Průzkum Hofmann Personal: Učiliště a SOŠ, kde chybí nejvíce zaměstnanců, nedokončí v některých oborech téměř 40 % dětí

Příležitost pro firmy ve školách: Minimálně do roku 2035 bude každý rok v průměru téměř o 13 000 více dětí ve věku 15 ti let.

Brno 11. září 2023 – Podle aktuálního průzkumu personální agentury Hofmann Personal, mapující situaci na trhu práce, chybí u 74 % dotázaných podniků některé typy pracovníků, zejména kvalifikovaných dělníků. Dlouhodobý nedostatek konkrétních profesí souvisí mimo jiné s nepružnou migrační politikou. Dalším důvodem je, že obory, kde chybí nejvíce zaměstnanců, nedokončí v některých případech téměř 40 % dětí. Podle MPSV v červenci 2023 na trhu chybělo okolo 40 tisíc řemeslníků a opravářů a více než 50 tisíc pracovníků obsluhy strojů a zařízení. Dlouhodobě se však v Česku nemění ani podmínky pro zaměstnávání cizinců. Při tom 76 % firem zaměstnává ve firmě dělníky a manuálně pracující z jiných zemí než ČR a SR. Důvodem jsou stále nedostatečné kvóty pro zahraniční pracovníky a vízový proces je pomalý a složitý. V tomto zaostává ČR například za Polskem, kde se změnou migrační politiky, mimo jiné i díky zjednodušení získávání víz, v roce 2022 počet zahraničních zaměstnanců zdvojnásobil. Průzkum byl proveden v červenci a srpnu 2023 mezi 260 personalisty výrobních, velkoobchodních a logistických firem, které zaměstnávají dohromady přibližně 135 tisíc zaměstnanců.

„Na trhu chybí dlouhodobě téměř 100 tisíc kvalifikovaných pracovníků. Jedním z problémů je, že obory, kde chybí nejvíce zaměstnanců, nedokončí v některých případech téměř 40 % dětí. Proto doporučujeme, aby se firmy zaměřily na zatraktivnění oborů v povědomí dětí a jejich rodičů a představili jejich dlouhodobou perspektivu,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal a dodává: Firmy, které se školami spolupracují nejčastěji poskytují studentům praxi nebo prezentují svou firmu ve škole. To už bohužel ale nestačí. Pro zatraktivnění oboru lze použít v rámci HR marketingu i modernější komunikaci, která bude studentům v tomto věku bližší.“ 

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Písmo, číslo

Popis byl vytvořen automaticky

Podle dat ČSÚ bylo do roku 2020 15 ti letých dětí, tedy ve věku 1. ročníku střední školy, pod 100 000. V roce 2021 se tento počet dostal přes 100 000 a postupně se zvyšuje. Tedy minimálně do roku 2035 bude každý rok v průměru téměř o 13 000 více dětí ve věku 15 ti let. „Vidíme zde příležitost pro firmy začít se školami více spolupracovat a pracovat na zatraktivnění strojírenských a dalších oborů. 36 % firem totiž se SOŠ a učilišti vůbec nespolupracuje,“ konstatuje Gabriela Hrbáčková.

Česko v migrační politice zaostává za dalšími zeměmi

„Dlouhodobě se v Česku nemění podmínky pro zaměstnávání cizinců, při tom firmy pro ně práci mají. V tomto zaostává ČR za dalším zeměmi. Například v Polsku zjednodušili pracovní proces bez nutnosti získání pracovního povolení pro vybrané státy bývalého SSSR. To spočívá v zaevidování prohlášení zaměstnavatele o pověření cizince prací na okresním úřadu práce. Výhodou tohoto řešení je čekací doba pouze 7 dní a absence formalit. V ČR je největší problémem, že všichni cizinci musí podat žádost o vízum na zastupitelském úřadu, který má omezenou kapacitu/kvóty. Takže reálně se většina kandidátů žádného termínu pro podání žádosti o vízum ani nedočká. Po podání žádosti o vízum trvá schválení víza 60 – 90 dní, ale celkový proces nejméně 5 měsíců, ale třeba i 9, 12 nebo 15 měsíců není výjimkou, což je naprosto neuvěřitelné,“ uvádí Gabriela Hrbáčková.

 Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Písmo, diagram

Popis byl vytvořen automaticky

Na Slovensku mohou zahraniční zaměstnanci u strategických investorů začít pracovat dokonce ihned s tím, že schvalovací vízový proces teprve probíhá. To velmi usnadňuje klíčovým firmám fungovat a nemusí být tolik zasaženi nedostatkem zaměstnanců v konkrétních profesích.

Zapojit HR do celkové strategie firmy

Podle dat Eurostatu vyplývá, že ekonomická očekávání průmyslových podniků v zemích EU nejsou dobrá. Podniky spíše očekávají nižší ekonomickou aktivitu, zejm. zhoršení vývoje tržeb. „S predikcí dat o nižší ekonomické aktivitě však nekoresponduje další závěr průzkumu. 34 % dotázaných podniků totiž plánuje v následujících měsících nabírat. Pouze 4 % chce propouštět. Dlouhodobě nám výsledky průzkumu naznačují, že čeští HR manažeři uvažují spíše v krátkodobém horizontu,“ říká Gabriela Hrbáčková. 

V letošním roce je po dlouhé době poprvé procento podniků, které mají oproti loňsku méně zaměstnanců (23 %), větší, než procento těch, kteří mají oproti loňsku vyšší personální stavy (22 %). Nejčastěji mají nižší stavy podniky v automotive oboru (35 % má oproti loňsku méně zaměstnanců) a ve strojírenství (30 %). Na nižší stavy ve firmách může mít vliv řada faktorů, mezi nimi i odchod zaměstnanců do důchodu. V průzkumu, který proběhl letos na jaře, totiž 40 % dotázaných firem očekávalo v nejbližších letech zvýšený odchod pracovníků do důchodu. 

K tomu dodává Gabriela Hrbáčková: „Pokles náborů odráží několik faktorů trhu práce – nejen propouštění, ale hlavně dobrovolné odchody zaměstnanců, nedostatek pracovníků na trhu práce, firmy tedy nejsou schopny zaplnit volná pracovní místa a velkým tématem začínají být právě odchody do důchodu. Reálně bychom se měli začít zabývat i predikcemi EU a hlavně Německa, které ovlivňuje výrazně náš ekonomický vývoj.“

Umělá inteligence

Data z Eurostatu naznačují, že ČR je ve využívání AI v personalistice za evropským průměrem. V průzkumu pouze 17 % dotázaných uvedlo, že využívají v personalistice umělou inteligenci typu ChatGPT. Nejčastěji pro vytváření a textaci náborových inzerátů, ale také pro vytváření různých materiálů pro zaměstnance či zodpovídání častých dotazů. Co je ale alarmující, že 72 % dotázaných uvedlo, že se umělou inteligencí v personalistce neplánují vůbec zabývat. Znamená to, že budeme za státy EU opět zaostávat v další oblasti. Personalisté se zřejmě bojí využívat nové věci a pouštět se do neznámých vod, ale právě tento přístup je na úkor efektivity a inovace. 

O průzkumu

Průzkum pro agenturu Hofmann Personal zrealizovala agentura B-inside na vzorku 260 respondentů z řad personalistů mezi náhodně vybranými výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v ČR s více než 100 zaměstnanci. Sběr dat probíhal od červenci a srpnu 2023.

O společnosti Hofmann Personal

Hofmann Personal je ideálním partnerem pro komplexní řešení náborů a personálního managementu. V Německu i v dalších dceřiných společnostech v České republice, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Slovensku a USA nabízí firmám řadu služeb z oblasti HR a uchazečům o zaměstnání novou profesní perspektivu. Společnost založila Ingrid Hofmann v roce 1985 a dodnes ji jako jediný vlastník řídí. Více na www.hofmann-personal.cz.