Tři čtvrtiny volných pracovních pozic jsou pro zájemce se základním vzděláním. Firmám chybějí kuchaři či uklízeči, změna je jednoduchá

PRAHA 17. října – V české ekonomice je momentálně víc jak čtvrt milionu volných pracovních míst. Zhruba ve třech čtvrtinách případů se přitom jedná o pozice vhodné pro uchazeče se základním či nižším vzděláním. Firmy potřebují obsadit pozice, které jsou často přehlížené a patří mezi méně platově ohodnocené. Řešením je nabízet i u těchto pozic práci na hlavní pracovní poměr s odpovídajícím ohodnocením i benefity.

Podle aktuálních dat Úřadu práce ČR je v české ekonomice momentálně 282 tisíc volných pracovních míst. Na 72,5 % z nahlášených volných pracovních míst hledají zaměstnavatelé uchazeče se základním nebo nižším vzděláním, drtivá většina z těchto pozic je vhodná i pro cizince. „Absolutní míra nezaměstnanosti Českou republiku netrápí a trápit nebude, zdravější by dokonce byla vyšší nezaměstnanost. Se skladbou pracovních míst a řešením situace u nízkopříjmových pozic je to ale výrazně horší,“ domnívá se Michael Almasy, generální ředitel ISS International v České republice.

Firmy podle úřadu práce hledají montážní dělníky, kuchaře, uklízeče, dlaždiče, zedníky nebo řidiče nákladních aut. Právě tyto méně atraktivní a zpravidla hůře placené profese jsou podle Almasyho řadou zaměstnavatelů systematicky přehlížené. „Vzhledem k tomu, že se jedná o platově méně ohodnocené pozice, jsou pracovníci na těchto pozicích i velmi zranitelní. V době vysoké inflace a drahých energií obzvláště. Řešením je nabízet i těmto pozicím férové ohodnocení a standardní zaměstnanecké podmínky,“ vysvětluje. 

Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je přitom podle úřadu práce v Praze (85 tisíc volných míst)
a ve Středočeském kraji (55 tisíc). To mj. souvisí s větší stavební činností v těchto regionech i velkými kancelářskými budovami a nutností starat se o provoz těchto prostor. 

Právě zmíněné pozice jsou v České republice často obsazovány agenturními pracovníky, případně jsou práce prováděny v šedé zóně ekonomiky na různé dohody, výpomoci nebo úplně bez smlouvy. „Prodělávají na tom všichni: zaměstnavatelé, kteří nemohou najít pracovníky tuto profesi vykonávající. Stát přicházející o značné částky na výběru daní či sociálního a zdravotního pojištění. Především jsou ale biti pracovníci samotní. Nemají totiž často žádné sociální jistoty, jako je férová mzda, zdravotní pojištění nebo nárok na dovolenou. V případě nemoci nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti jsou prakticky bez příjmu. Nemohou se dostatečně postarat o své děti v případě jejich nemoci. A o budoucí šanci na důstojnou penzi se nemusíme bavit vůbec,“ zdůrazňuje Michael Almasy.

Řešením tak podle něj je nevyužívat pro nízkopříjmové pracovní pozice agenturní pracovníky, ale standardní pracovní podmínky. „Naším cílem je změnit celý český pracovní trh, chceme proto jít příkladem. Nabízíme
i v těchto méně atraktivních pozicích práci na hlavní pracovní poměr s odpovídající férovou odměnou. A tak třeba i uklízečky mají v návaznosti na pracovní smlouvu jistotu stálého zaměstnání, čerpají normální placenou dovolenou nebo si mohou vzít sick day,“ vysvětlil Michael Almasy s tím, že ISS i díky tomu nemá s obsazováním podobných pozic problém.

ISS International Czech Republic je dceřinou společností dánské ISS A/S. Ta je největší a nejstarší světovou společností podnikající v oblasti facility managementu. Za loňský rok vykázala skupina provozní zisk ve výši 2,85 miliardy dánských korun (zhruba 9 miliard Kč). Skupina zaměstnává přes 350 tisíc zaměstnanců ve více jak 30 zemích světa, obsluhuje přes 40 tisíc firemních klientů.