Freiburg, Německo – V blízkosti původních historických domů jedné z nejstarších německých univerzit se tyčí impozantní stavba, která okouzluje svým futuristickým designem a promyšleným architektonickým konceptem. Jedná se o knihovnu Univerzity Alberta Ludwiga Freiburga, jejíž kořeny sahají až do 15. století. Budova, v níž sídlila univerzitní knihovna od roku 1978, už nedostačovala a vyžádala si rekonstrukci.
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/10/image-2.jpeg)
Moderní tvář nové knihovně Freiburské univerzity zasadil basilejský architekt Heinrich Degelo. Jeho úkolem bylo přeměnit stávající sídlo ze 70. let s vystupujícími betonovými prvky vnějšího obložení tak, aby zapadly do okolního prostředí. Použil inovativní koncepci osvětlení, energetiky a klimatizace a budově dal novou transparentní skleněnou fasádu z kovu a skla, vyrobenou z produktů Guardian Glass. Právě to dodává celé stavbě velmi atraktivní křišťálový tvar řezaného diamantu.
Nová univerzitní knihovna o rozloze 41 tisíc m2 je průhledná, světlá a moderní. Charakterizuje ji otevřenost mezi většinou volně přístupných uzavřených prostor a fondů v čítárnách ve vyšších patrech, kde se nachází více než 1 750 samostatných uživatelských pracovních míst, od tiché zóny až po studijní salonek. Podlahová plocha zůstala stejná jako u předchozí budovy, ale celkově se zmenšila téměř o třetinu. Rozloha nové skleněné fasády pokrývá 7 400 m2 a má trojitě glazovaný design v šedém odstínu, a navíc vysoce účinnou solární regulaci. Podle odhadů budova nyní spotřebovává až o 65 % méně energie.
Stavba je v současné době jednou z největších a nejmodernějších univerzitních knihoven v Evropě, disponuje více než 3 miliony knižních děl a nabízí optimální studijní a pracovní prostředí. Freiburská univerzita má vynikající pověst ve vzdělávání přírodních a společenských věd, ovšem celkem nabízí téměř 300 studijních programů. Sídlí ve městě Freiburg im Breisgau na jihozápadě Německa a navštěvuje ji více než 25 tisíc studentů.