Spolek Racionální regulace, sdružující subjekty a odborníky na problematiku konopí, vyjádřil obavu, že odchod národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila ohrozí přijetí zákona o regulaci konopí, na jehož návrhu pracovala pod jeho vedením půldruhého roku skupina expertů z různých oblastí.
Jindřich Vobořil je erudovaným, doma i v zahraničí uznávaným odborníkem na problematiku konopí a jeho regulace. Již po oznámení ochodu byl oficiálními zahraničními místy osloven, aby se podílel na iniciativě několika zemí směřující ke změně unijních pravidel v oblasti konopí a umožnění regulovaného trhu. Tématem se bude zabývat připravovaná ministerská schůzka v Berlíně, které se zúčastní Německo, Česká republika, Nizozemsko, Malta a Lucembursko.
Za zcela zásadní pro přijetí komplexní, racionální a z nejlepších zahraničních zkušeností vycházející legislativy přitom považují odborníci na problematiku konopí to, aby příprava zákona probíhala na expertní a nadrezortní úrovni, nejlépe v gesci Úřadu vlády, což dosud garantovala právě osoba národního koordinátora. Před riziky politických, úzce rezortních či naopak ryze komerčních přístupů opakovaně varoval i Jindřich Vobořil.
Návrh zákona, který nedávno začala projednávat vládní koalice, počítá s uvolněním pěstování a zpracování konopí dospělými osobami pro vlastní potřebu na ploše do 3 m² a do hmotnosti 1500 g sušiny. „Současná prohibice vede k tomu, že ve věznicích se nachází více než tisíc osob odsouzených za konopnou trestnou činnost, což státní rozpočet zatěžuje náklady přes 700 milionů Kč ročně,“ zdůraznil Tomáš Vymazal, člen vedení RARE a předseda Asociace bezpečného konopí. „Nová legislativní úprava by vedla k výraznému poklesu počtu osob stíhaných, odsouzených či vězněných za držení a pěstování konopí, což by ve svém důsledku přineslo roční úsporu až 1,2 miliardy Kč.“
Návrh zákona také počítá s existencí neziskových konopných spolků pro pomoc uživatelům, kteří nemohou konopí v povoleném množství pro vlastní potřebu vypěstovat sami. Na každý z těchto státem evidovaných, regulovaných a kontrolovaných spolků by mohlo právo na samopěstování delegovat až 500 osob. „Tato část zákona řeší situaci osob, které nemají pro legální samopěstování podmínky a musely by se se všemi právními a zdravotními riziky obracet na nelegální poskytovatele,“ vysvětluje Tomáš Vymazal.
S cílem eliminovat nelegální trh a zajistit pro státní rozpočet příjmy z daní a poplatků předložila expertní skupina ke zvážení i verzi založenou na regulaci „nakládání s konopím právnickými a fyzickými podnikajícími osobami”. Tato verze zahrnuje vedle samopěstování rovněž obchodování, zpracování a maloobchodní prodej konopí státem licencovanými subjekty, což by vedle příjmů státního rozpočtu garantovalo kvalitní a bezpečné konopí pro koncové uživatele. Pro posouzení dopadů takového kroku navrhla skupina provést pilotní studii regulace maloobchodního prodeje konopí, která by shromáždila fakta pro případné budoucí změny.
Plné znění návrhů zákona o nakládání s konopím, které začala projednávat vládní koalice, najdete v příloze.
„Odchod Jindřicha Vobořila, klíčového odborníka na závislosti, považujeme za nešťastný a rizikový, a to zejména s ohledem na fakt, že se změní jeho pozice při vyjednávání komplexní reformy drogové politiky, protože z pozice národního protidrogového koordinátora mohl téma řešit nejen odborně, ale i nadstranicky, což je nyní ohroženo,“ uvedl předseda spolku RARE Robert Veverka.
Novou legislativou, která nahradí dosavadní prohibiční přístup kontrolou a regulací ve prospěch státu a občanů, by se Česká republika připojila ke změnám, k nimž došlo nedávno v Německu a ve Spojených státech a které otevírají cestu k racionální regulaci a řešení negativních dopadů, vyplývajících z dosavadní prohibiční praxe.
Nutnost legislativní regulace nakládání s konopím vyplývá i z toho, že zkušenost s užíváním konopí má třetina a aktuálně ho užívá zhruba desetina dospělé populace České republiky. Kvůli současné prohibiční politice je tak bezmála milión dospělých lidí ohrožen rizikem trestního postihu. Změny, k nimž dochází i ve státech s dosud přísně restriktivní politikou, přitom jasně ukazují, že prohibice konopí je dlouhodobě neudržitelná a nevede ke snížení poptávky ani ochraně veřejného zdraví.
O nás
Zapsaný spolek Racionální regulace (RARE) vznikl počátkem roku 2024 s cílem podpořit racionální, z vědeckého poznání a nejlepších zahraničních zkušeností vycházející regulaci konopí v České republice. Jeho zakladateli jsou český oborový klastr CzechHemp, spolek Legalizace.cz a Asociace bezpečného konopí, sdružující výrobce, distributory a spotřebitele konopných extraktů a výrobků z konopí.
Předsedou RARE je Robert Veverka, vydavatel magazínu Legalizace a člen komise Rady hl. m. Prahy pro protidrogovou politiku, mezi zakládajícími členy figurují mj. lékař a předseda pacientského spolku KOPAC Pavel Kubů, antropolog, filmař a ekonom Tomáš Ryška, bývalý poslanec, předseda Asociace bezpečného konopí, softwarový analytik Tomáš Vymazal nebo manažer CzechHemp, šéfredaktor magazínu Konopí Lukáš Hurt.