Protihluková izolace pomáhá snižovat hluk na pracovišti a zlepšovat akustiku nahrávacích studií i koncertních sálů
Nadměrný hluk patří mezi nejčastější faktory, které ohrožují zdraví lidí na pracovišti. Dlouhodobý nebo velmi silný rámus vede nejen k poškození sluchu, ale také k onemocnění tinnitem, zvýšenému stresu nebo častějším pracovním nehodám. Pomocí speciálních protihlukových izolací jej však lze jednoduše snížit.
Výzkumy, data i zkušenosti ukazují, že se lidem nejlépe pracuje v prostředí s nízkou mírou hluku. Jeho množství na pracovišti upravuje i česká legislativa. Zaměstnavatelé tak musejí hladinu na pracovišti nejen pravidelně měřit, ale také před ním efektivně chránit zaměstnance. Přesto ještě donedávna patřila ztráta sluchu k nejčastějším nemocem z povolání v zemích EU.
Nejlepším řešením jsou konstrukční změny ve strojích a technologiích, které vedou ke snížení hladiny dozvuku. Moderní stroje jsou naštěstí automaticky osazeny materiály, které snižují dobu dozvuku. K těmto materiálům se řadí i moderní akustické izolace, které se vyrábějí ze zpěněného polyuretanu v různých tloušťkách i provedeních. Využívají se jak v průmyslu k odhlučnění strojů či konkrétních místností, tak v nahrávacích studiích a všude jinde, kde je důležitá kvalitní akustika.
Protihluková izolace podle konkrétní frekvence hluku
„Pokud zákazník potřebuje řešit hluk či zvukovou izolaci, je důležité nejdříve zjistit, jaký je frekvenční rozsah neboli spektrum, které je třeba tlumit. Na základě toho pak můžeme vybrat konkrétní protihlukovou desku, která materiálem nebo designem odpovídá danému typu zvuků, a vyřezat ji na míru,“ vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti GUMEX, která se zabývá výrobou průmyslových těsnění či hadic a dodává mimo jiné i akustické izolace.
Při výběru konkrétní zvukové izolace vstupují do hry i další faktory, například estetické nároky, tvar, do něhož je potřeba protihlukovou desku nařezat na digitálním plotru, nebo zda se panely dostanou do kontaktu s olejem či kapalinami.
„Polyuretanové protihlukové desky dodáváme v různých tloušťkách a typech bosáže, což ovlivňuje jejich výkon při izolaci zvuků. V zásadě platí, že čím silnější základna a tlustší bosáž, tím lepšího odhlučnění docílíme. Vedle variability je velkou výhodou ‚protihlukovek‘ velmi jednoduchá instalace, neboť na ně nanášíme samolepicí vrstvu. Zákazníci oceňují i snadnou údržbu, izolaci stačí vysávat, případně očistit vodou s trochou saponátu,“ doplňuje Všetula. GUMEX svým zákazníkům nabízí také službu montáže protihlukových desek na místě.
Desky účinně pomáhají s odhlučněním strojů
Akustickou izolaci od GUMEXU ve své firmě úspěšně používá například Miroslav Nymburský, a to na boxy pro dmychadla a vývěvy: „Pokud jsou naše zařízení v místech, kde by jejich hluk mohl obtěžovat, umisťujeme je do boxů s protihlukovými deskami,“ popisuje.
Jako výplň protihlukových boxů slouží desky též ve společnosti ŘÍHA GROUP, která se zabývá generálními opravami kompresorových skříní. Akustické izolace od GUMEXU v tloušťkách 15 a 25 mm aplikují do repasovaných skříní, kde brání nejen únikům hluku, ale také tepla. Generované teplo lze díky tomu cíleně odvádět a v zimě jím například vytápět haly.
„Naše firma se věnuje výrobě chladicí techniky a desky používáme k odhlučnění našich výrobků ve strojním prostoru, kde se nachází kompresor. Právě jeho zvuk je třeba minimalizovat, protože se jednotky obvykle umisťují do obydlených prostor. Díky zvukové izolaci od GUMEXU se nám úspěšně daří udržet úroveň hluku v akceptovatelných mezích,“ doplňuje zkušenosti s protihlukovými deskami Radek Filoun, výrobní ředitel společnosti JDK.