Praha, 2. září 2024 – Ve vědeckém tréninkovém centru Little Moon City Prague (LMCP) na ČVUT v Praze Dejvicích v Technické ulici se ve dnech 6.–8. září 2024 uskuteční simulovaná vesmírná mise PROMISE. Klíčovým účastníkem této mise bude major Aleš Svoboda, bojový pilot a záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA). Mise, organizovaná LMCP ve spolupráci s Akademií věd České republiky, je zaměřena na popularizaci kosmického výzkumu a podporu českého kosmického průmyslu.
Česká cesta do vesmíru
Ministerstvo dopravy České republiky, které zastupuje vládu v oblasti kosmického výzkumu a technologií, se významně podílí na realizaci mise PROMISE. Ministerstvo je odpovědné za implementaci Národního kosmického plánu, který spadá pod jeho správu, a který určuje strategii a priority České republiky v oblasti kosmického průmyslu.
Mise PROMISE je důležitým prvkem v rámci projektu „Česká cesta do vesmíru“, na kterém Ministerstvo dopravy intenzivně pracuje. Tento projekt má za cíl zapojit Českou republiku do globálních vesmírných aktivit a podpořit domácí kosmický průmysl, vzdělávání v oblastech STEM, vývoj, výzkum a multioborový transfer znalostí. Vize „České cesty do vesmíru“ zahrnuje nejen vědecký a technologický rozvoj, ale i přípravu českých astronautů na mise v hlubokém vesmíru.
Účast Ministerstva dopravy na této akci tak podtrhuje dlouhodobou podporu a závazek České republiky k rozvoji kosmických aktivit a dosažení mezinárodních úspěchů v této oblasti.
Inovativní prostředí a ambiciózní cíle
Mise PROMISE bude probíhat v unikátním tréninkovém centru LMCP, které tvoří hlubinný habitat Hydronaut H03 DeepLab, řídící centrum Mission Control Center a prostor pro simulaci extravehikulárních aktivit (EVA Area). Hlavní program mise se rozdělí do dvou částí – vědecké a popularizační.
Vědecký program: Izolace, výzkum a virtuální realita
Během vědecké části mise stráví posádka, kterou tvoří Aleš Svoboda, konstruktér Matyáš Šanda a odborník na hyperbarickou medicínu Miroslav Rozložník, 48 hodin v izolaci v habitatu Hydronaut. Cílem bude simulace letu na Měsíc, během níž budou prováděny různé vědecké experimenty. Součástí mise bude také izolovaný výstup na „měsíční povrch“ s pomocí virtuální reality, kde posádka nasbírá geologické vzorky.
Popularizace kosmického výzkumu
Popularizační část mise zajistí Vědecké studio LMCP, které nabídne patnáctiminutové prezentace vědeckých projektů a firem zapojených do kosmického výzkumu. Tyto prezentace budou živě vysílány na sociálních sítích a mediálně je podpoří Česká televize a Prima TV.
Významná mezinárodní účast
Mise PROMISE se plánují zúčastnit také zástupci společnosti Axiom Space, kteří budou přítomni při oficiálním zahájení v pátek 6. září a tréninku extravehikulárních aktivit v sobotu 7. září.
Pozvánka pro média
Pro novináře je připravena řada možností, jak sledovat a zúčastnit se akce Mise PROMISE:
Sledování zvenčí: Po celou dobu trvání mise mohou novináři sledovat dění z ulice či z venkovních prostor areálu. Budou mít možnost vidět například oficiální zahájení akce v pátek 6. září 2024 v 16:00 hodin nebo simulované extravehikulární aktivity, které proběhnou v sobotu 7. září 2024 od 10:00 do 11:00 hodin.
Přístup do Little Moon City Prague: Novináři mají možnost individuální registrace pro vstup do prostoru Little Moon City Prague (LMCP) a lobby Vědeckého studia. Zde budou moci oslovit hosty a účastníky, kteří se budou v těchto prostorech pohybovat. Kapacita je však omezená, proto je nutná rezervace. Program Vědeckého studia je k nahlédnutí zde: www.littlemooncity.eu/promise
Přístup do řídícího centra a rozhovory s posádkou: K dispozici jsou také omezené časové sloty pro přístup do řídícího centra Mission Control Center (MCC), kde bude možné klást otázky posádce habitatu, která bude z habitatu do MCC připojena pomocí komunikačního SW v reálném čase.
Tyto sloty jsou plánovány na:
– sobotu 7. září 2024 od 16:00 do 17:00 hodin
– neděli 8. září 2024 od 14:00 do 15:00 hodin
Vzhledem k omezené kapacitě je opět nezbytná rezervace.
Zájemci o jakoukoliv z uvedených možností se mohou registrovat na emailu pr@hydronaut.eu, kde obdrží přesné informace a potvrzení časových slotů.
O Little Moon City Prague (LMCP):
LMCP je komplexní tréninkové centrum v Technické ulici na ČVUT v Praze Dejvicích, které vzniklo v roce 2023 přemístěním habitatu Hydronaut H03 DeepLab z jeho původní lokace pod hladinou zatopeného lomu do současného umístění v suchém doku v kampusu ČVUT. LMCP poskytuje prostředí pro simulovaný výzkum v extrémních podmínkách a je pravidelně využíváno pro vědecké mise a tréninky astronautů.Partneři mise PROMISE:
Mise PROMISE je realizována díky spolupráci s klíčovými partnery z akademického, veřejného i soukromého sektoru. Tito partneři zajišťují odbornou podporu, technologické inovace a nezbytné zázemí pro úspěšnou realizaci mise.
Akademie věd ČR
Akademie věd ČR se podílí na vědecké části mise v rámci Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo. V rámci Promise participují zejména na psychologickém výzkumu, realizacích VR povrchu Měsíce a geologické expertize spojené se sběrem vzorků během simulovaných extravehikulárních aktivit. Její odborníci a odbornice spolupracují také na měření kosmického záření a předpovědi kosmického počasí, měření světelného znečištění nebo dopad mikrogravitace na embryo mentální vývoj a další, což jsou klíčové aspekty pro dlouhodobé mise ve vesmíru. Vesmír pro lidstvo se zaměřuje na propojení kosmického výzkumu s praktickými aplikacemi pro každodenní život. Během mise PROMISE představí nejenom své nejnovější projekty, ale také jak mohou vesmírné technologie přispět k řešení globálních výzev.
Planetum
Planetum, pražské planetárium a hvězdárna, se zapojuje do popularizační části mise. V rámci Vědeckého studia LMCP bude Planetum prezentovat své projekty a iniciativy, které se zaměřují na vzdělávání veřejnosti v oblasti astronomie a vesmírného výzkumu.
ESA Esero
Vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury ESERO, podporuje vzdělávací aktivity mise PROMISE. Tento program se zaměřuje na rozvoj znalostí a dovedností v oblasti kosmonautiky mezi mladými lidmi, což přispívá k výchově nové generace odborníků v oblasti vesmírného výzkumu a podporuje vzdělávání v oblasti STEM.
Nadační fond IOCB Tech
Nadační fond IOCB Tech byl založen společností IOCB Tech, která působí při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho posláním je přispívat k rozvoji vědy, praktickému využití jejích výsledků v životě a lepšímu povědomí veřejnosti o zásadním přínosu vědeckého bádání.
Pražský inovační institut
Pražský inovační institut hraje klíčovou roli v podpoře inovací a propojení vědy s průmyslem. Během mise PROMISE se zaměřuje na popularizaci nových technologií a inovací v rámci Vědeckého studia PROMISE.
Psychologický ústav AVČR
Psychologický ústav AVČR se podílí na výzkumu psychologických aspektů dlouhodobé izolace a stresu, což je klíčové pro úspěch vesmírných misí. Během mise PROMISE bude tento ústav sledovat psychické stavy členů posádky a poskytovat odbornou podporu.
Advacam s.r.o.
Advacam s.r.o. se specializuje na vývoj detektorů kosmického záření a předpovědi vesmírného počasí. Během mise PROMISE poskytují senzory a zařízení pro monitorování kosmického záření a bezpečnost členů posádky, což je klíčové pro udržení jejich zdraví v extrémních podmínkách.
Spacemanic s.r.o.
Spacemanic s.r.o. je společnost zaměřená na vývoj a výrobu nanosatelitů a jiných kosmických technologií. Během mise PROMISE se podílí na technologickém zabezpečení tréninkového experimentu. Experiment spočívá v neautomatizované přípravě vypuštění nano satelitu reálným členem posádky.
ViewSonic ČR
ViewSonic ČR, přední výrobce vizuálních řešení, zajišťuje technologickou podporu pro vizualizaci komunikace z mise do Vědeckého studia PROMISE. Jejich zařízení budou použita při prezentacích vědeckých projektů a během přenosů z Vědeckého studia LMCP.
Hlavní partner LMCP
ČVUT Fakulta strojní
Fakulta strojní ČVUT je hlavním partnerem LMCP a podporuje provoz tréninkového centra. Úzce spolupracuje na výzkumných projektech zaměřených na sledování atmosférických podmínek uvnitř habitatu a na vývoj technologií pro kosmický průmysl.
Ostatní partneři LMCP
Ministerstvo dopravy ČR
Ministerstvo dopravy ČR podporuje mise LMCP prostřednictvím legislativní podpory a jeho zapojením do Národního kosmického plánu. Tím umožňuje rozvoj českého kosmického průmyslu a jeho integraci do mezinárodních vesmírných programů.
ČVUT Fakulta biomedicínského inženýrství
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT spolupracuje na vývoji senzoriky pro monitorování biometrických funkcí účastníků misí. Dále se podílí na vývoji virtuálního trenéra, který bude mj. použit při simulovaných trénincích astronautů.
ČVUT Elektrotechnická fakulta
Elektrotechnická fakulta ČVUT se zaměřuje na simulaci zpoždění komunikačních systémů při misích na vzdálené destinace, jako je Mars. Rovněž se podílí na designu palubního systému pro přenos informací mezi habitatem a řídicím centrem.
Technologický partner LMCP
ITS akciová společnost
ITS se specializuje na IT řešení pro kosmické mise. Podílí se na vývoji a implementaci systémů potřebných pro provoz tréninkového centra LMCP, a zajišťuje tak online bezpečnost a datové úložiště.
Tato mise je důležitým krokem v přípravě na budoucí kosmické lety a zvyšuje povědomí o českém přínosu k mezinárodnímu vesmírnému výzkumu, zejména v kontextu plánovaného letu Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, který je naplánován v příštích letech.