Organizace SOS dětské vesničky v Dánsku sdružuje partnery budující nízkoemisní bydlení pro ukrajinské děti bez rodičů

Dánská část neziskové organizace SOS dětské vesničky spustila nový projekt, který má pomoci reformovat systém péče o děti na Ukrajině. Projekt pod názvem „Children Living Places“ má pomoci řešit naléhavé problémy Ukrajiny v oblasti péče o děti poznamenané probíhající válkou, kombinuje v sobě principy sociální udržitelnosti a výstavbu nízkoemisních budov.

Na projektu se dále podílejí SOS dětské vesničky Ukrajina a řada významných firemních nadací: Villum Foundation, Viessman Foundation, Grundfos Foundation Bitten & Mads Clausen’s Foundation, VELUX Group, Somfy Foundation, DOVISTA, Flügger, VELUX Ukrajina, Kromann Reumert a Dánský exportní
a investiční fond (EIFO).

Cílem projektu Children’s Living Places je podpořit a zlepšit péči o děti na Ukrajině díky budování nových zařízení jako alternativy ke stávajícím ústavům v zemi. Už před vypuknutím války v únoru 2022 měla přitom Ukrajina jeden z nejvyšších počtů dětí žijících v ústavní péči v Evropě, s přibližně 100 000 dětmi žijícími v nějaké formě ústavní péče.

Základem projektu budou soubory budov ve třech různých oblastech Ukrajiny. V každém z těchto objektů budou domovy pro pěstounské rodiny a sdílené rekreační a společenské prostory, které budou využívat jak děti a jejich rodiny, tak i místní obyvatelé a komunity. Přidružená sociální centra budou poskytovat řadu služeb v oblasti duševního zdraví a péče o děti a mládež.

Budovy budou postaveny podle konceptu Living Places, který vyvinula skupina VELUX společně se studii EFFEKT a Artelia. Koncept ukazuje, jak lze stavět cenově dostupné domy, které budou zároveň klást důraz na nízké emise a prvotřídní vnitřní klima. Principem tohoto konceptu je pět zásad: domy by měly být zdravé, přizpůsobivé, jednoduché, sdílené v čase a rozšiřitelné.

„Probíhající válka na Ukrajině zasáhla miliony dětí a zanechala mnoho z nich bez rodičovské péče, bez ochrany a bez bezpečného prostoru, který by mohly nazývat domovem. Naší prioritou vždy bylo zajistit, aby děti na celém světě mohlyvyrůstat v prostředí, které mohou nazývat pečujícím domovem. Prostřednictvím tohoto projektu chceme ukázat, jak o děti bez rodičů pečovat lépe jak po fyzické, tak i po emocionální a sociální stránce,“ uvedl při startu projektu Mads Klæstrup Kristensen, generální ředitel SOS dětských vesniček v Dánsku.

Nová sociální centra budou vybudována v rámci již existujících místních čtvrtí tak, aby se nové rodiny mohly lépe integrovat do stávajících komunit. Kromě vybudování fyzické infrastruktury projekt zahrnuje i poskytování komplexních podpůrných služeb, jako jsou např. psychiatrické zdravotní
a sociální podpory přizpůsobené specifickým potřebám dětí a pečovatelů i rodin.

Lars Petersson, generální ředitel skupiny VELUX, dodává: „Protože válka způsobila bezprecedentní destrukci po celé zemi, chceme přispět udržitelnějším způsobem obnovy domů na Ukrajině. S naším konceptem Living Places ukazujeme, že je možné stavět zdravé domy, které mají zároveň nízkou spotřebu energie. Jsme proto rádi, že se můžeme podílet na tomto smysluplném projektu, který přispívá k zajištění slibnější budoucnosti pro ukrajinské děti bez rodičů.“

„V celkovém kontextu se jedná jen o skromný příspěvek. I ten ale může pomoci dětem, aby vyrůstaly v prostředí podporujícím zdraví a dobrou duševní pohodu. Věřím, že tento projekt inspiruje k zapojení
i další – a to jak při obnově Ukrajiny, tak i při transformaci celého stavebního sektoru,“ dodal.

Projekt Children’s Living Places je zářným příkladem toho, jak kombinovat sociální udržitelnost s budováním zdravého a nízkoemisního bydlení. V dlouhodobějším výhledu je ale ambicí projektu ukázat cestu a inspiraci, jak nejen na Ukrajině budovat zdravé a udržitelné projekty pomáhající osiřelým dětem a jejich pěstounským rodinám. 

Poznámky pro editory:

  • Podle odhadů je více než 10 % celkového bytového fondu na Ukrajině buď poškozeno nebo kompletně zničeno, postiženy jsou téměř 2 miliony domácností.
  • Celkové náklady na odstranění škod v sektoru bydlení se odhadují na více než 80 miliard dolarů. 

O SOS dětských vesničkách

SOS dětské vesničky zahrnují více než 130 národních sdružení. Jsou největší nevládní organizací na světě zaměřenou na podporu dětí a mladých lidí vyrůstajících bez rodičovské péče nebo v ohrožení její ztráty.  SOS dětské vesničky se neustále snaží poskytovat péči dětem po celém světě. V roce 2022 SOS dětské vesničky podpořily přes 99 tisíc rodin a v rámci různých pečovatelských a sociálních programů poskytly péči téměř 70 tisícům dětí a mladých lidí.