Prokazování souladu s principy ESG: investiční příležitost pro stavebnictví v hodnotě 33,9 bil. dolarů

Stavební profesionálové přesto podceňují význam digitálních řešení pro prokazování souladu s principy ESG. Analýza společnosti PlanRadar ukazuje, že pouze třetina z nich si uvědomuje výhody těchto nástrojů pro získání certifikace ESG.Praha, 25. června 2024 – Společnost PlanRadar, lídr v oblasti digitální dokumentace, komunikace a reportingu pro stavebnictví, facility management a reality, přichází s analýzou mezi odborníky ve stavebnictví týkající se vlivu a využívání digitálních platforem na vyhodnocování souladu s principy ESG. Hlavním závěrem analýzy je, že pouze třetina stavebních profesionálů považuje digitální nástroje v tomto ohledu za užitečné. Oproti tomu zákazníci PlanRadaru při používání digitálních nástrojů hlásí významné přínosy, což poukazuje na velkou příležitost, kterou celé odvětví může využít, tuzemský trh nevyjímaje. 

Aby společnosti dosáhly na environmentální certifikaci, je nezbytné, aby přijaly energeticky úsporná opatření, snížily emise, efektivně hospodařily s přírodními zdroji, omezily produkci odpadu a chránily přírodní prostředí. Průzkum společnosti PlanRadar přitom odhalil zajímavý poznatek – v tom, jak je vnímáno využití digitálních nástrojů pro dosažení souladu s environmentálními požadavky, existují značné rozdíly: 

  • Analýza ukazuje, že pouze 60 % odborníků v oboru si uvědomuje snížení spotřeby papíru díky využívání digitálních nástrojů. U zákazníků PlanRadaru však tento procentuální podíl výrazně stoupá na 90 %.
  • Pouze 34 %1 expertů v odvětví věří, že IT řešení přispívají k omezení plýtvání materiálem. Oproti tomu optimističtějších 60 %2 zákazníků PlanRadaru hlásí zásadní přínosy v minimalizaci předělávek a úspoře zdrojů díky využívání digitálních platforem.

Výsledky analýzy potvrzují i lokální data: Čeští profesionálové jsou sice pozitivní například ohledně přínosu digitálních nástrojů ke snižování množství odpadu – 41,51 % z nich hodnotí jejich využití jako skvělý přínos, což je vysoko nad průměrem analýzy, nicméně i v tomto případě je vidět obrovský potenciál pro zlepšení. „Celkově jde říci, že ačkoli jsou tuzemské firmy ohledně přijetí digitalizace opatrné, u našich klientů vidíme, že k ní postupně získávají důvěru a zjišťují, jak moc jim mohou být nové technologie nápomocné,“ vysvětluje Adam Heres Vostárek, regionální manažer pro Českou republiku ve společnosti PlanRadar.

Podle nedávných dat společnosti PwC vzrostou investice do ESG do roku 2026 na 33,9 bil. dolarů. Tři z pěti institucionálních investorů přitom hlásí skvělou výkonnost investic odpovídajících principům ESG oproti těm, které měřítka ESG nenaplňují. Pro stavební společnosti to znamená rostoucí trh s projekty vyhovujícími ESG standardům, což otevírá značný prostor pro udržitelný růst.

Digitální platformy jako PlanRadar pomáhají naplňovat principy ESG díky dokumentaci, komunikaci a reportingu, který bezproblémově integruje udržitelné postupy do provozu a řízení stavebních projektů, správy nemovitostí a facility managementu. Mezi klíčové funkce patří:

  • Sběr ESG dat: podrobné zaznamenávání každé fáze výstavby s fotografiemi opatřenými geolokačními údaji pro ověření souladu s ESG kritérii a technickými požadavky.
  • Automatizované reportování: převod dat do ucelených zpráv pro audity, řízení dodavatelů, komunikaci s klienty a dokumentaci.
  • Snížení plýtvání a předělávek: efektivní dokumentace a monitorování pro minimalizaci předělávek, úsporu času a zdrojů.
  • Snížení rizik: rychlé vyhodnocení rizik a nákladů, usnadňující informované rozhodování pro udržitelné a energeticky úsporné postupy.
  • Kontrola bezpečnosti a kvality: zavedení kontrol, QR kódů a NFC štítků pro zvýšení bezpečnosti a kvality na staveništi, což je atraktivní pro investory.

„Navzdory zažitým představám v našem odvětví přinášejí digitální platformy při implementaci udržitelných řešení zásadní výhody, což potvrzuje i tato analýza. Cesta k tomu přitom nemusí být nijak složitá. Naše uživatelsky přívětivá platforma umožňuje týmům snadno dokumentovat každou fázi výstavby a dokládat tak soulad s ESG i technickými požadavky. Vzhledem k vysoké poptávce a značné návratnosti investic je příležitost pro stavební společnosti zcela zřejmá: slaďte své postupy a projekty s ESG kritérii a získejte tak konkurenční výhodu,“ uzavírá Adam Heres Vostárek. 

Analýza společnosti PlanRadar poskytuje cenné poznatky o prověřování a hodnocení faktorů ESG jako jednom z kroků k dosažení souladu s předpisy. Více se můžete dočíst zde.

O PlanRadaru

PlanRadar je digitální platforma na bázi SaaS (z anglického “Software as a Service”) pro dokumentaci, správu úkolů a efektivní komunikaci ve stavebnictví. Funguje po celém světě, v současnosti na více než 75 trzích. PlanRadar digitalizuje každodenní procesy a komunikaci napříč širokým spektrem nemovitostí i různých fází životního cyklu budovy. Platforma propojuje všechny zúčastněné strany a poskytuje přístup k informacím o projektu v reálném čase, což týmům umožňuje zvyšovat kvalitu, snižovat náklady a rychleji realizovat práci. PlanRadar je snadno použitelný a vhodný pro společnosti různého typu zaměření i velikosti. Přidanou hodnotu poskytuje každému, kdo se na projektu podílí: od architektů a projektových inženýrů přes generální dodavatele až po vlastníky a facility manažery. Více než 150 000 profesionálů po celém světě používá PlanRadar ke sledování, sdílení a řešení problémů na místě i mimo něj. Platforma je v současné době k dispozici ve více než 25 jazycích a lze ji používat na všech zařízeních iOS, Windows a Android. PlanRadar se sídlem ve Vídni v Rakousku má 16 poboček po celém světě. Více o společnosti se dozvíte na http://www.planradar.com/cz/