Průměrný dluh lidí se závazky po splatnosti mírně klesl

Hradec Králové, 21. března 2023 – Zadluženost českých domácností je důležitým ekonomickým ukazatelem, který odráží finanční situaci obyvatelstva. V loňském roce se průměrný dluh po splatnosti oproti roku 2022 mírně snížil, nicméně je stále vysoce nad průměrem v porovnání s lety 2018 až 2021. V roce 2022 jeho průměrná výše činila 39 200 korun, v loňském roce průměrné závazky po splatnosti klesly na 37 100 korun. Stejně jako v předchozích letech mají dluhy po splatnosti spíše muži (56 % dlužníků), kteří mají také vyšší závazky (v průměru 40 100 korun). Výši závazků českých dlužníků ukazují analýzy dat klientů společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Nejvíce Čechů s dluhy po splatnosti pochází z Moravskoslezského kraje, jde o více jak 15 % českých dlužníků s průměrným dluhem necelých 34 100 korun. Následuje Ústecký kraj s 13 % dlužníků a průměrným dluhem 35 700 korun a Středočeský kraj s 11 % dlužníků a průměrnou výší závazků 38 300 korun. Nejvyšší průměrný dluh po splatnosti z celé republiky mají dlužníci z Prahy – přibližně 45 100 korun. Nejméně dlužníků z celé republiky má kraj Vysočina (necelá 4 %) s průměrným dluhem 37 600 korun.

„Snížení inflace spojené s uklidněním situace na energetických trzích mírně ulevilo českým domácnostem, nicméně tlak na rodinné rozpočty přetrvává. Češi se v reakci na uplynulé nepříznivé ekonomické období učí aktivně pracovat s rozpočtem, vytváří si finanční rezervy a hledají si ve složité finanční situaci nové zdroje příjmů. Pasivita v případě neschopnosti splácet své závazky může mít zdrcující dopad a vést až k exekuci, často je klíčová komunikace s věřiteli a hledání společného řešení, jak se dostat z dluhů ven,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Češi mají finanční závazky po splatnosti především v produktivním věku. Více jak 28 % českých dlužníků je ve věku mezi 35 až 44 lety a jejich průměrný dluh činí necelých 34 100 korun. Druhou nejzastoupenější věkovou kategorií s dluhy po splatnosti jsou dlužníci ve věku 45–54 let, tvoří 25 % s průměrným dluhem 41 400 korun. Pouhé 1 % dlužníků s průměrným dluhem kolem 22 500 korun spadá do věkové kategorie 18 až 24 let. Téměř 13 % dlužníků je ve věku přes 65 let a v průměru dluží téměř 39 200 korun.

„Z naší analýzy dat bohužel vyplývá, že počet dlužníků s dluhy po splatnosti v seniorském věku meziročně vzrostl ze 7 % na 13 %. Senioři jsou velmi zranitelnou skupinou, která je ve zvýšené míře ohrožena problémy se splacením dluhů a případně i exekucemi. Jejich příjem s odchodem do důchodu poklesl, často se potýkají s nedostatečnou finanční gramotností a jsou tak snadným cílem nekalých obchodních praktit. Vyjímkou nejsou ani půjčky kvůli dětem a následné překvapení, když děti své závazky nesplácí,” dodává Jaroslava Palendalová.

Více jak polovina dlužníků svoje závazky zatím ani nezačala splácet, nejvíce jich pochází z Prahy a Karlovarského kraje. Čtvrtina dlužníků má více než jeden dluh po splatnosti.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.