Vysoké úrokové sazby hypoték komplikují cestu k vlastnímu bydlení především mladým lidem

Hradec Králové, 2.října 2023 – Kvůli zvýšení úrokových sazeb hypoték je pro téměř čtvrtinu (23 %) mladých lidí ve věku 25 až 34 let úvěr na vlastní bydlení nedostupný. Lidé, kteří již hypotéku mají, často musejí kvůli zvýšeným úrokům výrazně šetřit. Dostupnost hypoték a schopnost jejich splácení zjišťoval průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. 

Největší problém s dostupností hypoték mají právě lidé ve věku 25 až 34 let, nejčastěji se ale kvůli zvýšení úrokové sazby po skončení fixace musejí uskromnit lidé ve věku 35 až 44 let (11 %). Více než pětina (22 %) respondentů ve věku 25 až 34 let nicméně uvádí, že bez velkých obtíží zvládá splácet svůj úvěr na bydlení i po zvýšení úrokové sazby. Stejně je na tom i 21 % respondentů ve věku 35 až 44 let. Problémy se zvyšováním úrokových sazeb většinou neřeší lidé ve věkových kategoriích 18 až 24 let (79 %), 55 až 64 let (79 %) a ve věku od 65 let (89 %), protože žádnou půjčku na bydlení nemají.

Nedostupnost hypoték trápí více ženy než muže, kteří také častěji bez problému zvládají i vyšší splátky po skončení fixace úrokové sazby. Nejčastěji se kvůli vyšším splátkám musejí uskromnit domácnosti se dvěma dětmi. Jen naprosté minimum respondentů průzkumu uvádí, že jsou nové splátky jejich hypotéky tak vysoké, že musejí svoji nemovitost prodat (necelé 1 %) nebo si na splátky půjčit v rámci rodiny nebo u jiné instituce (mírně přes 1 %), což vnímáme jako pozitivní zjištění. Zadlužovaní kvůli splácení jiných půjček je vysoce rizikové a může vést k dluhové pasti,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK. Vysoké splátky takto trápí především podnikatele a živnostníky a obyvatele z Vysočiny nebo z Královéhradeckého kraje.  

Největší problém s dostupností hypoték uvádějí paradoxně zaměstnanci v oboru finančních a pojišťovacích služeb, následovaní lidmi z oboru zemědělství a lesnictví. Nejmenší potíže se splácením mají lidé pracující v oboru informačních technologií a telekomunikací,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK. Průzkum společnosti KRUK neodhalil zásadní souvislost mezi dostupností hypoték a úrovní dosaženého vzdělání. Nicméně, problémy se splácením úvěrů na bydlení mají především lidé s nižším vzděláním a výrazně méně vysokoškoláci.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.