Opravíme Green Deal: Piráti představili tři kroky k oživení ekonomiky a prosperity

Praha, 8. dubna 2024 - Kandidát na eurokomisaře a lídr evropské kandidátky Pirátů Marcel Kolaja spolu s europoslancem Mikulášem Peksou představili trojici opatření, jak opravit Green Deal. Tak, aby skutečně naplnil svůj smysl. Tím je nejen boj s klimatickou krizí, abychom se na planetě neuvařili. Ale i využití ekonomické proměny probíhající po celém světě k tomu, aby byla Evropa konkurenceschopnější a lidem se lépe žilo. Plán stojí na třech pilířích: zopakování amerického úspěchu a vytvoření evropské verze tzv. Inflation Reduction Act. Dále posílení investic do moderních technologií dobrovolným evropským důchodovým spořením, a na větší podpoře domácností namísto dotování uhlobaronů.

 

„Chceme, aby nám Green Deal pomohl zbavit se závislosti na fosilních palivech, zejména z Ruska. Přinesl lidem prosperitu, efektivně řešil klimatickou krizi a chránil ty, kteří jsou jejími dopady nejvíce ohroženi. Z Green Dealu musí občané profitovat, jinak nenaplní svůj cíl,“ okomentoval předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 

„Nikdo zatím nebyl schopen popsat, co přesně je na Green Dealu špatně. Nikdo neměl odvahu říct, co by se mělo změnit a jak. My ji máme. Evropská komise u Green Dealu sice vykročila dobrým směrem. Celému plánu modernizace ale chybí potřebné investiční prostředky. Je to dobrý plán, na který ovšem nejsou peníze. Jako Piráti víme, jak to opravit. Víme, co se pokazilo, víme, jak to zlepšit. Máme inspiraci z USA i dobré evropské praxe. A nabízíme konkrétní řešení,“ nastínil Bartoš.

 

Prvním krokem je zopakování amerického úspěchu skrz vytvoření evropské verze tzv. Inflation Reduction Act (IRA). Podrobnosti návrhu popsal Marcel Kolaja: „Evropský daňový systém je roztříštěný, zastaralý a nekonkurenceschopný. Zatímco v USA je průměrná daňová kvóta 28 procent a v zemích OECD v průměru 34 procent, tak v Evropské unii jsme na 41 procentech. Je tu tedy rozhodně prostor pro rozpohybování ekonomiky chytrým snížením daňové zátěže. Za Piráty prosazujeme přechod na americký model podpory čistšího průmyslu skrze předvídatelné daňové úlevy. Touto cílenou motivací dokážeme rapidně zvednout investice do udržitelných odvětví, což pomůže byznysu, občanům, ekonomice i ochraně naší planety a životního prostředí. Na základě zkušeností z USA by mohlo jít až o 15 miliard eur ročně.“

 

V roce 2022 reagovala federální vláda USA na krizi právě pomocí zmíněné IRA. Kromě boje s inflací šlo o kombinaci prorůstových opatření, která zahrnují stanovení minimální korporátní daně 15 % a zároveň daňové slevy na této dani pro pořizování obnovitelných zdrojů a jaderné energie, nákup elektroaut, výrobu zeleného vodíku a domácí výrobu baterií, respektive fotovoltaických panelů.

 

„Tento krok přinesl v Americe obří boom investic do celého sektoru. To samé chceme i pro Evropu a Českou republiku. Docílit toho můžeme zavedením prorůstových opatření, která jsou součástí IRA. Budeme proto iniciovat změnu smluv, která umožní projednávání korporátní daně v Evropské unii standardním legislativním procesem. Prosazovat, aby bylo možné o daňových výjimkách z korporátní daně hlasovat kvalifikovanou většinou. A také navrhovat výjimku z korporátní daně pro investice do čistšího průmyslu včetně jaderné energetiky - obdobně jako v USA,“ uvedl Kolaja.

Tento obsah je v kompletní podobě dostupný pouze pro členy FeedIT+ (#FULL a #LITE členství).