Robosoutěž FEL ČVUT pro základní školy vyhrál tým z Příbrami. Ve finále na festivalu Maker Faire Prague porazil roboty z Prahy 4

Celkem 16 lego robotů, které postavily týmy ze 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, se v neděli 12. května utkaly před festivalovými davy na Maker Faire Prague ve finále jarní Robosoutěže FEL ČVUT. Vše dopadlo trochu jinak než v dubnových základních kolech – vítězný tým s názvem Kraken z Gymnázia Příbram v úloze třídění kostiček překonal dva silné konkurenty z Prahy 4, kteří stanuli na druhém a třetím místě. Jarní soutěže se zúčastnilo celkem 115 týmů ze 60 různých škol.

Letošní soutěžní úloha Robosoutěže pro tříčlenné týmy žáků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se jmenovala Třídění barevných kostiček. Cílem bylo sestavit robota ze stavebnice LEGO Mindstorms a naprogramovat ho tak, aby samostatně sebral co nejvíce barevných kostiček ze soutěžní plochy a roztřídil je do dostupných zásobníků na hřišti – to vše v limitu 90 vteřin.

Na festivalu bodovala Příbram

Festival Maker Faire Prague se konal o víkendu 11. a 12. května na Výstavišti Praha a přitáhl rekordní účast 12 000 návštěvníků. V pavilonu, kde své projekty prezentovali i další vyučující a členové studijního programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT, se nacházela aréna Robosoutěže, jejíž finále se konalo v neděli od 12 hodin. Z vyřazovacího boje v závěru finále nakonec vzešli tito vítězové:  

  1. místo: tým Kraken zastoupený Lukášem Koma z Gymnázia Příbram.
  2. místo: tým Labužníci ve složení Lukáš Molnáry, Jakub Hajný a Vojtěch Nerad ze ZŠ Klíček v Praze 4 – Chodov.
  3. místo: tým Gyrotechnici ve složení Tomáš Bocan, Jan Pospíšil a Lukáš Šebor z Gymnázia Písnická v Praze 4.

„Gratuluji nejen vítězovi z Příbrami, ale i všem zúčastněným letošní jarní Robosoutěže pro základní školy, kterých bylo opravdu hodně – celkem se ve všech kolech zapojilo 115 týmů ze 60 různých škol,“ uvedl organizátor Robosoutěže dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. „A mám radost, že se vítězové z Příbrami i Prahy 4 mohli předvést právě na festivalu Maker Faire Prague, který měl letos rekordní návštěvnost, a s robotikou v podání naší soutěže se tak seznámilo mnohem víc lidí. V září bude Robosoutěž pokračovat podzimní etapou pro střední školy.“   

Detailní informace o průběhu Robosoutěže 2024 pro základní školy najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže. Informace o festivalu včetně fotek falších projektů jsou na stránkách Maker Faire Prague.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings: V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 280. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 201. až 250. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.-300. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 190. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Více na www.cvut.cz.