celkový objem investic přesáhl miliardu korun.