Průzkum společnosti Nextbase, největšího výrobce autokamer v Evropě, odhaluje žebříček nejoblíbenějších nadávek českých řidičů.
PRAHA 4. dubna 2024 – Měsíc duben je každoročně považován za měsíc bezpečnosti na českých silnicích. Protože agresivita je stále častějším jevem chování řidičů, která vede až k dopravní nehodě, sestavila společnost Nextbase, největší výrobce autokamer v Evropě, žebříček nejoblíbenějších nadávek českých řidičů a vysvětlila, proč lidé za volantem nadávky používají. Z průzkumu vychází, že nenadává pouhých 12 procent českých řidičů. Zbylých 88 procent pak používá velmi pestrý výběr nadávek a vulgarit. Tu nejpopulárnější z nich říká při řízení téměř polovina šoférů.
Vulgarity se obecně dělí na dva hlavní směry. Jedním je klení, používané k uvolnění vnitřního napětí, druhým je nadávka k označení jiného člověka hanlivým výrazem. Historie vulgarit je velmi dlouhá, první zaznamenané zmínky sahají až do starověku – jejich častým významem bylo porušování společenských tabu, narážky na vzhled, náboženská témata i včetně rouhání. Mechanismus fungování lidského mozku při nadávání není zcela přesně zmapován, ale například odborný žurnál Psychology Today potvrzuje jeho známý efekt – silným výrazem si lze ulevit od stresové situace, a tím je řízení v hustém provozu jednoznačně. Nedávný výzkum automobilky Hyundai na britském trhu například zjistil, že tamní řidiči nadávají šestadvacetkrát na každých sto ujetých kilometrech.
Výzkum největšího evropského výrobce autokamer, společnosti Nextbase, nedávno zmapoval nejčastěji používané nadávky českých řidičů. Výsledky jsou dle ředitele komunikace společnosti Nextbase Allarda Rustenhovena následující: První příčka náleží slovu „Debile,“ který používá 46 procent respondentů. S 34 procenty následuje povzdechnutí „Ty vole,“ o třetí pozici se dělí výrazy „Kreténe“ a „Hovado“ s 20 procenty v rámci průzkumu. Pomyslnou bramborovou medaili drží označení „Idiote,“ bez zajímavosti není, že jen 12 procent z více než tisíci dotázaných tvrdí, že za volantem nikdy nenadává.
Z agresivního chování řidičů má dle průzkumu společnosti Nextbase, provedeného agenturou Ipsos, obavy 35 procent českých řidičů. S nadávkami a verbálními útoky má pak zkušenost devět procent dotázaných. „Při setkání s agresivním chováním je nejlepší zůstat klidný, nezapojovat se do konfliktu a zaměřit se na bezpečnou jízdu – a i když vám samotným jakožto řidičům nějaká ta nadávka ujede, je vhodnější ulevit si se zavřenými okny a potichu,“ doporučuje Oldřich Kassl, lektor a koordinátor BESIP. „Duben bude opět měsícem dopravní bezpečnosti, budeme se tedy snažit vštěpovat řidičům postupy, jak se chovat při projevech agresivity na silnici,“ dodává. Obecná doporučení není těžké si osvojit:
- Zachovávejte klid a nezúčastňujte se na agresivním chování: Nejlepší obranou proti agresivitě je nezapojovat se do ní. Pokud na vás někdo zatroubí, předjíždí vás agresivně, nadává z okénka nebo na vás mává, snažte se zachovat klid. Nemávněte zpět, nezrychlujte, abyste jim nedali přednost, a vyhněte se jakékoliv formě odpovědi.
- Dávejte si dostatečnou časovou rezervu: se spěchem roste i agresivita. Před jízdou si dejte alespoň patnáctiminutovou rezervu, díky které se vyhnete zbytečnému stresu a chybám během řízení.
- Udržujte bezpečnou vzdálenost: Agresivní řidiči mohou náhle brzdit nebo měnit směr. Udržováním dostatečné vzdálenosti od ostatních vozidel zvyšujete svou reakční dobu a snižujete riziko nehody.
- Nepoužívejte klakson, pokud to není nezbytně nutné: Klakson by měl být používán jen k upozornění na nebezpečí, ne k vyjadřování frustrace nebo hněvu. Používání klaksonu v hněvu může situaci jen zhoršit a vést k eskalaci konfliktu.
- Pokud jste pronásledováni, nejezděte domů: Pokud se cítíte ohroženi agresivním řidičem, který vás pronásleduje, je lepší nevést jej přímo k vašemu domovu. Místo toho se pokuste dojet na veřejné nebo frekventované místo, jako je policejní stanice nebo obchod s nepřetržitým provozem.
- Zvažte nahlášení incidentu policii: Pokud je agresivní chování řidiče extrémní nebo pokud se cítíte ohroženi na svém životě, je vhodné situaci nahlásit policii. Zaznamenejte si poznávací značku, popis vozidla a, pokud je to možné, popis řidiče – se záznamem agresivního chování může velmi dobře pomoci palubní kamera.
„Pokud dojde kvůli nadávání k eskalaci ve formě fyzického útoku, vybržďování nebo pronásledování ze strany agresivního řidiče, palubní kamera je užitečným a nestranným svědkem,“ potvrzuje Laszlo Szalontai, viceprezident pro obchod společnosti Nextbase, největšího výrobce autokamer v Evropě. Pro zachycení situace je dobré volit model kamery s vysokým rozlišením, dobrým záznamem zvuku i otřesovým senzorem, který může zachytit agresora i v případech, kdy je vůz bez posádky a zaparkovaný.
Informace, které vycházejí z průzkumu, provedla jménem společnosti Nextbase společnost YouGov Deutschland GmbH. V rámci tohoto průzkumu bylo v období od 23. listopadu do 26. listopadu 2023 online dotazováno 1 059 osob v Německu ve věku 18 let a více. Dalšími zeměmi, ve kterých byl průzkum proveden, byly Polsko (1 058 účastníků) a Česká republika (1 051 účastníků). Průzkum je reprezentativní.
O společnosti Nextbase
Společnost Nextbase vstoupila na trh palubních kamer v roce 2012 a během několika let se stala jednou z předních světových značek v tomto segmentu. Její produkty již získaly řadu ocenění i pozitivních recenzí, včetně ceny Best Dash Cam 2019, kterou modelu 522GW udělil přední magazín T3 za kombinaci inovativních funkcí a technologií zachraňujících lidské životy.
Podle údajů získaných nezávislými maloobchodními analytiky GfK je Nextbase největším evropským výrobcem palubních kamer, který drží více než 60% podíl na evropském trhu. V domovské Velké Británii je tento podíl dokonce 79,8 %, což je 20krát více než druhá největší značka.