Hnutí DUHA zahájilo poznávací a zážitkové exkurze do divoké přírody v České republice

Hnutí DUHA zahájilo již 25. ročník letních naučných exkurzí do cenné divoké přírody v ČR. Během léta až do konce prázdnin se uskuteční celkem sedm zážitkových výprav různé délky i náročnosti. Exkurze povedou zkušení odborní průvodci a zúčastní se jich zájemci z celé republiky.

I letos jsou naplánovány tradiční výpravy do některých vzácných míst české divoké přírody [1], a to včetně těch běžně nepřístupných [2]. Účastníky čeká exkurze do Národního parku České Švýcarsko, který se vyrovnává s následky velkého požáru před dvěma lety. Dále se vydají do rezervace Jizerskohorských bučin, divokých bukových lesů, které se před třemi lety staly první a prozatím jedinou přírodní památkou UNESCO v ČR. V neposlední řadě zavítají do křivoklátských hvozdů, které se mají stát jádrem nového českého národního parku [3]. Připraveny jsou také již tradiční výpravy divokou Šumavou a do sousedního německého Národního parku Bavorský les. 

V předchozích dnech se uskutečnila první exkurze na Křivoklátsku. Účastníci si prohlédli místa, kde jsou lesy ponechány samovolnému vývoji, i porosty, kde se hospodaří, a měli tak možnost pozorovat rozdíly mezi nimi. Místními hvozdy putovali po cestách, pěšinách, ale i volným terénem. Podívali se do různých koutů zdejší krajiny, na vrcholy kopců, na vyhlídky, ale i do hlubokých údolí, a ukázali si rozmanité tváře křivoklátských lesů i místní živé a neživé přírody. V rámci exkurze proběhla i beseda s ředitelem Regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ve středních Čechách Jaroslavem Obermajerem. Diskutovalo se o ochraně místních lesů a o přípravách vyhlášení nového Národního parku Křivoklátsko. 

Exkurze pod záštitou Hnutí DUHA jsou určeny všem, kteří se zajímají o to, jak se vyvíjí příroda, pokud ji ponecháme prostor a čas, chtějí poznat středoevropskou divočinu na vlastní oči a kůži a porozumět tomu, v čem je její nedocenitelná hodnota. Například na šumavských exkurzích se účastníci mohou přesvědčit, zda se místní horská smrčina po napadení kůrovcem sama obnovuje. V NP České Švýcarsko se zase dozví více o lesním požáru v národním parku a lépe porozumí tomu, jak se s jeho následky vyrovná divoká příroda.

Aktuálně jsou k dispozici poslední volná místa na Velkou exkurzi napříč národními parky Šumava a Bavorský les (21. – 26. 8.) a na Velkou putovní exkurzi napříč národním parkem Bavorský les (7. – 11. 8.). Více informací o výpravách a možnost přihlášení je k dispozici zde. Ostatní připravované exkurze jsou již naplněny.

Martin Voráč, koordinátor exkurzí Hnutí DUHA do divoké přírody, říká:
Pro mne exkurze vždy byly jakýmsi iniciačním zážitkem místní divoké přírody, který můžeme zprostředkovat našim účastníkům. Ať už člověk třeba na Šumavu nebo do Českého Švýcarska přijíždí poprvé, nebo ta místa naopak dobře zná, několikadenní setkání se zkušeným průvodcem, který má ke zdejší přírodě silnou osobní vazbu, může být nedocenitelným zdrojem nového poznání. A také dobrodružným objevováním, jak nově a jinak lze přírodu vnímat a zažívat. Dokonce i protřelí turisté a znalci těch míst ji najednou mohou spatřit novýma očima. Myslím si, že naši účastníci po exkurzi mnohem lépe ví, proč má smysl divokou přírodu vlastně chránit a vážit si jí.

Termíny a místa exkurzí pro rok 2024 [4]:

  1. Exkurze do míst plánovaného národního parku Křivoklátsko
    12. – 14. 7. 2024
  2. Exkurze mezi skalami v bukovém moři: památka UNESCO NPR Jizerskohorské bučiny
    1. – 4. 8. 2024
  3. Velká putovní exkurze napříč národním parkem Bavorský les
    7. – 11. 8. 2024 (poslední volná místa)
  4. Exkurze napříč Modravskými slatěmi v národním parku Šumava
    17. 8. 2024
  5. Velká exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les
    21. – 26. 8. 2024 (poslední volná místa)
  6. Exkurze národním parkem České Švýcarsko: dědictví požáru v okolí Pravčické brány, soutěsky řeky Kamenice a skalní města na mnoho způsobů
    22. – 25. 8. 2024
  7. Exkurze napříč Šumavskými pláněmi: Modravské slatě, Březník a Ptačí potok
  8. 8. – 1. 9. 2024

Poznámky:
[1] Divoká příroda je termín popisující taková chráněná území, kde je příroda ponechána svému samovolnému vývoji. V takových územích se nekácí, nesází nová výsadba a není tu až na výjimky povolována stavební činnost. Vstup lidí do takových oblastí je však povolen: někde pouze po značených cestách, jinde i mimo ně.

[2] Části tras některých exkurzí vedou i místy, kam není ze zákona vstup povolen, a to z důvodu ochrany vzácných živočichů či rostlin citlivých na rušení nebo sešlap. Jedná se o klidová území národních parků nebo o národní přírodní rezervace. Exkurze se tu mohou konat pouze za specificky stanovených podmínek (omezený počet akcí, jejich vzdělávací a osvětový charakter, vedení odborného průvodce, dohodnuté termíny i průběh tras, omezené počty účastníků apod.) na základě speciální výjimky ze zákona udělené správou národního parku nebo chráněné krajinné oblasti.

[3] O návrhu vyhlášení Národního parku Křivoklátsko
[4] Jednotlivé termíny a informace k exkurzím pro rok 2024