Ministr Výborný odmítá ukončit týrání lišek a psů

Bude spor o kruté a zbytečné norování řešit vláda?

P r a h a, 26.února 2024 – Ukončení krutého a zbytečného lovu tzv. norováním bude možná řešit vláda. Ta má v průběhu března projednávávat novelu mysliveckého zákona (1). Konec norování v připomínkách k novele navrhli ministři Michal Šalomoun a Ivan Bartoš (Piráti), hlavní město Praha a ochránci zvířat (2). Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) však zastavit týrání lišek a loveckých psů, ke kterému při lovu v podzemí dochází, odmítá. Pokud ministři a hlavní město Výbornému sami neustoupí, neshodu mezi nimi by podle legislativních pravidel řešit celá vláda (3). Norování je extrémně nehumánní způsob lovu, u kterého zvířata zbytečně trpí. Jeho nejčastější obětí jsou lišky.

Liška obecná je důležitou a prospěšnou součástí české přírody. 70 % její potravy se skládá z drobných hlodavců, zejména hrabošů, čímž výrazně pomáhá regulovat jejich populaci a snižovat škody na zemědělských plodinách a lesích. 

Norování je krutý a nehumánní způsob lovu jak pro lišky, tak pro lovecké psy. Boj v noře v absolutní tmě bývá krvavý a až desítky minut dlouhý, kromě lišek přichází nezřídka k újmě i psi – pro některé z nich rovněž končí fatálně. Přímý kontakt při boji také zvyšuje pravděpodobnost přenosu některých nemocí. Norování zahrnuje i zabíjení a trýznění mláďat, která jsou někdy psy roztrhána zaživa. Fena lišky pečující o mláďata se psem bojuje na život a na smrt, aby liščata ochránila. Po smrti jejich matky pes buď zabije i liščata, nebo je myslivci vykopou. Často je pak dají roztrhat psům, aby v nich utužili lovecký pud, případně je vezmou do zajetí a využívají je k nácviku norování.


Svoboda zvířat upozorňuje, že lov norováním je nejen krutý, ale také zbytečný. „Z dostupných údajů je patrné, že tento způsob lovu je stále více na ústupu. V předloňském roce se norování podílelo na celkovém počtu odlovených lišek pouze z necelých 6 %. Je to výrazný pokles ve srovnání s dobou před 20 lety, kdy bylo norováním zabito více než 20 % ze všech ulovených lišek“,” popisuje Kristýna Cábová z organizace Svoboda zvířat (4).

Vedle dvou zmíněných ministrů a hlavního města Prahy má konec zbytečného týrání lišek i loveckých psů podporu mezi poslanci a senátory napříč politickým spektrem. Parlament přitom bude o novele mysliveckého zákona rozhodovat v další fázi.

Ministr zemědělství Marek Výborný však zjevně norování fandí – požadavek v připomínkách k novele zákona odmítl. „NeakceptovánoJe rovněž otázkou posuzování nehumánnosti tohoto způsobu lovu… V noře liška při norování zůstává pouze v období krmení a výchovy mláďat. I norování lišek s liščaty je však při správném provedení poměrně rychlé a efektivní,“ tvrdí mimo jiné ve vypořádání připomínek (5).

„Pokud panu ministrovi připadá roztrhání mláďat zaživa humánní, říká tím o sobě bohužel více, než patrně zamýšlel,“ konstatovala Kristýna Cábová.

Kromě ukončení norování navrhují neziskové organizace omezit celoroční dobu lovu lišky na období, kdy nepečuje o mláďata, jako je tomu už nyní u většiny ostatních druhů zvěře. „Pokud jsou rodiče odstřeleni v době, kdy se o sebe mláďata ještě neumí postarat, umírají pak mláďata v noře hladem a žízní dlouhou dobu. Tento postup odporuje dobré myslivecké praxi, jež se snaží minimalizovat utrpení zvířat. Dobu hájení má i kuna či jezevec, další malé šelmy s podobnou ekosystémovou funkcí. Její neexistence pro lišku je tak nelogická,“ doplňuje Cábová. Ministerstvo pouze konstatovalo, že o zkrácení doby lovu pro lišky neuvažuje. 

Poznámky pro editory:

  1. Viz návrh novely ve vládním systému eKLEP – naleznete zde.
  2. Všechny připomínky podané k návrhu novely naleznete ve vládním systému eKLEP zde.
  3. Oba zmínění ministři i hlavní město Praha označili svoji připomínku proti norování jako zásadní. V případě, že jim ministr Výborný nevyhoví, stávají se podle článku 5 Legislativních pravidel vlády zásadní připomínky předmětem tzv. rozporu. Ministři a jejich úřady jsou povinni spolu o vzniklém rozporu dále jednat. „Nepodaří-li se rozpor odstranit ani tímto způsobem, předloží se rozpor spolu s věcným záměrem k rozhodnutí vládě,“ stojí v Legislativních pravidlech vlády. Viz oficiální data Českého statistického úřadu za myslivecký rok 2022/2023 zde (IV. Výskyt dalších druhů zvěře a jejich lov, výskyt dalších druhů zvěře a jejich lov, pokud byla udělena výjimka, a usmrcení dalších živočichů) a data z webu Myslivost.cz za rok 2002/2003 zde.
  4. Vypořádání připomínek k norování a lovu lišek podaných Svobodou zvířat vám v případě zájmu můžeme zaslat.

Svoboda zvířat
Svoboda zvířat (SZ) je celostátní nezisková organizace pro ochranu zvířat sdružující osoby souznící s jejími cíli. Její vizí je svět, ve kterém žijí zvířata důstojně, přirozeně a bez zbytečného utrpení a kde není jejich hodnota odvozena od užitku pro člověka. SZ se věnuje zejména advokační činnosti, mění legislativu ve prospěch zvířat. V minulosti vedla úspěšné kampaně za konec zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech, za ukončení chovu zvířat na kožešiny v ČR a za postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Nyní se věnuje především tématu norování. Dále v rámci SZ v Plzni funguje samostatná Sekce na ochranu koček.