Dny AI 2023 odhalují program, vybere si každý

Letošní Dny AI představují program – během čtyř týdnů nabídnou na 100 akcí, z nichž si vybere opravdu každý, a svou šíří podtrhují mezioborový přesah umělé inteligence. Speciální důraz je kladen na vybrané cílové skupiny, kterým budou věnovány tematické sekce napříč všemi čtyřmi městy. Spolu se zveřejněním programu byl spuštěn nominační proces AI Awards, jediného oborového ocenění v oblasti umělé inteligence.

Dny AI 2023 odstartují v Brně, kde se konal již loňský první ročník, v pondělí 9. října. Na úvod nabídnou konferenci Pátrání po intelektu budoucnosti v rámci sekce AI 4 Edu určené primárně učitelům ZŠ, SŠ a dalším pedagogickým pracovníkům. Vzdělávání je jedním z průřezových tematických celků Dnů AI, jehož obsah se zaměří na zavádění umělé inteligence ve školství. Se vzděláváním je spjat také blok AI 4 Talents. Skrze ukázky využití AI například ve videohrách se pokusí nadchnout pro tuto technologii či přímo studium v oboru nadějné pražské a brněnské teenagery.

Ve všech městech se mohou účastníci těšit na nejrůznější formáty akcí – mimo přednášek a prezentací bude velká část programu věnována workshopům, panelovým diskuzím nebo třeba kvízům. Společným jmenovatelem všech pak bude praktičnost. Každý návštěvník Dnů AI si od zkušených průvodců světem umělé inteligence odnese nové poznatky a podněty.

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na veřejnost – od školáků po seniory; a byznys – od kreativců po investory. První ze zmíněných pod názvem AI 4 All ukáže propojení umělé inteligence s reálným světem. V oborech jako je zdravotnictví, zemědělství, doprava, umění nebo také v náboženství. Vedle testování možností generativní AI nebo hlasových asistentů bude možné prozkoumat blíže třeba pokrok samořídících vozidel.

Sekce AI 4 Business kombinuje sdílení zkušeností z praxe od těch nejpovolanějších s úzce zaměřenými semináři. Pražský celodenní program věnovaný byznysu proběhne v centrále ČSOB a mimo hostitelů podají příklady adopce AI společnosti ze silné členské základny organizátorů – Blindspot AI, DNAi, MAMA AI a další – ale také přední české IT firmy jako Seznam. Neméně zajímavé řečníky nabídnou i další města, například Gauss Algorithmic či Y-Soft v Brně.

Posledními dvě sekce cílí na výzkum a veřejnou správu. AI 4 Research nabídne mimo jiné showcase českých výzkumných i průmyslových skupin v CIIRCu ČVUT či program na VUT věnovaný rozpoznávání řeči a NLP. 

AI 4 Gov pak, nepřekvapivě, provede zástupce ministerstev a jiných úřadů implementací AI ve veřejné správě, včetně nejvhodnějších příkladů ze zahraničí.

Ve všech městech na programu spolupracuje agentura CzechInvest se svým projektem Technologická inkubace, která mimo jiné připravuje AI Startup Pitch Contest – příležitost pro startupy představit svůj projekt a získat zpětnou vazbu. 

„Umělá inteligence je na vzestupu. V rámci projektu Technologická inkubace se nám hlásí velké množství kvalitních startupů, kdy v preinkubaci registrujeme přes 200 AI projektů, přitom většina se rodí v Praze a Brně. I proto jsme rádi, že se do letošního ročníku se svými inovačními centry aktivně zapojila i Plzeň s Ostravou, kterým pomůžeme v rozvoji AI startupového ekosystému v regionech,“ říká Matouš Kostlivý, ředitel AI Hub agentury CzechInvest.

Spolu s hlavním programem se v největších českých městech umělá inteligence představí také skrze akce partnerů. Do letošního programu se zapojily desítky subjektů. Mezi nejzajímavější akce bude jistě patřit kreativní odpoledne v Brně pod názvem Pravidla se změnila, které se v obměněné podobě představí i v Plzni, nebo takzvané Pecha Kucha Nights, tentokrát zaměřené jak jinak než na vědu, technologie a hlavně AI, a to v Praze a Plzni. 

Většina z pestré palety akcí v rámci Dnů AI je pro návštěvníky zdarma. Na vybrané části programu je možné zakoupit vstupné. Bližší informace k programu i vstupném budou postupně zveřejněny na www.dny-ai.cz. 

AI Awards

V pražském týdnu letošních Dnů AI dojde také na udílení ocenění pro významné počiny na poli umělé inteligence. Jediná oborová soutěž AI Awards proběhne po několikaleté pauze v novém kabátě. 

Ocenění bude vyhlášeno v celkem pěti kategoriích: AI a společenský přínos, AI ve vzdělávání, AI ve výzkumu a vývoji, AI ve veřejné správě a AI v podnikání.

Vítěze AI Awards 2023 vybere na základě nominací odborná porota složená z předních představitelů české AI scény a dalších osobností. Mimo jiné v ní zasednou špičkový český informatik profesor Jiří Matas, expertka na AI Daria Hvížďalová nebo zakladatel cen Petr Šrámek.

Nominační proces poběží od 15. září do 12. října na webových stránkách AIAwards.cz. Své tipy na nejlepší projekty, týmy a osobnosti může odborné porotě předložit kdokoliv a následně budou v každé kategorii vybráni tři finalisté.

O akci

Dny AI 2023 se konají postupně v Brně (9.–15. 10.), Plzni (16.–22. 10.), Ostravě (23.–29. 10.) a Praze (30. 10. – 5. 11.). Cílem akce je představit možnosti využití umělé inteligence a – spolu s oborovým oceněním – také propojit a prezentovat to nejlepší, co česká AI scéna nabízí na výzkumném i byznysovém poli.

Hlavními pořadateli jsou platforma Brno.AI a organizace prg.ai ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Regionálními partnery jsou Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň a Moravskoslezské inovační centrum Ostrava. Generálním sponzorem akce je společnost Qminers, hlavními sponzory ČSOB a NEWTON Media a hlavním mediálním partnerem Hospodářské noviny.

Brno.AI je otevřená platforma, která nachází aplikace pro AI, vytváří prostor pro spolupráci a pomáhá rozvíjet AI komunitu v #brnoregion. Platforma je součástí JIC a tvoří ji zástupci firem a institucí, lídři tématu i nadšenci v oboru umělé inteligence.

prg.ai je neziskový spolek založený roku 2019 s vizí proměnit Prahu v evropské centrum umělé inteligence. Podporuje talenty a firmy, upevňuje vztahy mezi akademickou, výzkumnou a aplikační sférou, buduje renomé Prahy v zahraničí a informuje veřejnost o přínosech i rizicích umělé inteligence.
Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě, od nadnárodních korporací, po startupy. Její největší projekt na podporu startupů v Česku – Technologická inkubace – má ambici nejen poskytnout podnikatelům potřebné finanční zdroje, ale také rozvíjet celý ekosystém startupů vzájemným propojením s regionální inovační infrastrukturou, zavedenými firmami a akademickými institucemi.