Produkty VMware jsou od jara letošního roku dostupné pouze formou předplatného, což v praxi znamená ukončení prodeje trvalých licencí a bezplatných komerčních verzí. Nová licenční politika však ve většině případů vedla ke zvýšení provozních nákladů jejich zákazníků. Thein Systems, přední český poskytovatel softwaru a digitálních řešení, zaznamenal u svých klientů zájem o jiné levnější alternativy a jako jednu z nejvhodnějších možností hodnotí řešení Proxmox.
Krok zpoplatnění licenčních modelů VMWare byl navržen tak, aby zvýšil v rámci firmy především provozní efektivitu a ziskovost. Firmy však nyní čelí výrazným nárůstům nákladů spojených s provozem a údržbou svých IT infrastruktur. Tato situace vedla k hledání alternativních řešení, která by byla nákladově efektivnější, aniž by ohrozila kvalitu a bezpečnost jejich provozu.
Podle dosavadní expertízy společnosti Thein Systems se jako nejlepší alternativa k VMware jeví řešení Proxmox. Jde o moderní virtualizační platformu, která je open-source a především zdarma. Zároveň staví na otevřených technologiích jako KVM, LXC, CEPH či dalších. Firmám nabízí robustní a flexibilní řešení pro virtualizaci a rovněž disponuje i nástroji pro konverzi a migraci, usnadňující přechod z jiných virtualizačních platforem, včetně VMware. To, v mnoha případech zvládne plně nahradit.
„Trend Proxmoxu je mezi našimi zákazníky skutečně znatelný. Pro organizace, které potřebují provozovat virtualizaci, totiž nabízí ideální stack bez nákladů na licenční poplatky. Platí se pouze za podporu, čímž se potřeba vynaložených financí snižuje,” vysvětluje Marek Antolik, expert Thein Systems a dodává: „Otázkou zůstává, nakolik demoliční mohou být takto měnící se preference klientů pro samotné VMWare.”
Nárůst zájmu o Proxmox a další open-source alternativy je nejen ekonomickým, ale i strategickým rozhodnutím mnoha firem. Vzhledem k tomu, že tyto platformy poskytují větší flexibilitu a nezávislost na konkrétních dodavatelích, organizace mají možnost lépe přizpůsobit své IT infrastruktury aktuálním potřebám a výzvám. „Mnoho našich klientů oceňuje i transparentnost open-source řešení, která jim umožňují hlubší kontrolu nad vlastním IT prostředím,” dodává Antolik.
Tento přechod k otevřeným technologiím může také podnítit větší inovace a spolupráci v rámci komunity. To může vést k rychlejšímu vývoji i implementaci nových funkcí a vylepšení. „VMware bude muset reagovat na tento trend a možná přehodnotit své obchodní modely, aby si udržel konkurenceschopnost,” uzavírá Antolik.
O Thein Systems
Thein Systems poskytuje zákazníkům po celé České republice dodávky komplexních i dílčích řešení informačních a komunikačních systémů. Zabývá se prodejem a servisem výpočetní techniky, dodávkou specializovaných služeb ve výpočetní technice a informačních technologiích. Poskytuje i moderní cloudová řešení. S produkty a službami společnosti se již od roku 1996 setkávají zákazníci z komerčních firem napříč různými obory podnikání, dodavatelé komunikačních služeb, společnosti veřejné i státní správy, zdravotnictví a školství.
Ve svých pěti regionálních centrech Thein Systems sází na vysokou odbornost a profesionalitu svých certifikovaných expertů, specialistů a jejich dlouhodobě budovaný osobní kredit u zákazníků a dodavatelů.
O skupině Thein
Thein je investiční skupina technologického experta a investora Tomáše Budníka, která se zaměřuje na rozvoj technologických společností v oboru lCT, kyberbezpečnosti a průmyslu 4.0. Ve svém portfoliu chce propojovat zajímavé projekty a poskytovat jim byznysovou a infrastrukturní expertízu. Hlavní filozofií skupiny Thein je hledání nové synergie mezi jednotlivými projekty a udržení českého know-how v českých rukách.