Dnes začínají Dny teplárenství a energetiky v Olomouci, jedna z nejvýznamnějších událostí adresujících proměnu dálkového vytápění, na které je v Česku napojeno až 1,7 milionu domácností, tedy přibližně 4 miliony lidí. Čím budeme nahrazovat uhlí, které dnes tvoří více než polovinu palivové základny pro dálkové vytápění, a jehož využití by u nás mělo skončit do roku 2033? Také o tom během nich budou diskutovat zástupci a zástupkyně státní správy, energetického sektoru, byznysu i občanské společnosti.
Centrum pro dopravu a energetiku má na místě svou odbornici Veroniku Murzynovou, která se specializuje na dekarbonizaci vytápění a emise metanu.
“Teplárenství bylo až donedávna takovým příslovečným slonem v místnosti v rámci českých strategických dokumentů v oblasti energetiky a klimatu. Do roku 2030 se musí zbavit závislosti na uhlí, celkově si transformace teplárenství vyžádá investice v řádu desítek miliard korun. Od akce očekávám otevřenou a upřímnou debatu o stavu českého teplárenství, o nutnosti jeho transformace z doby fosilní do doby obnovitelné, a formulaci jasných kroků k financování tohoto přechodu ze strany přítomných zástupců státní správy i byznysu,” říká Murzynová.