Umělá inteligence bude dělat chyby. Nevadí to

„Stačí, když bude lepší než to, čeho jsou schopni dosáhnout lidé,“ říká Miloš Čermák v LogioTalk.

Praha, 24. ledna 2024 – Umělá inteligence v letošním roce významně pokročí v kombinaci jazykového modulu a analýzy dat. Experti, kteří se sešli na lednovém diskuzním večeru LogioTalk, se také shodli na tom, že se rok 2024 ponese ve znamení rozvolnění etiky, od ChatGPT a podobných nástrojů bychom se mohli dočkat otevřenějších a odvážnějších odpovědí.

Filip Doušek, zakladatel úspěšně exitovaného start-upu Stories a investor, předvídá, že se bude hodně pracovat na rozvoji autonomních agentů a multimodálního využití AI – tedy kombinace textu, obrazu, videa a hudby dohromady. „Otevírá to zcela nové možnosti a propojení systémů. Příkladem je třeba práce s DNA, pro kterou dokážeme využít informace z řady oborů,“ říká Doušek. To potvrzuje i Johana Amlerová z Carl Data Company, což je startup, který cílí na tvůrce multimediálního obsahu. Těm přes své virtuální asistenty pomáhá s efektivnější tvorbou za pomoci snadné interpretace dat, právě i s využitím AI.

Diskutující se shodli na tom, že lidé v současné době AI málo využívají a očekávají od ní trochu něco jiného, než co ve skutečnosti dokáže. „Třeba IT odborníci a lidé pracující s technologiemi od umělé inteligence vyžadují exaktní výsledky. Mají pocit, že musí fungovat se 100% spolehlivostí. Tak to ale není. Pro většinu věcí, které po AI chceme, stačí, aby byl výstup lepší než takový, kterého jsou aktuálně schopni dosáhnout lidé. Musíme si zvyknout, že technologie dělá chyby,“ upozorňuje Miloš Čermák, publicista a lektor.

Jeho slova o variabilních výsledcích potvrzuje i Filip Doušek: „Velká softwarová řešení jsou postavená na tom, že transakce vždy proběhne stejně. Ale software založený na jazykových modelech bude dynamický, bude například i bez instrukcí schopný pracovat se dvěma databázemi zákazníků, které sloučí pokaždé o něco jinak. Je jen otázka, ve kterých situacích to bude nebo nebude vadit. Variabilita otevře zcela nový vesmír softwarového vývoje.“

Experti se dále zamýšleli nad otázkou, jak budou lidé konzumovat informace. „My už ani nebudeme vědět, jestli na sociálních sítích máme reálný obsah, nebo pouze uměle vygenerovaný feed přesně podle našeho gusta. A je možné, že ho umělá inteligence udělá o dost lepší a zábavnější než ten, co tvoří kamarádi,“ varuje Doušek.

Miloš Čermák se filozoficky zamýšlí, zda nás bude ještě zajímat text, který kompletně nevytvoří lidé, ale stroje. „Poprvé v historii máme výstupy, za kterými není žádná lidská energie. Ale bude mne zajímat text kompletně od AI? Nemám na to odpověď, ale spíš bych řekl, že ne,“ uvažuje a doplňuje: „Když vidíme, že samotné tvoření čehokoliv je tak jednoduché, možná přestane být zajímavé úplně a budeme se bavit něčím jiným.“

„Nevěřím, že by se lidé přestali zajímat o informace. I my stavíme naše služby tak, aby ti, kdo je využijí, dokázali dostat informace ke své cílovce v té nejlepší a nejatraktivnější formě,“ oponuje Johana Amlerová.

V diskuzím večeru, který pořádala společnost Logio, se účastníci dotkli i využití AI. „Lidé budou ve stále větší míře používat produkty vystavěné na LLM, ale ani o tom nebudou vědět,“ upřesňuje Johana Amlerová. Miloš Čermák zase vidí naději v mladé generaci. „Doufám, že AI začnou používat všichni školáci, vždyť jim to přece strašně ulehčí práci. A může se ukázat, že ta technologie začne spoustu věcí dělat dobře, a pak ten nárůst použití bude velký,“ představuje svoji vizi Čermák.

O společnosti

Logio je česká technologicko-poradenská firma, která od roku 2004 přináší svým zákazníkům řešení pro celou problematiku řízení dodavatelských řetězců. Na trhu se prosadila díky komplexnímu přístupu a propojení špičkové matematiky s expertními znalostmi konzultantů. Díky této synergii umí navrhovat „data-driven“ řešení zákazníkovi přímo na míru. Posláním Logia je optimalizace dodavatelských řetězců, odstraňování jejich neefektivity a pomoc klientům v růstu. Od roku 2023 pořádá pravidelná diskuzní setkání LogioTalk. Více informací naleznete na www.logio.cz.