Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj nahlédnou do studia nejmodernějších technologií v robotice, IT, elektrotechnice, energetice, ale i multimédiích. Na akci je nutná registrace, počet míst je omezený. 

Na FEL ČVUT je v bakalářském stupni na výběr sedm programů – Otevřená informatika, Kybernetika a robotika, Softwarové inženýrství a technologie, Elektrotechnika, energetika a management, Lékařská elektronika a bioinformatika, Elektronika a komunikace a Otevřené elektronické systémy. Během Dne otevřených dveří (DOD) si zájemci a zájemkyně o studium mohou vybrat ze čtyř různě zaměřených tras – dvě budou v Dejvicích, dvě na Karlově náměstí. 

Dejvickými laboratořemi vás provedou zelená a žlutá trasa. Žlutá přiblíží především studium elektroniky, kybernetiky a robotiky, softwarového inženýrství a lékařské elektroniky a bioinformatiky. S výzkumem, který má přesah do medicíny se tak potkáte v laboratoři biomedicínských technologií. A na dalším stanovišti například nahlédnete do vývoje nejmodernějších mobilních sítí. „Na aktuálním Dni otevřených dveří uvedeme novinku v laboratoři mobilních sítí 6Gmobile Lab,“ upozornil doc. Jiří Vodrážka, který vede katedru telekomunikační techniky. „Jde o ukázku komunikace s autonomními vozidly na modelech aut, která představí studenti v rámci řešení svých diplomových prací. V naší laboratoři totiž studenti zcela nezávisle na sítích komerčních operátorů a výrobců mohou experimentovat s technologií 5G i zkoumat funkce sítí dalších generací,“ zdůraznil výzkumník. Na žluté se pak podíváte i do AV studia pro rozvoj a studium multimediálních technologií nebo laboratoře zaměřené na vývoj senzorů a zabezpečovací techniky.

Zelená trasa je především o studiu energetiky, elektrotechniky, elektroniky a ekonomiky. Lidé v rámci ní navštíví třeba laboratoř environmentální elektrotechniky. Tamní tým se mimo jiné zabývá měřením a modelováním bleskových výbojů. Dr. Jan Mikeš s kolegy jim přiblíží ale i možnost ekonomické specializace během studia na FEL. Dalšími zastávkami budou také dílna studentského týmu eForce, jehož členové a členky vyvíjejí autonomní formule, bezodrazová akustická komora, která je nejtišším místem v Praze, nebo laboratoř vysokých napětí a pracoviště zaměřené na vývoj elektrických pohonů a široké využití 3D tisku. 

Svět grafiky i autonomních robotů

Řada zajímavých stanovišť bude i ve fakultní budově na Karlově náměstí. Tamní program je zaměřený především na studia kybernetiky, robotiky a IT. A na výběr tam bude červená a modrá trasa. 

Součástí modré je například laboratoř virtuální reality. Tým z katedry počítačové grafiky a interakce ukáže i počítačové hry vytvořené studenty a studentkami FEL. Další zastávka bude u autonomních robotů. „Na našem stanovišti se návštěvníci DOD dozví o tom, co děláme v laboratoři výpočetní robotiky za výzkum. Od návrhu kráčejících robotů, naučení robotů chůze, až po vytváření mapy pro roboty, a jejich využití v praxi. Krom toho zájemcům představíme projekty vývoje magnetického robota nebo plánování přes více cílů s bezpilotním křídlem,“ popsala Ing. Jindřiška Deckerová, doktorandka na katedře počítačů FEL. Výzkumníci z týmu doc. Giorgose Toliase během DOD přiblíží také výzkum počítačového vidění a to, jak trénují umělou inteligenci, aby v obrazu dokázala „rozeznat cokoliv“. 

Na návštěvu pozoruhodného kurzu „Jak vyrobit (téměř) cokoliv“ pak na červené trase zvou dr. Jiří Zemánek a Ing. Krištof Pučejdl z katedry řídicí techniky. A představí vám i přístroje, které studentky a studenti FEL během kurzu vytvořili. Na červené trase budou i ukázky bezpilotních dronů, záchranářských a průzkumných autonomních robotů, ale i výzkumů z oblastí bezpilotního řízení aut. 

Jak na Karlově náměstí, tak v Dejvicích budou mít účastníci a účastnice rovněž možnost promluvit si se studentkami a studenty FEL o tom, co je zajímá ohledně studia, bydlení na kolejích a dalších součástí studentského života.

Těšíme se na viděnou!

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na: fel.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings: V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 280. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 201. až 250. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.-300. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 190. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Více na www.cvut.cz.