Hradec Králové, 2. září 2024 – Nástup dětí do školy po prázdninách představuje nemalé finanční výdaje, ale půjčku si na ně potřebují vzít jen necelá 3 % českých rodičů. A když je to nutné, půjčí si nejčastěji v rámci rodiny. Aktuální průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, zjistil, že i přes rostoucí ceny školních pomůcek i další nezbytné výbavy do školy, se české domácnosti nepotřebují zadlužovat.
Podle průzkumu, která pro Českou bankovní asociaci provedla agentura Ipsos, má čtvrtina českých rodičů se začátkem školního roku výdaje přes 5 000 korun. Třetina domácností pak vydá 3 000 až 5 000 korun, nejvíce z toho za obuv a oblečení, školní potřeby, zájmové kroužky a sportovní aktivity dětí.
Na školní potřeby potřebují nejčastěji půjčit mladí lidé ve věku 18 až 24 let (bezmála 7 %), kterým nejčastěji chybí částky mezi 3 000 až 5 000 korunami, a pak také rodiče ve věku 45 až 54 let (mírně přes 5 %), s obvyklou půjčkou do 3 000 korun. Menší částky si nejčastěji půjčují ženy, vyšší zase spíše muži. Za tímto účelem si Češi primárně půjčují v rámci rodiny.
Nejčastěji si na školní potřeby museli půjčit obyvatelé Jihočeského kraje (necelých 7 %) a dále pak kolem 4 % obyvatel Pardubického, Ústeckého, Královéhradeckého a Zlínského kraje. Často si na školní potřeby potřebují půjčit nezaměstnaní, rodiče na rodičovské dovolené a pak také studenti bez stálého zaměstnání.
„Oproti výsledkům loňského průzkumu se podíl rodičů, kteří si potřebují půjčit na školní výbavu a zájmové aktivity dětí, mírně snížil. Často jde navíc o studenty, kteří ještě nemají stálé zaměstnání, a potřebují půjčku pro sebe. Půjčky na školní výbavu se řeší zpravidla v rámci příbuzných a jde zpravidla o menší částky do 5 000 korun,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.
Na školní pomůcky si nejčastěji půjčují zaměstnanci v oboru školství, vědy, výzkumu a kultury, dále pracovníci ve zdravotnictví a zaměstnanci v obchodu a ve službách. „Mírně častěji než vysokoškoláci si na školní potřeby půjčují lidé se základním vzděláním i středoškoláci a zajímavé je, že podobný podíl domácností s půjčkami najdeme v nízkopříjmových domácnostech i těch s příjmem přes 40 000 korun,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.
O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.