PRAHA 10. listopadu –Crowdfundingová platforma Fingood získala od České národní banky evropskou crowdfundingovou licenci. Ta společnosti mj. umožní v příštím roce zahájit mezinárodní expanzi. V celé EU přitom získalo jen několik desítek platforem. Fingood má další ambiciózní plány i pro český trh, v ČR chce v příštím roce růst zhruba dvojnásobně.
- Fingood od ČNB obdržel evropskou crowdfundingovou licenci, je přitom platformou bez propojení s velkou bankou
- V EU s touto licencí bude fungovat několik desítek platforem, největšími trhy jsou Německo, Francie nebo Nizozemí
- Crowdfundingové platformy pomáhají financovat především menší firmy, zhruba 60 % malých a středních firem totiž neuspěje se žádostí o bankovní úvěr
- Fingood v příštím roce zahájí svou mezinárodní expanzi
- Chce ale rychle růst i v ČR, objem proinvestovaných peněz by se měl blížit dvěma miliardám ročně
„Vstupujeme do crowdfundingové Ligy mistrů. Získali jsme evropskou crowdfundingovou licenci v plném rozsahu, takových platforem nyní v celé Evropské unii působí jen několik desítek. Zároveň jsme platformou s touto licencí, za kterou nestojí žádná banka,“ říká k získání licenci generální ředitel Fingoodu Vít Endler.
„Tato jednotná licence především pročistí a konsoliduje celý trh, proto mluvíme o přestupu z lokální soutěže do Ligy mistrů. Crowdfundingové platformy mají po celé Evropě nezastupitelnou roli ve financování místních malých a středních firem. Zhruba 60 % z těchto lokálních firem totiž v bance neuspěje se žádostí o financování, proto míří do crowdfundingu,“ vysvětluje Vít Endler. Podobně jako v České republice i v EU většina financovaných projektů pochází z developmentu a real estate sektorů.
Největší trhy v Evropě: Německo, Francie, Nizozemí. Start na Slovensku
Jednoznačně největším crowdfundingovým trhem v Evropě je Německo následované Francií či Nizozemím. „Právě tyto trhy mohou být do budoucna zajímavé i pro nás. Tréninkovým hřištěm pro nás ale bude slovenský trh, věřím, že už v příštím roce,“ vysvětluje Vít Endler. Naopak nepočítá s tím, že v příští expanzi by se Fingood více zaměřoval dále na východ. „Ve východní Evropě stále zůstává problémem kvalita dat nutná k posouzení životaschopnosti jednotlivých projektů,“ dodává.
V Evropě podle posledních dostupných dat působí zhruba 800 crowdfundingových platforem, evropskou licenci dle odhadů získá asi desetina z nich. Na největším evropském trhu, v Německu, je přes crowdfunding ročně proinvestováno zhruba 1,2 miliardy eur (asi 30 miliard korun), přes miliardu se pohybuje i francouzský trh.
Pokračující expanze v ČR: profinancované projekty za 2 miliardy ročně
Čeští investoři letos za tři čtvrtletí přes Fingood do českých firem investovali 734 milionů korun, to je meziročně o 138 procent více. Za celý rok pak objem letošních investic přesáhne miliardu korun, tj. stejně jako za předchozí tři roky dohromady. Zhruba tři čtvrtě miliardy korun přitom už investoři získali zpět na vyplacených jistinách. „Nově získaná licence mění pravidla hry.
I díky licenci počítáme s tím, že v příštím roce budeme pokračovat v rychlém růstu, rádi bychom pomohli dalším českým firmám v jejich rozvoji. Dokáži si představit, že v příštím roce přes nás čeští investoři poskytnou českým firmám dvě miliardy korun,“ očekává Vít Endler.
„I nadále se totiž bude potkávat silná poptávka z obou stran – české střední firmy mají letos výrazně ztížené možnosti financování, na druhé straně investoři hledají nové způsoby zhodnocení jejich úspor. A investiční crowdfunding jim nabízí nadstandardní výnosy při nízkém riziku, s pokračujícím poklesem úrokových sazeb ČNB budou crowdfundingové zisky ještě zajímavější,“ vysvětluje důvody nárůstu generální ředitel Fingoodu Vít Endler. Průměrný výnos portfolia v letošním roce dosahuje 11,77 %.
Jedním ze základních pilířů získání evropské crowdfundingové licence je přístup k řízení úvěrových rizik. Sítem Fingoodu projde jen jedna firma ze čtyř, firma letos představila detailní ratingové hodnocení, úvěry jsou kvalitně zajištěny, zpravidla nemovitostí. Podíl úvěrů se splatností přes 30 dní je pod jedním procentem.
Peníze nejvíce shánějí developeři
Firmy si pro peníze přes crowdfunding chodí především proto, že se jim výrazně ztížily podmínky financování v bankách. Kromě vysokých úrokových sazeb banky často mají
i dodatečné požadavky na zajištění, celý proces je také zdlouhavý. „V některých odvětvích, jako je např. malý a střední development, financování prakticky zamrzlo,“ dodává Vít Endler.
Právě developerské projekty tak tvoří největší část financovaných projektů přes Fingood,
67 % celkového portfolia tvoří právě nemovitosti, dalších 15 % míří do průmyslových
a výrobních firem, jednotky procent míří do e-commerce projektů.
Fingood se tak financování podílel na záchraně tradičních českých značek i rozvoji rodinných firem vybudovaných od úplného počátku a hledajících možnosti pro rozvoj. Takovým příkladem může být např. populární Remoska, letos financování přes Fingood získaly např. Bagind, Decoled, přeměna zchátralé ostravské Marici nebo Znojemský pivovar.
O Fingood
Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům zajištěné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 300 firem, celkový objem investic se blíží dvěma miliardám korun.