Globální revoluce umělé inteligence v ekonomice a investičních strategiích

Komentuje Timur Turlov, generální ředitel společnosti Freedom Holding Corp. a zakladatel společnosti Freedom Finance Europe

Federální rezervní banka v Atlantě má vynikající nástroj, který umožňuje sledovat dynamiku HDP v reálném čase – v anglickém originále GDP Now. Poslední údaje tohoto ukazatele, zveřejněné 1. září, zaznamenaly fenomenální růst reálného HDP Spojených států – 5,6 % při ekonomice 25,5 bilionu dolarů. GDP Now se může od skutečných statistik lišit: jedná se o prognózu založenou na mnoha makroekonomických parametrech. A přesto poukazuje na to, že v současné době nic nesignalizuje recesi.

V ekonomice může být obtížné cokoli přesně předpovědět, protože jedním z hlavních prvků ekonomické aktivity jsou lidé a jejich chování, často iracionální. Protože život je plný paradoxů. Například paradox spořivosti: pokud člověk v době krize šetří na rozdíl od utrácení, klesne poptávka, což povede ke snížení mezd a dalšímu hospodářskému poklesu. Mezi zákonitosti, které pozitivně ovlivňují produktivitu a hospodářský růst, patří Jevonsův paradox: pokud jsou v důsledku technologického pokroku některé zdroje využívány efektivněji, může to vést k nárůstu jejich spotřeby, nikoli k poklesu. Tato myšlenka obsahuje odpověď na hlavní otázku roku: pomůže zavedení chatbota s prvky umělé inteligence ekonomickému rozvoji, nebo naopak?

Příkladem realizace Jevonsova paradoxu v praxi je příběh spotřeby uhlí v 19. století: stále efektivnější využívání této suroviny vedlo k nárůstu jejího využití v různých oborech. Tato koncepce se projevila i v rozvoji špičkových technologií. Když IBM v 60. letech 20. století inzerovala svou elektronickou kalkulačku, tvrdila, že dokáže nahradit 150 inženýrů. V důsledku nástupu nové výpočetní techniky se produktivita jen zvýšila a poptávka po inženýrech se zintenzivnila. Změnila se pouze složitost problémů a kvalita jejich řešení. Řeči o tom, že umělá inteligence zanechá lidi bez práce a způsobí ekonomickou stagnaci, tedy nemají žádný pevný základ, který by tuto argumentaci podporoval. Naopak, chatboti na bázi umělé inteligence pomohou zvýšit efektivitu podnikání. K tomu bude zapotřebí stále více mikročipů pro datová centra a technologií založených na umělé inteligenci, které bude využívat stále větší počet odborníků v různých oborech. 

Firemní zaměstnanec sotva dokáže sestavit počítač nebo vytvořit operační systém, ale obojí využívá k co nejrychlejšímu a nejefektivnějšímu řešení svých každodenních úkolů a problémů. Dnes má tedy smysl tento trend vyzdvihovat, protože kvalitativní změna ve vývoji AI-technologií přetrvá desítky let. Při volbě dlouhodobé investiční strategie se dnes nelze obejít bez společností souvisejících s umělou inteligencí. V tomto ohledu je společnost NVIDIA zcela schopna konkurovat společnosti Apple (AAPL) v závodě o kapitalizaci v hodnotě 10 miliard dolarů. Investice do této oblasti lze nyní přirovnat k investicím do společností Cisco (CSCO) nebo Amazon (AMZN) na vrcholu dot-com krize: jejich akcie si v horizontu 20-30 let zachovávají velmi vysoký růstový potenciál.

O Freedom Finance Europe

Freedom Finance Europe je mezinárodní online makléř známý pod značkou Freedom24. Zajišťuje klientům vše potřebné pro úspěšné investice – přímý přístup na největší akciové světové burzy, profesionální analytiku cenných papírů a komfortní obchodní aplikaci. Freedom Finance Europe je dceřinou společností mezinárodní investiční skupiny Freedom Holding Corp. a akcie holdingu se obchodují na americké burze Nasdaq. Oficiální zastoupení a zprostředkovatelé společnosti se nachází na Kypru, v Německu, Španělsku, Polsku, Francii a Řecku. Jednoduchá investiční aplikace a platforma Freedom24 je od června 2021 dostupná i českým a slovenským uživatelům.

V roce 2022 převedla společnost Freedom Finance Europe ukrajinským charitativním organizacím 6,6 milionu eur na nákup sanitek a humanitární pomoc. V roce 2023 věnovala společnost další 3 miliony eur na zahájení projektu Freedom Space ve spolupráci s charitativní nadací Pomáhejme společně, jehož cílem je zřízení bezpečných přístřešků v 69 školách ve 12 ukrajinských regionech.