V důchodu je spokojených 66 % Čechů. Mladší lidé mají ze stárnutí obavy

Praha, 20. srpna 2024 – Průměrný věk, kterého se Češi dožívají, se prodlužuje. A tak zatímco dnes je ve starobním důchodu zhruba pětina obyvatel, v roce 2050 by si zaslouženého odpočinku měla užívat, dle prognóz Českého statistického úřadu, už celá třetina z nás. S tím se však pojí obava o dlouhodobé finanční zajištění. Nejistotu v tomto směru dnes pociťují více než dvě třetiny Čechů. Jak se na penzi dobře připravit? Mezinárodní průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti nabízí zjištění, která mohou pomoci lidem si přibývající léta více užít.

Máme se těšit na důchod? Průzkumu NN, který posbíral názory téměř 12 tisíc respondentů z 11 zemí světa včetně Česka ve věku od 18 do 79 let ukazuje, že ano. 66 % českých důchodců si penzi užívá. Jsme tak zhruba v polovině pomyslného mezinárodního spektra – nejvíce spokojených důchodců je v Nizozemsku (80 %), nejméně v Turecku (49 %).

Zdroj: průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti (2024, 11,6 tisíce respondentů)

Čeští důchodci ale mnohdy jedním dechem dodávají, že se potýkají se značnými finančními problémy. Významný pokles příjmů pocítilo 57 % respondentů. Pouze čtvrtina (27 %) soudí, že se jim po odchodu do důchodu vede finančně lépe, než očekávali.

Příprava na stáří je stále ožehavé téma

Pro lidi, kteří jsou ve věku nad 45 let a pracují, je představa ideálního důchodu nejčastěji spojena s obdobím odpočinku a času, ve kterém budou moct dělat už jen to, co sami chtějí. Zásadním strašákem je pro ně ale finanční příprava na stáří. Mnozí totiž nemají jasno v tom, kolik na pohodlný důchod potřebují peněz a jakou částku by si tedy měli pravidelně spořit.

Pouze 32 % dotázaných Čechů se nebojí o své dlouhodobé finanční zabezpečení, i kdyby měli žít až do stovky. To je druhý nejhorší výsledek ze všech 11 zemí, hned za obvykle pesimistickými Japonci, kteří už mají s dlouhověkostí své zkušenosti. Nejvíce naopak své finanční připravenosti na život až do stovky věří Nizozemci (57 %), Rumuni (52 %) a Španělé (45 %). 

„Úzkost lidí z ‚přežití vlastních finančních prostředků‘ jasně odráží naléhavou potřebu lepšího finančního vzdělávání a vedení k plánování odchodu do důchodu. Klíčové je myslet na zajištění velkých životních rizik a finanční stabilitu po celou dobu života,“ poukazuje na ožehavé téma zodpovědné přípravy na spokojené stáří Michal Korejs, ředitel produktu a underwritingu NN Životní pojišťovny.

Co můžeš pro své stáří udělat dnes, neodkládej na zítra

Značná finanční zranitelnost Čechů tkví v úsporách. Jen třetina Čechů s jistotou říká, že by zvládla velký neočekávaný výdaj, a 31 % dotázaných na konci měsíce zbývají na účtu nějaké peníze. Pouze 19 % má úspory na 3 až 6 měsíců, 16 % na 6 až 12 měsíců a 22 % by bez příjmu vyžilo déle než 12 měsíců. Nulové finanční rezervy přiznává 17 % respondentů a 21 % by z naspořených peněz vydrželo fungovat méně než 3 měsíce. 

„Mnoho lidí si bohužel neuvědomuje, že vedle rozbité lednice či auta nás s přibývajícím věkem může pozlobit i zdraví – ať už naše, nebo nějakého blízkého člena rodiny. Například ztráta soběstačnosti, která postihuje nejméně každého třetího Čecha do 85 let, pak představuje velkou finanční zátěž. Zvlášť v dnešní době, kdy je domácí péče velmi nákladná a nelze se spoléhat jen na příspěvky od státu. Vedle spoření na důchod či životního pojištění nás proto velmi těší letošní výrazný nárůst zájmu o naše pojištění dlouhodobé péče s doživotní výplatou, které v případě nesoběstačnosti zajistí důstojné stáří bez hrozby finančních problémů nebo závislosti výhradně na blízkých. A díky daňově zvýhodněnému pojistnému lze navíc ušetřit i na daních,“ vysvětluje Korejs.

Jak pomůže pojištění dlouhodobé péče?

V případě přiznání těžké nebo úplné závislosti na péči, nebo také ztráty soběstačnosti III. nebo IV. stupně, začne pojišťovna klientovi vyplácet měsíční rentu, a to až do konce života pojištěného. Pojistné plnění je vypláceno bez ohledu na to, zda žije klient doma, nebo v pečovatelském zařízení. Toto rozhodnutí je zcela na něm.

„Naše pojištění je zcela flexibilní a dává klientovi na výběr, jak s prostředky naloží. V případě pojistného plnění si podle svých potřeb může vybrat, zda peníze použije na domácí péči a podporu pečujícího člena domácnosti při jeho omezených příjmech, či na pobytové zařízení. V ČR stále platí, že péče ze strany osob blízkých v přirozeném domácím prostředí převládá – představuje více než dvě třetiny případů,“ říká ředitel produktu a underwritingu NN Životní pojišťovny. 

Rizika spojená se ztrátou soběstačnosti si uvědomuje i český stát. V rámci letošní novely zákona o daních z příjmů proto podpořil pojištění dlouhodobé péče s doživotní výplatou. Nově je tak díky platbě tohoto typu pojištění možné odečíst si z daňového základu až 48 tisíc korun ročně. Do daňového odpočtu se přitom počítá nejen pojištění dlouhodobé péče pro samotného plátce, ale i pro jeho rodinu a blízké. Na pojištění velkých životních rizik, včetně rizika nesoběstačnosti, navíc mohou daňově zvýhodněnou firmou přispívat i zaměstnavatelé.

 

NN Group

Finanční skupina NN Group navazuje na 177letou tradici mateřské pojišťovny Nationale-Nederlanden. V 11 zemích pečuje o 20 milionů klientů 16 tisíc zaměstnanců. Vedle životního pojištění, spoření na penzi a investičního managementu poskytuje NN Group v některých zemích i bankovní a další finanční služby. 

NN Životní pojišťovna 

NN Životní pojišťovna předloni oslavila 30 let na českém trhu. Pod názvem Nationale-Nederlanden začala jako první zahraniční pojišťovna v Česku nabízet životní pojištění. Za dobu svého působení nasbírala mnoho ocenění. Zakládá si na tom, aby produkty, které nabízí, byly naprosto srozumitelné, transparentní a zároveň spolehlivé. Své služby pak staví zejména na perfektním servisu a pevných vztazích s klienty, ale i svými zaměstnanci. Na lidech tu zkrátka záleží nejvíce, což dokazuje i obsáhlá aktivita v rámci společenské odpovědnosti, kdy NN Životní pojišťovna pomáhá penězi i přímým dobrovolnickým zapojením tam, kde je to nejvíc třeba – ať už jde o děti, seniory, válečné uprchlíky či bezprostřední humanitární pomoc při přírodních katastrofách. Více informací najdete na www.nn.cz.

NN Penzijní společnost NN NN Group

NN Penzijní společnost vznikla transformací ING Penzijního fondu, který zahájil svou činnost na českém trhu v roce 1995 pod názvem Průmyslový penzijní fond. Fond se postupně vypracoval mezi největší a nejvýznamnější hráče na trhu penzijního připojištění. Za 29 let působení v ČR připsala NN Penzijní společnost klientům miliardová zhodnocení a přinesla inovativní řešení správy soukromého spoření na penzi v podobě online portálu Moje NN. Společnost je držitelem několika ocenění a jako jedna z prvních přišla s možností kompletního sjednání penzijního spoření pohodlně on-line, protože vedle spokojené finanční budoucnosti svých klientů klade důraz i na dostupnost svých služeb a produktů v době pokračující digitalizace. Další informace o NN Penzijní společnosti najdete na www.nnpenzijnispolecnost.cz.