Svátek inovací začíná v pondělí. Nabídne až 150 osobností, desítky originálních nápadů a inspirativních seminářů. Týden inovací ČR zahájí prezident Pavel a premiér Fiala

(Praha, 5. 10. 2023) Už v pondělí 9. října večer vypukne slavnostním zahájením za účasti nejvyšších představitelů ČR a dalších hostů 8. ročník Týdne inovací. Následující den, tedy v úterý 10. října ráno, začne v budově ČSOB v pražských Radlicích hlavní událost, která nabídne mimořádně rozsáhlý program. Mimo jiné 12 diskuzních panelů a více než 70 inspirativních seminářů, kde vystoupí kromě tuzemských špiček také osobnosti z prestižních světových institucí a firem. A samozřejmě i prezentaci desítek přelomových technologií a inovací.

Týden inovací ČR 2023, jehož organizátorem je už 8. let vzdělávací institut ELAI, oficiálně odstartuje v pondělí večer, a to slavnostním zahájením v prostorách DOX+ v 18.00. Zúčastní se ho kromě celé řady dalších významných hostů také dva ze tří nejvyšších ústavních činitelů ČR, a to prezident Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala. Oba vystoupí s krátkým projevem a několik slov pronese také ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, rektor ČVUT Vojtěch Petráček a další hosté.  

Slavnostní zahájení se spojí s programem Učit je odvaha, který který v rámci třetího roku spolupráce s Týdnem inovací přináší skupina PPF. Program uvede vybrané inspirativní projekty ve vzdělávání. Inovativní přístupy ve výuce dětí školního věku hostům večera v DOX+ osobně představí zástupci a zástupkyně vybraných výjimečných iniciativ a projektů, které do programu zvolila kurátorka Jana Kostelecká. Budou mluvit např. o možnostech využití audiovizuálních materiálů a VR reality ve školní výuce, také o nových přístupech v tělesné výchově, o využívání divadelních postupů v přibližování událostí nedávné historie či badatelském přístupu ve výuce přírodních věd a zkoumání klimatických změn.

Hlavní událost nabídne pozoruhodné osobnosti a důležitá témata

Hned v úterý ráno vypukne v budově ČSOB hlavní událost Týdne inovací ČR 2023. Kromě umělé inteligence a jejích dopadů na celou řadu oblastí života společnosti se bude zabývat třeba i ochranou klimatu, budoucností pracovního prostředí, nejnovějšími trendy v oblasti mentálního zdraví, vzdělávání či dopravy, budoucnosti mobility, žen v technologických oborech, wellbeingu apod. 

Diskutovat o těchto a dalších důležitých tématech budou např. uznávaný expert na umělou inteligenci Abram Maldonado, oficiální ambasador OpenAI, dále Umberto Fugiglando, člen interdisciplinárního týmu vědců sdruženého v unikátním projektu Space Bubbles na Massachusetts Institute of Technology (MIT), také Michael Hsieh, pracovník Centra pro mezinárodní bezpečnost a spolupráci na Stanfordově univerzitě, nebo Thomas Canguilhem, globální CEO organizace EcoTree ad.
   

Představí se i tuzemská inovační špička, například specialista na AI a nejcitovanější český vědec současnosti Tomáš Mikolov z CIIRC ČVUT v Praze, dále Stanislav Fořt ze Stability AI, Kristýna Spěváková, vedoucí Českého cirkulárního hotspotu, INCIEN, Petr Míkovec, ředitel INVEN Capital, Ondřej Vlček, prezident antivirové firmy Gen Digital a filantrop, Simona Kijonková, šéfka holdingu Packeta, Senta Čermáková, výkonná ředitelka Czechitas a mnozí další.  

Špičkové inovace a praktické semináře

Inovační veletrh uvede okolo 60 přelomových novinek z různých oborů světa inovativních řešení a moderních technologií. Například flotilové řízení mobilních robotů, dronů či robotických ramen za společným cílem britského startupu Unmanned Life, oceňovanou bionickou paži Z-Arm českého startupu Z-Bionics, zvukové (tzv. haptické) křeslo německé firmy Sensit!, aplikaci společnosti Attune Health, jež umožňuje zkontrolovat klíčové zdravotní ukazatele pomocí vlastního smartphonu, či kráčející čtyřnozí roboti SPOT s robotickou rukou z dílny FEL ČVUT, a mnoho dalších. 

V průběhu dne se uskuteční také více než 70 inspirativních seminářů. Povedou je například influencer Karel Kovy Kovář, architektka Eva Le Peutrec, ekonom a spisovatel Tomáš Sedláček, technologický evangelista Petr Mára, designérka Anna Marešová či viceprezident pro globální rozvoj obchodu a prodej společnosti TytoCare Eyal Baum ad. A již tradičně nabídne Týden inovací ČR i letos desítky doprovodných událostí v mnoha městech ČR. 

Více informací na webu Týdne inovací ČR.

Hlavními partnery Týdne inovací jsou PPF, VISA, Google a Unipetrol, gold partnery ČSOB, MultiSport, Deel, CodeNow, WDI, SiloTransport a silver partnery O2, ICZ, aeqoom, TotalEnergies, EY, FEG, Ewas, AddAI, Novartis, Petyovský&Partners, Mindwell a Valeo.  

O Týdnu inovací

Od roku 2015 se koná pravidelně každý rok, jeho smyslem je podpora kultivace českého inovačního ekosystému a propojování důležitých aktérů. Týden inovací ČR založil a vede Lukáš Sedláček, politolog, hostorik a zakladatel pražského vzdělávacího institutu ELAI. Týden inovací ČR také ve spolupráci s portálem BusinessInfo.cz připravuje rozhovory o inovacích s důležitými osobnostmi, a to ve formě podcastů a videorozhovorů