26. února 2024 – Připravili jsme si pro vás recepty, které vypráví příběhy toho nejlepšího, co naše krajina nabízí. Najdete v nich výrobky, které byly s láskou vyrobeny pouze z regionálních surovin. Série receptů přetváří tyto výrobky do rafinovaných pokrmů, které si vás získají svou chutí i autenticitou. Tentokrát vybíráme to nejlepší z Jihočeského, Ústeckého, Olomouckého kraje a z Kraje Vysočina.
Maso, paštiky, uzeniny, ale i sirupy s označením Regionální potravina s sebou nesou tu výhodu, díky které si dokážete najít místo na mapě, kde vznikají, kde žijí a v jakých podmínkách jsou chována zvířata a kde se pěstují bylinky. Díky označení Regionální potravina tak máte záruku nejen kvality suroviny, ale víte, že chovatelské a pěstitelské činnosti podléhají přísným pravidlům a jsou pravidelně kontrolovány. Na nic nečekejme a pojďme se pustit do receptů, které se mohou stát perlou vaší kuchyně.
Trhané hovězí, smažené bramborové placky s česnekem,
pečené bílé zelí
Rychlý, snadný a nezapomenutelně chutný. Takový bude každý pokrm, do kterého zakomponujete trhané hovězí maso ze Statku u Misařů. V našem podání jej připravujeme s dozlatova opečenými bramborovými placičkami a pečeným bílým zelím. Misařovi zpracovávají trhané hovězí za které získali ocenění Regionální potravina roku 2023. Maso totiž pochází z jejich chovu, ve kterém je o zvířata pečováno s respektem a láskou. Chuť jejich výrobků je postavena na čerstvém a kvalitním mase, které doplňuje pouze sůl a vlastnoručně umíchaná směs koření.
Trhané maso se nakládá s cibulí a poté se velmi dlouho a pomalu peče, až se samo rozpadá. Díky intenzivnímu aroma a jedinečné chuti se skvěle hodí jak pro teplé, tak i studené pokrmy – k pivu nebo vínu.
My k němu doporučujeme pečené zelí a křupavé bramborové placičky. Pro bramborové placičky vybírejte kvalitní regionální brambory. My můžeme doporučit například Supíkovické brambory ANTONIE, které se vyznačují svou žlutou a čistou dužinou s jemnou konzistencí a vynikající lahodnou chutí.
Recept:
Počet porcí: 4
Doba přípravy: 100 min.
Náročnost: *
Ingredience:
600 g hovězí trhané ze Statku u Misařů
500 g brambor Supíkovické brambory ANTONIE
250 g polohrubé mouky
1 vejce
2 stroužky česneku
100 g sádla
1 hlávka bílého zelí
0,1 l vinného octa
sůl, krystalový cukr, pepř
Postup:
Bramborové placky
- Omyté brambory uvaříme ve slupce v osolené vodě do měkka a necháme vychladnout.
- Brambory oloupeme, nastrouháme na jemném struhadle, promícháme s utřeným česnekem, moukou, vejcem, solí a pepřem. Do těsta dle potřeby přidáváme polohrubou mouku, aby vzniklo hladké těsto.
- Těsto vyválíme válečkem na tenký plát a hrníčkem vykrojíme kulaté placičky.
- Placičky opečeme do zlatova na sádle.
Pečené zelí
- Očištěné bílé zelí nakrájíme na plátky a promícháme s octem, cukrem, solí.
- Pečeme v troubě na 200 °C cca 15 min. do zlatova. Dle chuti přidáme cukr, sůl nebo ocet.
- Trhané hovězí ohřejeme a přidáme k pečenému zelí a bramborovým plackám.
Tip:
Brambory uvaříme ve slupce o den dřív. Druhý den je oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Brambory můžeme i prolisovat.
Roláda z kachních prsou plněná kachní paštikou, s marinovanou sušenou švestkou, brusinkovou omáčkou a pečeným chlebem
Jste milovníci bohatých a komplexních chutí? Kýváte hlavou? Tak pro vás máme tip na jedinečný recept. Ten je postavený na Kachní paštice s uzenými kachními prsy Čongrády. Tato paštika vychází z rodinné receptury Štefana Čongrádyho a získala prestižní ocenění Regionální potravina pro rok 2023 v Ústeckém kraji. Kachní prsa pro paštiku jsou nejprve několik dní naložena do solného láku a poté citlivě uzena. K nim se přidává zbytek masa z kachny, kachní játra, vyškvařené kachní sádlo a česnek. Výsledkem je lahodná paštika, kterou můžete najít pod značkou Čongrády společně s celou řadou dalších masných výrobků.
Nebojte se s kachnou experimentovat, nemusí to být vždy jen nedělní oběd. Využijte již hotovou paštiku Čongrády a vytvořte roládu z kachních prsou. Marinované sušené švestky a brusinková omáčka dodávají celému pokrmu na jemné kyselosti, která krásně kontrastuje s výraznou chutí uzeného kachního masa.
Recept:
Počet porcí: 4
Doba přípravy: 80 min.
Náročnost: *
Ingredience:
2 ks kachních prsou
300 g kachní paštika s uzenými kachními prsy Čongrády
50 g sušených švestek
200 g brusinek
0,2 l červeného vína
¼ Selský kvasový pecen z Chlebárna Hranice
cukr, sůl, pepř
Postup:
- Kachní prsa očistíme, kůži nařízneme na proužky, osolíme, opepříme.
- Opečeme kůží dolů na pánvi po dobu cca 5 min. do zlatova. Poté prsa otočíme a opékáme dalších cca 5 min.
- Opečená kachní prsa necháme vychladnout, vložíme do lednice alespoň na 1 hodinu a poté nakrájíme na tenké plátky.
- Plátky prsou položíme na potravinovou folii, přidáme paštiku, vše zabalíme do ruličky, pevně utáhneme a necháme v lednici ztuhnout.
- Sušené švestky provaříme s červeným vínem a cukrem a necháme vychladnout.
- Zbylé víno slijeme a smícháme s brusinkami.
- Chleba nakrájíme na tenké plátky a upečeme v troubě na 200 °C cca 4 min. do křupava.
- Vychladlý váleček z kachních prsou s paštikou nakrájíme na plátky, přidáme marinovanou švestku a brusinkovou omáčku.
- Výsledný pokrm podáváme s opečeným chlebem.
Tip: Kachní prsa vždy připravujte i s kůží, díky které si maso udrží svou plnou chuť a šťavnatost.
Chlebová polévka s pečenou cibulí, šalvějí a chlebovou drobenkou
Chlebová polévka je pokrm, který v sobě nese vůni tradice a pohodlí domova. Tato jednoduchá, ale výživná polévka má své kořeny v kuchyních, kde se neplýtvalo ničím a každý zbytek chleba našel své využití. K přípravě chlebové polévky je ideální žitný nebo kváskový chléb. Ze zdánlivě obyčejné polévky však lze připravit mistrovské dílo, když sáhnete po kvalitním a čerstvém bochánku. V našem případě využíváme kváskového pecnu z Chlebárny Hranice v Olomouckém kraji. A proč? Protože základem dobrého a kvalitního chleba jsou kvalitní suroviny. Tento chléb je zhotoven za 100% pšeničného kvasu, žitná mouka se přidává až při míchání těsta. Celý proces výroby pecnu v pekárně WELLART je časově velmi náročný a trvá kolem 12 až 15 hodin. Buďte bez obav, naši chlebovou polévku zvládneme za hodinu!
Dalším důvodem, proč je chléb z Chlebárny Hranice ideální, je jeho složení. Směs z chlebové pšeničné a žitné mouky, vody, soli a třístupňově vedeného kvasu zaručuje, že je Selský kvasový pecen velmi vláčný a má dlouhou trvanlivost. Doporučená teplota pro skladování chleba je 20 až 25 °C a platí rada našich babiček: uchovávejte pecen v čisté utěrce nebo plátěnce, aby chléb mohl „dýchat“.
Recept:
Počet porcí: 4
Doba přípravy: 60 min.
Náročnost: *
Ingredience:
200 g kořenové zeleniny
0,5 l zeleninového vývaru
2 stroužky česneku
0,2 l smetany
50 g másla
1 Selský kvasový pecen z Chlebárna Hranice
2 cibule
šalvěj, sůl, pepř
Postup:
- Kořenovou zeleninu orestujeme na másle spolu s česnekem do zlatova, zalijeme vývarem a necháme cca 30 min. vařit.
- Poté přidáme rozlámaný chleba, šalvěj, smetanu a vaříme dalších 30 min.
- Polévku rozmixujeme do hladka mixérem, přidáme máslo, dochutíme solí a pepřem.
Na ozdobu:
- Omytou, neoloupanou cibuli upečeme v troubě na 200 °C po dobu cca 20 min. a necháme vychladnout.
- Cibuli oloupeme a nakrájíme na kousky.
- Několik kusů rozdrobeného chleba orestujeme na pánvi do zlatova. Nakrájenou cibulí a rozdrobeným chlebem polévku ozdobíme.
Tip: Polévku můžete pokapat pár kapkami oleje z vlašských ořechů, který podtrhne její zemitou chuť. Vyzkoušet můžete například Olej z vlašských ořechů od výrobce Chuť Moravy s. r. o.
Pečený čaj s mátovým sirupem a kořením
Mátový sirup je ideálním společníkem horkých i studených nápojů ve svých nealko i alko verzích. My jsme využili jeho osvěžující chuť v pečeném čaji, který dokáže pořádně rozproudit i zahřát v zimních měsících. Sirup pochází z Vysočiny od paní Ivy Navrkalové a vzniká v malé manufaktuře Medíky a marmošky z vlastní sklizně máty, která není chemicky ošetřena. Do sirupu jsou vybírány jen ty nejlepší lístky, a nejen proto získal prestižní ocenění Regionální potravina ve svém kraji pro rok 2023.
A proč právě pečený čaj? Pečený čaj je skvělý způsob, jak zpracovat ovoce ze zahrádky, které doplníme malinami, borůvkami a brusinkami z našich lesů. Pečený čaj si můžeme připravit dopředu, zavařit jej do skla a využít jej kdykoliv v průběhu roku.
Recept:
Počet porcí: 4
Doba přípravy: 30 min.
Náročnost: *
Ingredience:
500 g jablek
500 g hrušek
200 g malin
200 g borůvek
200 g čerstvých brusinek
200 g blum
150 g cukru
200 ml mátového sirupu od Medíky a marmošky
skořice, badyán, hřebíček,
Postup:
- Jablka, hrušky a blumy vyjádřincujeme a nakrájíme na kostičky.
- Vložíme do pekáče, přidáme zbytek ovoce, cukr, koření a promícháme.
- Ovoce pečeme v troubě na 200 °C cca 30 min. za občasného promíchání.
- Hotový pečený čaj zalijeme vodou, přidáme mátový sirup a dle chuti cukr.
Tip: Připravte si domácí mátovou limonádu. Sirup zřeďte s vodou (může být i minerální) a přidejte vaše oblíbené ovoce a led. Sirup lze také využít k pečení či slazení čajů nebo přidat do mléčných výrobků.
O značce Regionální potravina
Ministerstvo zemědělství uděluje značku Regionální potravina těm nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Tento projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání v obchodech, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky třinácti krajů. Je symbolem kvality, regionality a poukazuje na hodnotu a rozmanitost našich lokálních potravin. Více informací naleznete na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.