Jednání na tripartitě o návrhu státního rozpočtu

Návrh státního rozpočtu pro rok 2025, zveřejněný v sobotu pozdě večer, počítá s deficitem 230 miliard korun. Na dnešním jednání předsednictva Rady hospodářské a sociální dohody České republiky se projednávaly zásadní body týkající se státního rozpočtu na rok 2025 a hospodářské strategie České republiky. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) považuje tyto otázky za klíčové pro zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Návrh státního rozpočtu na rok 2025 vzbudil u SP ČR překvapení a některé aspekty návrhu považuje za nedostatečné. Svaz nesouhlasí například s nedostatečným financováním podporovaných zdrojů energie (POZE) a tím absencí jasného řešení pro zajištění konkurenceschopnosti českých firem v oblasti cen energie. 

“Oceňujeme, ze rozpočet má významné zdroje na investice do budování infrastruktury, konečně vidíme opět růst prostředků do aplikovaného výzkumu. Nicméně, obáváme se, že tak jak je státní rozpočet navržen, může vést k dalšímu navýšení poplatků souvisejících s cenami energií, a tím opět zhoršovat konkurenceschopnost českých firem. Rovněž z rozpočtu nyní nevidíme dostatečné zdroje pro podporu exportu, zejména na projekty na Ukrajině. Vidíme prostor pro další úspory v dalším snižování celkového počtu státních zaměstnanců místo jeho meziročního nárůstu,” říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

Hlavní body k jednání a stanoviska SP ČR:

  1. Podpora obnovitelných zdrojů energie (POZE): Přes opakovaná jednání s ministry návrh neodráží jednání o zlepšení konkurenceschopnosti. Rozpočet zahrnuje 8,5 miliardy Kč na podporu POZE, což nepokrývá ani zákonné minimum. Obáváme se, že tento nedostatek prostředků může vést k dalšímu růstu cen energií pro firmy, což by negativně ovlivnilo jejich konkurenceschopnost.
  2. Aplikovaný výzkum: Oceňujeme, že po letech stagnace byl rozpočet navýšen, mimo jiné také pro Technologickou agenturu ČR, avšak prostředky pro klíčový program TREND zůstávají nedostatečné. Stejně tak je nedostatečný střednědobý výhled rozpočtu, který je pro oblast výzkumu a vývoje, kde jsou podporovány víceleté projekty, velice důležitý a ovlivňuje stabilitu prostředí. 
  3. Podpora exportu a podpora expanze na Ukrajinu: SP ČR dlouhodobě apeluje na vládu, aby transparentně zajistila dostatečnou finanční podporu pro export. V rozpočtu na rok 2025 však nevidíme adekvátní zajištění prostředků pro expanzi českých firem na Ukrajinu. Považujeme za klíčové, aby byl navýšen fond Ukrajina a podpora exportu byla posílena.
  4. Dopravní infrastruktura: Přestože rozpočet SFDI narostl na 151,3 miliardy Kč, jde fakticky o zvýšení pouze o 1 mld. Kč, a stále chybí prostředky na nové investiční projekty. Upozorňujeme, že plánovaný rozpočet SFDI pro rok 2025 by měl dosahovat hodnoty 198 miliard Kč. Požadujeme přehodnocení a navýšení rozpočtu na dopravní infrastrukturu.
  5. Efektivita státní správy a platy státních zaměstnanců: Navrhované zvýšení prostředků na platy státních zaměstnanců o 11,2 miliardy Kč musí být provázeno zefektivněním státní správy. Plošné zvyšování platů bez odpovídajících reforem a digitalizace státní správy je neudržitelné a zatěžuje státní rozpočet.

SP ČR na tripartitě projednával i další témata, například snahu Ministerstva průmyslu a obchodu zpracovat Hospodářskou strategii ČR jako ucelený střednědobý dokument, určující směr hospodářské politiky v dalších letech. Svaz průmyslu a dopravy ČR ji vítá. “Tento dokument byl inspirován mimo jiné i Vizí hospodářské politiky SP ČR do roku 2029, například v potřebě stanovení základních měřitelných ukazatelů pro vyhodnocování skutečného vývoje. V řadě aspektů jde tedy návrh správným směrem. Na druhou stranu, strategie musí být jasná, stručná, srozumitelná s jasně vymezenými prioritami, říká Martin Jahn, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

V meziresortním připomínkovém řízení Svaz například upozornil, že je třeba vyjasnit pojetí strategických odvětví, více zdůraznit konkurenceschopné ceny energie a zařadit je mezi hlavní priority. Zároveň je nutné více zdůraznit náročnost transformace ekonomiky a průmyslu či silněji stanovit princip nezvyšující byrokracii firmám. Pilířem strategie by mělo být celkové vytvoření podmínek pro růst investic v ČR, které umožní transformovat a zvyšovat potenciál české ekonomiky.