Společnost Zyxel Networks vysvětluje, proč jsou multigigabitové přepínače nezbytné pro moderní sítě, zejména při přechodu na technologie WiFi 6 a WiFi 7.
Praha, 24. červenec 2024
V každém rozhovoru o síťových přepínačích dnes, dříve nebo později, zazní výraz „multigig“. Nejedná se o nic jiného než zkrácenou verzi slova „multigigabitový“, které znamená, že přepínač dokáže dosáhnout vyšší rychlost než jen jeden gigabit na standardních přístupových portech pro připojení koncových bodů.
K čemu potřebujete přepínač, který je schopen podporovat vyšší rychlosti?
Přepínače již dříve byly „vícerychlostní“. I jednodušší modely 100 Mbps přepínačů měly několik uplink portů (s rychlostí např. 1 Gbps) pro připojení vyšší rychlostí s páteřním přepínačem nebo třeba úložištěm dat.
Různé rychlosti jsou nutné z důvodu rozdílného objemu síťového provozu. Na jedné straně máme relativně nízký provoz mezi jednotlivými klientskými zařízeními a přepínačem. Na druhé straně veškerý provoz směřující do a z těchto klientských zařízení přes porty přepínače musí jít přes uplink. V uplinku tudíž potřebujete více přenosové kapacity. To znamená, že sítě vyžadují propracovanější řešení a umístění správných přepínačů na správné místo v síti.
Dnes se již setkáváme s přepínači gigabitovými s multigigabitovým uplinkem a dalším nezadržitelným krokem jsou již přepínače celé multigibitové s jedním nebo více 10 Gbps uplinky.
Důležitost síťových přepínačů při přechodu na WiFi 6 a WiFi 7
Na upgrade vašich síťových přepínačů nezapomeňte, pokud plánujete přechod na WiFi 7. Zatímco technologie standardu WiFi 6 podporují kumulativní rychlost až 2,5 Gbps, v případě zařízení standardu WiFi 7 se bavíme o rychlosti až 10 Gbps. Tyto rychlosti jsou samozřejmě kumulované z až tří vysílacích rádií na frekvencích 2,4, 5 a 6 GHz a díky tomu se rychlosti uplinku jednotlivých přístupových bodů WiFi 7 nezadržitelně blíží multigigabitovým rychlostem nebo dokonce 10 Gbps rychlostem.
Pokud tedy chcete bezdrátové technologie využívat na maximum, potřebujete přepínač, který si s takovou přenosovou rychlostí poradí. A pokud bude váš přístupový bod napájený přes Ethernet (PoE), musíte mít jistotu, že váš přepínač disponuje dostatečným výkonem napájení a že přenosová kapacita v celé vaší síti je dostatečná. Nedává smysl nasazovat nové a rychlé technologie na okraji sítě, pokud vám chybí přenosová kapacita ethernetu z těchto okrajů nebo dokonce dostatečná uplink kapacita do páteřní struktury sítě.
Dalším důležitým aspektem upgradu rychlosti sítě je to, že současně používané kabeláže CAT 5e a CAT 6 jsou stále dostatečné pro rychlosti 2,5 Gbps a 5 Gbps až do vzdálenosti 100 m včetně PoE++ napájení, což při podstatném upgradu rychlosti nevede k nutnosti výměny stávající kabeláže.
A přesně k tomu přispívá multigigabitové provedení přepínačů. Proto prakticky všechny přepínače, které najdete v nabídce společnosti Zyxel Networks, podporují různé rychlosti na portech pro klientská zařízení a rychlost až 10 Gbps na uplink portech. Příkladem jsou multigigabitové přepínače řady XMG1915, které společnost představila letos v lednu a které výše uvedené rychlosti podporují. Navíc na trh už brzy uvede další zařízení, která v celé síti zajistí dostatečnou přenosovou kapacitu pro přístupové body standardu WiFi 6 a WiFi 7.
O společnosti Zyxel Networks
Společnost Zyxel Networks je předním poskytovatelem bezpečných síťových řešení využívajících výhody umělé inteligence a cloudu. Naše produkty jsou určeny zákazníkům z řad malých a středně velkých podniků i domácím uživatelům a zajišťují spolehlivou konektivitu, snadnou škálovatelnost a robustní zabezpečení. Naše služby jsou k dispozici formou široké nabídky předplatného. Již od svého založení společnost Zyxel Networks lidem i organizacím pomáhá naplno využívat jejich potenciál a adaptovat se na změny v pracovním prostředí. Na naše řešení se dnes spoléhá více než 1 milion firemních klientů ve 150 zemích celého světa.