Psychedeliky asistovaná terapie v léčbě PTSD na Ukrajině jako naděje pro válečné veterány i civilní obyvatelstvo

Praha, 30. května 2024 – Válka na Ukrajině přináší utrpení a trauma, což logicky vede k nárůstu případů posttraumatické stresové poruchy (PTSD) mezi vojáky i civilisty. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že PTSD trpí až 4 miliony tamních civilistů. Podle WHO může až čtvrtina ukrajinské populace trpět poruchami, které souvisejí s duševním zdravím. Aby se s touto výzvou vypořádala, musí Ukrajina zajistit dostupnost bezpečné, účinné a adekvátně regulované terapie. Z tohoto důvodu se Ukrajina snaží podporovat myšlenku, aby duševní zdraví bylo pevnou součástí “rekonstrukce Ukrajiny”. V oblasti inovativních terapií pak nabízí pomocnou ruku Česká republika. A právě proto, se ukrajinská delegace zúčastnila mezinárodní konference s názvem Inovativní postupy v oblasti duševního zdraví a udržitelnost systémů zdravotní péče: Česko jako lídr EU?, která se uskutečnila včera v Praze.

Na Ukrajině se stále více diskutuje psychedeliky asistovaná terapie, co by možná léčba PTSD. I přesto, že je například použití ketaminu k léčbě duševních onemocnění legální od roku 2017, látky jako MDMA a psilocybin jsou stále zakázány. V souladu s globálním vývojem, který postupně směřuje k podpoře zdravotnického užití psychedelik, podporují i ukrajinské instituce klinické studie k psychedeliky asistované terapii jako inovativní léčby například PTSD. 

Zdravotnické užití psychedelik a léčba PTSD na Ukrajině

Právě potenciálu psychedeliky asistované terapie v rámci válečného konfliktu na Ukrajině se věnoval jeden z panelů konference. Z Ukrajiny se panelu účastnili poslanci Mykhailo Radutskyi, Dmytro Gurin, Rostyslav Tistyk a státní tajemnice Ministerstva vnitra Inna Yashchuk. 

Mykhailo Radutskyi poslanec Nejvyšší rady parlamentu Ukrajiny a předseda parlamentního Výboru pro zdraví národa, zdravotní péče a zdravotního pojištění v průběhu dne ocenil Českou republiku a řekl, že Česko je na špici výzkumu psychedelik v Evropě. A k tomu dodal: „Máme hodně obyvatel, co trpí duševními problémy, ale odborníků asi nebudeme mít nikdy dost. Na Ukrajině máme informační kampaň, jak se chovat k vojákům, kteří se vrátili z fronty a navrhujeme zákon pro zajištění duševního zdraví.“  

„Aktuálně má na Ukrajině asi 3,5 milionů lidí, nejen vojáků a veteránů, problém s duševním zdravím kvůli válce, přes milion válečných veteránů bude potřebovat pomoc skrze psychoterapii a v tuto chvíli asi polovina veteránů trpí PTSD. Duševní zdraví musí být téma a musí být součástí obnovy Ukrajiny. Vítězství ve válce je jedna věc, ale my musíme vyhrát i válku s duševním zdravím. Jedna z možností, jak vyhrát tuhle válku, je psychedeliky asistovaná terapie a náš parlament a ministerstvo zdravotnictví budeme podporovat klinické studie. Doufám, že brzy schválíme studii k potenciálu léčení PTSD prostřednictvím psychedeliky asistované terapie. Našim úkolem je vytvořit dobré podmínky pro budoucí klinické studie,“ řekl ukrajinský poslanec a člen parlamentního Výboru pro zdraví národa, zdravotní péče a zdravotního pojištění Dmytro Gurin. 

Státní tajemnice Ministerstva vnitra Inna Yashchuk řekla: „Ministerstvo vnitra zřizuje po celé Ukrajině centra duševního zdraví a já odhaduji, že až zvítězíme, tak 80 procent lidí přijde ke svému lékaři a budou potřebovat psychologickou a psychiatrickou pomoc. Takže duševní zdraví není problém dneška, ale bude to i budoucí problém.“  

Česká republika chce Ukrajině v duševním zdraví pomoci

Akce se jako řečník zúčastnil také vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny, Tomáš Kopečný a řekl: „Rekonstrukce Ukrajiny není jen o fyzické obnově, ale také o duševním zdraví ukrajinských civilistů i válečných veteránů, jde nám o budování kapacit přímo na místě, aby byl dosah naši pomoci co největší.“ Stejně jako on se i další experti domnívají, že jedním z výstupů panelové diskuze by mělo být navázání strukturovaného vztahu mezi ČR a Ukrajinou v oblasti duševního zdraví, který by zahrnoval vědeckou spolupráci, výměnu know-how i společné výzkumné projekty. 

Vědeckým garantem probíhající výměny mezi Čechy a Ukrajinci v oblasti duševního zdraví je především profesor Jiří Horáček, z lékařské fakulty Univerzity Karlovy a vedoucí Centra pokročilých studií mozku a vědomí z Národního ústavu duševního zdraví, který připravil klinickou studii léčby PTSD inovativní terapii s využitím ketaminu u ukrajinských veteránů.

Tématu se v ČR věnuje také Nadační fond pro výzkum psychedelik (PSYRES). Jeho ředitelka Jana Bednářová řekla: „Výzkum psychedelik je zásadní pro budoucnost Ukrajiny i Česka. Zatímco v Česku díky výzkumu budeme na špici v Evropě tak na Ukrajině bez průlomových řešení může trvat regenerace duševního zdraví celé generace oproti fyzické obnově země, která může být otázkou několika let. Naším posláním je získat vizionáře, filantropy, organizace i běžnou veřejnost, kteří by podpořily výzkumné projekty a naše aktivity a pomohli nám zpřístupnit léčbu všem, kdo ji potřebují.“

Téma silně rezonuje i v Bruselu, v duševním zdraví platí Češi za lídry EU

Česká republika byla prvním státem, který vrátil duševní zdraví zpět na agendu EU. Česká stopa vede v Bruselu také k tématu psychedeliky asistované terapie v rámci léčby PTSD na Ukrajině. Tématu se jako první začala loni věnovat platforma zabývající se evropskou regulací psychedelik PsychedelicsEUROPE. Ta dlouhodobě usiluje o schválení nového regulačního rámce pro zdravotní užívání psychedelik na území jednotného evropského trhu. 

„Duševní zdraví se stává jedním z důležitých témat EU. S drobným zpožděním za USA, Velkou Británií či Austrálií také do Evropy přichází potřebná diskuze na téma regulace psychedelických látek. Stejně jako může psychedeliky asistovaná terapie pomoci Ukrajině, může i Ukrajina pomoci v této oblasti EU a to prostřednictvím dat z nových výzkumů, které pomohou kvalitní legislativě. Nejen z těchto důvodů by duševní zdraví mělo být implicitní součástí rekonstrukce Ukrajiny,” řekl Viktor Chvátal, zakladatel PsychedelicsEUROPE.

Organizátoři:

Nadační fond na výzkum psychedelik PSYRES 

Posláním PSYRES, Nadačního fondu pro výzkum psychedelik, je zajištění financování vědeckých projektů a pracovišť, které se soustředí na inovativní léčebné postupy v oblasti duševních onemocnění. Naším úkolem je podpora výzkumu a studia léčebného potenciálu psychedelik a jejich terapeutického využití v psychiatrii, neurologii a adiktologii. Svou činností pomáháme při přípravě a realizaci klinických studií a analýz, organizujeme vzdělávací akce a usilujeme o osvětu veřejnosti. Spolupracujeme přitom s lékaři, terapeuty a výzkumníky, kteří se do hloubky zabývají změněnými stavy lidského vědomi.

Think Tank Racionální politiky závislosti 

Think Tank Racionální politiky závislostí je multidisciplinární sdružení nezávislých a významných odborníků, kteří se věnují problematice závislostí ze všech úhlů pohledu – veřejné a individuální zdraví, legislativa a další právní důsledky, včetně bezpečnostních výzev, dále oblast ekonomie včetně tržních modelací, daňových, ekonomických dopadů do veřejných rozpočtů, oblast edukace a prevence, a nakonec také oblasti sociální a sociologické a politologické.

Platforma zabývající se evropskou regulací psychedelik PsychedelicEUROPE 

PsychedelicsEUROPE (PE) je inovativní public affairs platforma zaměřená na oblast duševního zdraví se sídlem v Bruselu, která spojuje přední výzkumná centra, nevládní organizace, investory, filantropy a soukromé společnosti. Na základě nejnovějších výstupů vědeckého bádání PE usiluje o změnu regulačního prostředí v EU, tak aby podporoval moderní terapie, špičkový výzkum a inovativní průmysl.