Eurostat: 15 % českých domácností žije v přeplněném bytě či domě, před 10 lety to bylo výrazně více

PRAHA, 5. února – Téměř každý 7. obyvatel České republiky žije v přeplněném bytě či domě. V rámci Evropské unie je to číslo mírně lepší než průměr, situace se přitom za posledních 10 let poměrně výrazně zlepšila, vyplývá z nejnovějších dat Eurostatu. Zhruba polovina českých domácností přitom žije ve vlastním domě, český bytový fond ale zůstává stále zaostalý. I letos proto budou stagnující trh držet hlavně rekonstrukce, často za využití státních dotací.

Podle dat Eurostatu žije 15,1 % obyvatel České republiky v bytě či domě, který je přeplněný. Oproti loňskému roku je to mírný pokles z 15,4 %, ještě před 10 lety ale takto žilo 21 % domácností. „K průběžnému zlepšování situace přispívají především rekonstrukce starých rodinných domů a lepší dispozice nového bydlení. I když nedochází k nárůstu obytné podlahové plochy, zlepšuje se dispozice bytů i rodinných domů a více se využívají prostory, které dříve nebyly určené pro bydlení. Typickým případem jsou půdní prostory rodinných domů,“ vysvětluje Public Affairs manažer výrobce střešních oken VELUX Ondřej Boreš.

Situace v České republice se tak v posledních 10 letech poměrně výrazně zlepšila a je i lepší, než je průměr v Evropské unii, který dosahuje 17 %. Nejvíce přeplněné jsou přitom byty v zemích východní Evropy v čele s Lotyšskem (42 % ), Rumunskem (41 %) a Bulharskem (36 %). Naopak nejméně v jednom bytě na ostatní členy domácnosti narážejí na Kypru (2 %), Maltě (3 %) či v Nizozemí (3 %).

V rámci střední Evropy jsou na tom Rakušané srovnatelně jako Češi, Němci o něco lépe (11 %). Naopak výrazně přeplněnější byty mají na Slovensku (32 %) i v Polsku (36 %). 

„K zásadní změně v trendu v České republice nedojde, nicméně podíl přeplněných domácností by přesto mohl pokračovat ve svém poklesu,“ domnívá se Ondřej Boreš. „Český bytový fond je totiž stále zastaralý, průměrné stáří bytů přesahuje 40 let. Byty či domy stavěné před několika desítkami let už neodpovídají současným očekáváním od moderního bydlení. Tempo rekonstrukcí tak letos znovu zrychlí, i díky klesajícím úrokovým sazbám. Nově rekonstruované byty či domy jsou přitom nejen modernější a ekologičtější, ale často více myslejí i na dostatečné soukromí v rámci domácnosti,“ dodal.

Z aktuálních dat Eurostatu rovněž vyplývá, že v České republice se lidé žijící v bytě nebo v domě dělí téměř přesně na polovinu: v bytě žije 51 % obyvatel ČR, v domě 48,5 %, zbývající půl procento připadá na různé speciální typy bydlení, jako jsou houseboaty, mobilehomy, kempingové vozy apod. Ani ne poloviční podíl domů je v Evropě spíše podprůměrný, průměr EU je 52 %. Nejvíce jsou na vlastní domy zvyklí Irové (89 %), Nizozemci (79 %) či Chorvaté (77 %), naopak ve vlastním domě žije jen zhruba třetina Němců či Španělů.

Jedním z nejjednodušších řešení problémů s přeplněným bydlením může být využití půdních prostor. České domácnosti se ale zatím do využívání půdy příliš neženou, a to přesto, že půdu má k dispozici téměř třetina českých rodinných domů či bytů. Z podzimní studie společnosti VELUX vyplývá, že 25 % českých domácností má k dispozici půdní prostor, ale nevyužívá jej. Dalších 10 % pak má místo na půdě upravené k bydlení, ale nebydlí v něm. Pouhá 2 % dotázaných uvádějí, že na půdě bydlí.

Oslabený a stagnující rezidenční trh budou i v letošním roce držet hlavně rekonstrukce. Podpořit modernizace starších budov navíc může od letošního podzimu podpořit dotační program Oprav dům po babičce. V tomto programu chce stát na rekonstrukce starých budov nabízet dotaci až milion korun na komplexní zateplení, stát chce takto rozdělit mezi žadatele celkem až 40 miliard Kč. Cílem programu je snížit energetickou náročnost starších budov pomocí zateplení, nových oken nebo třeba instalací solárních panelů či tepelných čerpadel.

Domácnosti přitom nový program pečlivě sledují, podle loňského průzkumu společnosti VELUX 10 % odpovídajících připouští, že se chystá využít některý ze stávajících dotačních programů. A dalších 33 % říká, že možnosti sledují a rádi podobný program využijí v budoucnosti. Plných 54 % respondentů je naopak přesvědčeno, že žádnou podobnou možnost v budoucnu nebude chtít využít.

Do rekonstrukcí vedoucích ke snížení spotřeby energií se přitom mohou pustit i nízkopříjmové domácnosti. Dlouhodobý dotační program Nová zelená úsporám je totiž od počátku roku rozšířen o variantu Light, která umožňuje žádat o dotace na rekonstrukci i seniorům, příjemcům invalidního důchodu nebo nízkopříjmovým domácnostem, které pobírají příspěvek na bydlení a/nebo příspěvek na dítě.

O skupině VELUX 

Již více než 80 let skupina VELUX pomáhá lidem proměnit vnitřní prostory budov pomocí denního světla a čerstvého vzduchu, které přivádí dovnitř střechou. Náš výrobní program zahrnuje střešní okna a světlíky, venkovní stínění na ochranu před horkem, dekorativní rolety a žaluzie, montážní doplňky a řešení pro chytrou domácnost. Vytvářením prosvětlenějších, zdravějších a udržitelnějších míst pro práci, učení, hru i zábavu zlepšujeme každodenní život lidem po celém světě. Pracujeme v globálním měřítku – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a po celém světě máme přibližně 11 500 zaměstnanců. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, společnost s ručením omezeným zcela vlastněná neziskovými charitativními nadacemi (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodinou. Pro více informací navštivte velux.com.