Do České republiky přišlo z Ukrajiny 358 000 uprchlíků, z nichž 74 000 jsou děti. Byly nuceny opustit svůj dosavadní život a vše, co jim bylo drahé: rodinu, přátele, školu. Evropská komise dnes vydává dětskou knihu s názvem Dívka, která měla oči otevřené, jejímž cílem je přiblížit problémy, s nimiž se potýkají dětští i dospělí váleční uprchlíci. Na projektu Evropská komise spolupracovala se známou ukrajinskou ilustrátorkou Annou Sarvirovou. Kniha vybízí občany Evropské unie k tomu, aby věnovali pozornost těžké situaci malých uprchlíků a zasadili se o to, aby jejich hlas byl slyšet.
Dívka, která měla oči otevřené vypráví příběh ukrajinské dívenky, která se ve své nové škole v České republice setká s mimořádně vnímavou spolužačkou. Jejich cesta zdařile ilustruje, jak důležité je všímat si lidí, kteří uprchli před válkou, a nabídnout jim podporu při integraci v hostitelské zemi. Kniha je určena dětem ve věku od sedmi do deseti let a také jejich rodičům a pedagogům. Přináší silné poselství o soucitu, solidaritě a podpoře. Přístupnou formou usnadňuje diskusi o mnohočetných dopadech ruské útočné války proti Ukrajině, a je tak neocenitelným pomocníkem při výuce.
„Porozumění zkušenostem lidí, kteří prchají před válkou, a uznání jejich práv je zásadní pro budování inkluzivnější, soucitnější a spravedlivější společnosti,“ říká evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.
Kniha je koncipována jako rozšíření kampaně Evropské komise s názvem „Mějte oči otevřené“. Kampaň se zaměřuje na zvyšování povědomí o právech, jež obětem trestných činů zaručuje Evropská unie. Zastřešující kampaň je součástí vůbec první unijní strategie v oblasti práv obětí, jejímž cílem je zajistit, aby všechny oběti jakéhokoli trestného činu věděly, jak uplatňovat svá práva a kde hledat podporu. Kniha vybízí k solidaritě a upozorňuje na to, že váleční uprchlíci vyžadují zvláštní podporu a pozornost. Někteří mohou být oběťmi válečných zločinů, a v EU proto mohou mít zvláštní práva.
Kniha Dívka, která měla oči otevřené je v současnosti dostupná ve 13 jazycích: anglicky, bulharsky, česky, estonsky, francouzsky, chorvatsky, lotyšsky, maďarsky, nizozemsky, polsky, rumunsky, slovensky a ukrajinsky. Abychom jejím poselstvím oslovili co největší počet čtenářů, bude publikace distribuována do škol, knihoven a komunitních organizací. Prostřednictvím internetových stránek kampaně „Mějte oči otevřené“ je kniha dostupná rovněž v digitální podobě. Pro získání kopie knihy prosím navštivte webovou adresu kampaně.
O pravidlech EU na ochranu práv obětí
Evropská unie disponuje souborem práv, která mohou uplatit všechny oběti jakýchkoli trestných činů. Hlavním horizontálním právním předpisem, jenž určuje soubor práv obětí, včetně práva na přístup k informacím, podporu a ochranu v souladu s individuálními potřebami oběti a procesními právy, je směrnice o právech obětí z roku 2012. Oběti mají také právo na uznání a uctivé, citlivé, individuální, profesionální a nediskriminující zacházení.
Dne 12. července 2023 přijala Komise návrh revize směrnice o právech obětí s cílem dále posílit práva obětí trestných činů v unijním prostoru. Podle současných pravidel se na oběti válečných trestných činů vztahují pravidla EU o právech obětí za podmínky, že trestní řízení týkající se těchto trestných činů probíhá v rámci Evropské unie.