PRAHA 6. března 2024 – Investiční skupina WOOD & Company založila nový podfond WOOD SICAV* Renewables, který nabídne možnost podílet se na investicích do obnovitelných zdrojů energie v Evropě. První plánovanou akvizicí jsou dva solární parky v Rumunsku, které vzniknou ve spolupráci s firmou SOLEK – renomovaným developerem a provozovatelem obnovitelných zdrojů. Podfond cílí na 15% roční zhodnocení, prvotní úpis odstartoval 1. března a potrvá do konce května.
Tento podfond byl představen v úterý 5. března na největší wealth management konferenci v Česku pořádanou společností WOOD & Co., které se v Obecním domě zúčastnilo na 500 kvalifikovaných investorů.
Investiční skupina WOOD & Company nově umožní investice do atraktivního odvětví obnovitelných zdrojů energie. Podfond WOOD SICAV Renewables se bude zaměřovat na výstavbu, provoz a prodej projektů obnovitelných zdrojů energie v Evropě. Podfond určený pro kvalifikované investory nabídne investici s očekávaným zhodnocením cca 15 % p.a. a doporučeným investičním horizontem 5 let. Podfond prosazuje uplatnění principů udržitelnosti a ponese označení ‚light greenʼ v rámci taxonomie EU. Prvotní úpis investičních akcií do tohoto podfondu poběží od 1. března do 31. května s cílem získat od investorů několik desítek milionů EUR. „Pro jednotlivé investiční příležitosti budou v rámci fondu vznikat joint venture s renomovanými strategickými partnery. Tím prvním se stala společnost Solek, se kterou budou realizovány dva rozsáhlé solární parky v Rumunsku,“ říká Vladimír Jaroš, CEO skupiny WOOD & Company.
Cílem Evropské unie je snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 oproti stavu z roku 1990 a dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050. Jednou z cest, jak této mety dosáhnout je ztrojnásobení instalované kapacity fotovoltaických a větrných parků do roku 2030 a navýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU ze současných 23 % až na 45 % do roku 2030. „Obnovitelné zdroje energie jsou a budou důležitým tématem další dekády. Chceme se jim věnovat, protože nám dávají smysl nejen z pohledu investičního, ale i z hlediska udržitelnosti a ochrany životního prostředí pro další generace,“ doplňuje Vladimír Jaroš.
První plánovanou akvizicí WOOD SICAV Renewables podfondu jsou solární parky na území Rumunska o výkonu 100 – 200 MWp, s plánovaným uvedením do provozu do konce roku 2025. Oba projekty jsou v současné době připraveny k výstavbě se všemi potřebnými povoleními. U obou projektů jsou také v pokročilém vyjednávání smlouvy na dlouhodobý odběr elektřiny. Společnost Solek Holding se jako jeden z lídrů na poli fotovoltaických elektráren podílí na projektech v roli strategického partnera, developera a provozovatele. Za sebou má více než 13 let zkušeností a desítky referencí v rámci Evropy a Latinské Ameriky. Na svých projektech spolupracuje se světovými investičními skupinami jako je například BlackRock nebo Natixis.
Rumunsko jako region příležitostí
Cílem Rumunska je do roku 2032 zcela ukončit výrobu elektřiny z uhlí a dlouhodobě ponechat v energetickém mixu pouze jaderné elektrárny, nízkouhlíkové zdroje a obnovitelné zdroje energie. A v této oblasti postupuje velmi efektivně, když za poslední tři dekády snížila emise skleníkových plynů o 71 %. Zatímco se obnovitelné zdroje v roce 1990 podílely na výrobě elektřiny pouze 17 %, cíl pro rok 2030 je překonat 50 %. „Rumunsko vnímáme jako region s velkým potenciálem pro budování solárních elektráren. Nabízí ideální kombinaci tržní příležitosti, zón vysokého osvitu s vysokým koeficientem výroby a systému státních podpor,“ uzavírá Vladimír Jaroš.
Zájem o wealth management roste
WOOD SICAV Renewables podfond byl představen jako novinka na třetím ročníku investiční konference skupiny WOOD & Company. Bezmála pěti stům účastníků z řad kvalifikovaných investorů byly představeny investiční příležitosti a novinky z ‚produktové továrnyʼ WOOD & Co. Jednotlivým produktům byly věnovány samostatné diskusní skupiny a investoři tak získali detailní vhled do oblastí, které je nejvíce zajímaly, ať už se jednalo o akciové investice, fondy zaměřené na kancelářské budovy, maloobchodní centra, logistické parky, investice do blockchainových technologií a venture nebo nově obnovitelné zdroje energie. Účastníci měli také jednu z posledních možností shlédnout sbírku děl Alfonse Muchy, kterou skupina získala pod svá křídla na podzim loňského roku a do níž je stále možné investovat na sekundárním trhu. Výstava v Obecním domě totiž právě končí a bude se stěhovat. Aktuální výsledky hospodaření na konferenci prezentovala společnost FootShop, která byla v loňském roce uvedena na pražskou burzu díky investičnímu nástroji SPAC z dílny WOOD & Co.
* WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.
WOOD & Company je významná finanční a investiční skupina s předním postavením na středoevropském trhu. Společnost vznikla v roce 1991 a má kanceláře v sedmi velkých evropských městech – Praze, Bratislavě, Varšavě, Miláně, Bukurešti, Dublinu a Londýně. Zaměřuje se na poskytování služeb v oblastech corporate finance a kapitálových trhů, obchodování s cennými papíry a správy majetku. Významnou součástí skupiny jsou realitní fondy a investiční online platforma Portu.