Vítězky Technologické olympiády přišly s nápadem aplikace “ProKrok”, která vytváří průvodce pro zdravý pohyb seniorů podle jejich potřeb

Letos, již potřetí, se v pátek 12.4.2024 na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT uskutečnilo finále Technologické olympiády, kterou pořádá společnost Technologická gramotnost s.r.o.. Soutěž zaznamenala velký zájem mezi studenty, do školního kola se přihlásilo téměř 1 600 studentů. Do jednodenního finále v Praze se probojovalo 78 studentů a studentek středních škol a gymnázií z celé České republiky, kteří byli rozděleni do 26 týmů. 

Studenti museli během dne vypracovat projekt na jedno z deseti témat, které organizátoři považují za současné výzvy světa technologií. „Tím, že už je to třetí ročník, vidíme u studentů obrovský progres nejen v komunikaci, prezentaci, ale také práci s nástroji, který dnešní svět umožňuje.” říká zakladatel projektu Tadeáš Salaba. 

Olympiádu ovládlo dívčí trio 

V letošním finále zvítězil tým Techboss v ryze dívčím složení Marika Pfauserová, Anna Kubešová a Eva Kaftanová z PORG gymnázia. Holky přišly s aplikací „ProKrok“ pro seniory, která velmi vhodně upravovala průvodce pro zdravý pohyb seniorů vždy dle individuálních potřeb včetně integrací na lékařské zprávy, sjednání schůzek, záznamy z kontrol a třeba i vývoje jejich léčby. 

Tým Slibotechny ve složení Lukáš Tabery, Vojtěch Kaláb a David Vychodil z Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově přišel s nápadem na sdílení 3D tiskáren třeba v rámci sídliště s jednoduchým uživatelským rozhraním a možností výběru z přednastavených funkcí. Integrace do praxe je navíc napojena na klasické, již existující boxy doručovacích společností. 3D tisk se tímto stává dostupný všem. 

Třetí místo obsadil tým ElektroAutisti ve složení Pavel Viktora, Kryštof Věříš a Petr Panenka z Gymnázia, Praha 9, Chodovická s nápadem na vývoj algoritmu „Nenapal se“, který dokáže za pomocí AI detekovat podvodné hovory a zprávy. Díky tomuto algoritmu by se podařilo snížit množství podvodných praktik skrze komunikační zařízení.

Během finále, které moderovala Sara Polak, popularizátorka umělé inteligence a vystudovaná archeoložka, vládla skvělá nálada a atmosféra. „Neskutečně se za poslední roky zvýšila úroveň a vezmeme-li v úvahu, že jsou studenti teprve na střední škole, tak mě překvapil interdisciplinární přesah některých týmů a neskutečné množství nápadů a jejich myšlení.” dodává Polak. 

Generálním partnerem projektu je společnost Škoda Auto a.s. Odbornými garanty jsou Skupina ČEZ, GasNet a Next Generation Security Solutions s.r.o. Projekt Technologická olympiáda probíhá ve spolupráci s FEL ČVUT v Praze, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Mediálními partnery – Ámos vision a Wired. 

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings: V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 280. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 201. až 250. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.-300. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 190. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Více na www.cvut.cz.